Քննիչները պատվեր են ստացել Վարդան Ղուկասյանի գործն ավարտելու, դատարան ուղարկելու մասին. Փաստաբան
Գյումրիի կալանավորված քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանն այսօր տեղեկացրել էր, թե քննիչն իրեն հայտնել է նախաքննության ավարտի մասին։
«Պարոն Ղուկասյանին կալանավորել են 2 ամսով, սակայն կալանավորումից 38 օր անց, քննիչն ինձ ծանուցում է նախաքննության ավարտի մասին։ Այսօր ինձ հրավիրել է հակակոռուպցիոն դատարան, որպեսզի ծանոթացնի գործի նյութերին»,-ասել էր Փոստանջյանը՝ քննիչին հանդիպելուց առաջ։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Զարուհի Փոստանջյանն ասաց, թե ակնհայտ է, որ քննիչները պատվեր են ստացել Վարդան Ղուկասյանի գործն ավարտելու մասին։
«Պատվեր են ստացել գործն ավարտելու, որովհետև երևի այլ գործառույթներ իրականացնելու հնարավորություն չունեն։ Եթե ունենային, ապա պետք է դատարանին լրացուցիչ ապացույցներ ներկայացնեին, թե ինչ են արել այս 38 օրերի ընթացքում և ինչ են պատրաստվում անել, որպեսզի կարողանան կալանքը երկարացնել։
Ակնհայտ է, որ հիմա պատվեր ունեն գործն ուղարկելու դատարան։ Նույնիսկ միջնորդություն ներկայացնելու համար ժամկետ տրամադրելու հետ կապված սահմանափակումներ են մտցնում՝ տրամադրելով ժամկետ մինչև վաղը։
Իհարկե, միջնորդություն կանենք և քննիչին բացարկ կհայտնեմ, որովհետև այն, ինչ կազմվել է՝ բացառիկ խայտառակություն է»,-ասաց փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ քննիչն իմանալով Վարդան Ղուկասյանի խախտված իրավունքների մասին, շարունակում է պատվերներ կատարել։
Փոստանջյանը վստահ է՝ իրավապահները ցանկանում են դեռ կալանքի տակ պահել Վարդան Ղուկասյանին։
«Մենք պայքարելու ենք դրա դեմ։ Շինծու, տարբեր լաթերից կարած այս քրեական գործն, իհարկե, փլվելու է, բայց իրենց համար մեկ օրն անգամ նշանակություն ունի։
Որևէ մեկի հետ առերեսում չի կատարվել։ Որպեսզի փաստերը հաստատվեն, որ իբր թե իրենց այդ մեղադրանքը հիմնավոր է, պետք է գոնե առնվազն առերեսումներ իրականացրած լինեին, սակայն դա էլ չկա։ Ակնհայտ է, որ ոչինչ չունեն, բայց ունեն պատվեր և այդ պատվերի ներքո գործում են։
Սա հերթական անհիմն քրեական հետապնդումն է, գաղտնալսումներն իրականացվել են իրենց սրտի դատավորի՝ Ժորա Չիչոյանի կողմից»,-ասաց Զարուհի Փոստանջյանը։

Следователи получили «заказ» завершить дело Вардана Гукасяна и направить его в суд — адвокат
Адвокат арестованного мэра Гюмри Вардана Гукасяна Заруи Постанджян сегодня сообщила, что следователь уведомил её о завершении предварительного следствия.
«Г-на Гукасяна арестовали на два месяца, однако спустя 38 дней после ареста следователь уведомляет меня о завершении предварительного следствия. Сегодня меня пригласили в Антикоррупционный суд, чтобы ознакомиться с материалами дела», — отметила Постанджян перед встречей со следователем.
В беседе с Aysor.am адвокат подчеркнула, что очевидно: следователи получили «заказ» завершить дело Вардана Гукасяна.
«Им дали указание закончить дело, потому что, видимо, у них нет возможности выполнять другие функции. Если бы она была, они бы представили суду дополнительные доказательства того, что сделали за эти 38 дней и что собираются сделать для продления срока ареста.
Сейчас очевидно, что им приказано направить дело в суд. Даже по подаче ходатайства они вводят ограничения по срокам — дают срок до завтра.
Конечно, мы подадим ходатайство и заявим отвод следователю, потому что то, что составлено, — это исключительное позорище», — отметила адвокат.
По её словам, следователь, зная о нарушенных правах Вардана Гукасяна, продолжает выполнять «заказы».
Постанджян уверена, что правоохранители намерены оставить Гукасяна под арестом.
«Мы будем бороться с этим. Искусственное, "сшитое из разных лоскутов" уголовное дело, конечно, рано или поздно развалится, но для них важен хотя бы один день.
Ни одной очной ставки с кем-либо не проведено. Чтобы доказать обоснованность обвинений, хотя бы минимальные очные ставки должны были состояться, но их нет. Очевидно, что у них нет доказательств, но есть «заказ», и они действуют в его рамках.
Это очередное необоснованное уголовное преследование, прослушка разговоров проводилась под руководством их «судьи по сердцу» Жоры Чичояна», — добавила Заруи Постанджян.