Վեհափառ Հայրապետը հանդիպել է Սերովբե Սրբազանին, ում անունը կար հայտնի հայտարարությունում, բայց ստորագրությունը՝ ոչ
27/11/2025 16:38
Նոյեմբերի 27-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Գերմանիայի Ավետարանական եկեղեցու արտերկրի եպիսկոպոս Ֆրանկ Կոպանիայի գլխավորած պատվիրակությանը՝ ուղեկցությամբ Գերմանիայի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանի։
Վեհափառ Հայրապետը զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարել միջազգային հարթակներում և տարբեր սոցիալական ու կրթական ծրագրերի շրջանակներում երկու Եկեղեցիների միջև ձևավորված գործակցությանը՝ ի նպաստ հոգևոր առաքելության զորացման։
Հանդիպմանը նաև քննարկվել են տարածաշրջանում ընթացող զարգացումները և առկա մարտահրավերները։
Իր հերթին Ֆրանկ եպիսկոպոս Կոպանիան խոսել է Գերմանիայի հայոց թեմի հետ ձևավորված հարաբերությունների մասին, նաև վստահեցրել է, որ Հայաստանի համար այս դժվարին ժամանկահատվածում աղոթակից են հայ ժողովրդին ու Հայոց Եկեղեցուն։

Католикос всех армян встретился с епископом Серовбе, имя которого фигурировало в известном заявлении, но подписи не было
27/11/2025 16:49
27 ноября Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине делегацию Евангелической церкви Германии во главе с епископом Франком Копания, сопровождавшемуся епископом Серовбе Исаханяном, главой Армянской епархии Германии.
Во время встречи Католикос обратил внимание на сотрудничество двух Церквей в международных форматах и в рамках различных социальных и образовательных программ, направленных на укрепление духовного служения.
На встрече также обсуждались текущие события в регионе и существующие вызовы.
В свою очередь, епископ Франк Копания рассказал о взаимодействии с Армянской епархии Германии и заверил, что в этот непростой период для Армении они молятся за армянский народ и Армянскую Церковь.