Հայաստանում խնդիր է դրվել՝ քրեակատարողական հիմնարկները մարդկանցով լցնել. փաստաբան
«Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ, Հայաստանում բառիս ուղիղ իմաստով խնդիր է դրվել՝ քրեակատարողական հիմնարկները մարդկանցով լցնել: Պատկերացրեք հինգ ամսից ավելի է՝ բանտում է գտնվում Սամվել Կարապետյանը և 53 քննիչներ, բազմաթիվ դատախազներ և մի շարք դատավորներ անտեսելով իրավունքն ու օրենքը հենց միայն կալանք են պահանջում ու ընտրում որպես խափանման միջոց: Իրապես այս գործում չկա ոչ մի տվյալ, ոչ մի հիմք՝ գործ չկա, բայց կա հինգ ամսից ավելի տևող ապօրինի կալանք:
Ի դեպ՝ այն իբր նպատակը և այն իբր խնդիրները, որոնք կարող են լուծվել կալանքով, ամբողջությամբ կարող են լուծվել այլ խափանման միջոցներով, բայց այլևս փաստ է, այլևս տևական հաստատված փաստ է, որ Հայաստանում քաղաքական պատվերի արդյունքում կիրառվում է միայն կալանքը: Հետևաբար, կալանքը չի հանդիսանում քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված խափանման միջոց, այլ որոշվում է իրավունքից դուրս, ըստ քաղաքական նպատակի:
Մեր հասարակությունը մինչ օրս շոկի մեջ է, թե ոնց կարող են ոչ թե պարզապես կալանավորված, այլ տևական ժամանակով կալանավորված լինել Ազգային բարերար, Սրբազաններ, ԱԺ պատգամավոր՝ Արթուր Սարգսյանը, այլ անձինք և Հայաստանում հինգ ամիս է՝ կա կին քաղբանտարկյալ Լիդյա Մանթաշյանը: Հայաստանում թեկուզ ցնցող, կամ տհաճ խոսքի համար կրկին հենց կալանավորված են Նարեկն ու Վազգենը: Այսինքն՝ ողջամիտ հարց է առաջանում արդյո՞ք այլ խափանման միջոցներ Հայաստանում չկան: Պատասխանն ակնհայտ է, իհարկե, կան այլ խափանման միջոցներ, սակայն քաղաքական հետապնդումը չի ընդունում այլ խափանման միջոցներ և դատարանները չեն կարող նման դեպքերով իրենց թույլ տալ կիրառել այլ խափանման միջոց: Այդ իսկ պատճառով որևէ մի պահ պետք է չհուսահատվել, չկասկածել, որ իրավունքը նույնիսկ այս աբսուրդի, այս բռնատիրական մոտեցումների՝ պետք է գերակայող լինի:

В Армении поставлена задача заполнять уголовно-исполнительные учреждения людьми — адвокат
«В Армении есть политзаключённые, и в прямом смысле поставлена задача — заполнять уголовно-исполнительные учреждения людьми. Представьте, уже более пяти месяцев Самвел Карапетян находится в тюрьме, и 53 следователя, многочисленные прокуроры и ряд судей, игнорируя право и закон, продолжают требовать и применять исключительно арест в качестве меры пресечения. В деле нет никаких данных, никаких оснований — дела по существу нет, но есть более чем пятимесячный незаконный арест.
Причём те цели и задачи, которые якобы могут быть решены арестом, полностью могут быть обеспечены иными мерами пресечения. Но уже очевидно, это установленный факт, что в Армении по политическому заказу применяется исключительно арест. Таким образом, арест перестал быть мерой пресечения, предусмотренной Уголовно-процессуальным кодексом, и назначается вне рамок права — исходя из политической целесообразности.
Наше общество до сих пор в шоке от того, как могут находиться под арестом, причём длительное время, национальный благотворитель, архиепископы, депутат Национального собрания Артур Саргсян и другие лица, и как в Армении уже пять месяцев есть женщина-политзаключённая — Лидия Манташян. В Армении даже за резкое или неприятное высказывание вновь применяют арест — Нарек и Вазген также арестованы. Возникает логичный вопрос: действительно ли в Армении нет других мер пресечения? Ответ очевиден — конечно, есть. Однако политическое преследование не допускает альтернативных мер, и суды не решаются их применять в подобных делах.
Именно поэтому ни в какой момент нельзя отчаиваться или сомневаться: даже в условиях этого абсурда и авторитарных методов право должно оставаться высшей ценностью.