44-օրյայի զոհերի մասին Նիկոլի ներկայացրած թվի մեջ մտնո՞ւմ են ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերը, թե անգամ այստեղ է խտրականություն դրվել. Ֆարմանյան
28/11/2025 15:26
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը գրում է․ «Խնդրանք լրագրողներին՝
Սովորաբար Նիկոլը, երեկ էլ Ալենը հրապարակել է արցախյան վերջին պատերազմի զոհերի թվաքանակը՝ 3833 զոհված և և 191 անհայտ կորած:
Նախ, մեծագույն ամոթ ու չմոռացվող խարան է, որ ՀՀ իշխանությունները 2020 թ. պատերազմից 5 տարի անց էլ չեն հանրայնացրել այդ պատերազմի և հետագա ողբերգությունների ժամանակ մեր ունեցած զոհերի անվանական ցանկը:
Հայկական կողմի զոհերի թվաքանակի վերաբերյալ քաղաքական այս «շահարկումները» (հանրային խոսույթում ու մամուլում պատերազմի ավարտից ի վեր 5000 թիվն է շրջանառվում, իսկ իշխանությունները պնդում են դրա ուռճացված լինելը), հետևանք է երկու պարզ հանգամանքի.
Ա.) կառավարությունը չի հրապարակել մեր զոհերի անվանական ցանկը,
Բ.)  ոչ միայն այս, այլ որևէ թեմայով Նիկոլի ու նրա կառավարության խոսքերի վերաբերյալ առաջին միտքը, որ հանրության գլխում առաջանում է՝ կասկածն ու թերահավատությունն է: Տարիներ առաջ մի տաքսու վարորդ իդեալական ձևակերպեց. Նիկոլը, որ քեզ բարի լույս ասի, առաջինը պիտի ստուգես, հո արդեն իրիկուն չի՞:
Գալով բուն հարցին, կրկնեմ խնդրանքս լրագրողներին օգնել՝ վերջնական պարզություն մտցնել այս հարցում: Դուք դա կարող եք լուծել:
2021 թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ իշխանությունները իրենք հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի քանակը եղել է 3781, իսկ 283-ը համարվել են անհետ կորած (կից՝ սքրինշոթ-1):
Միևնույն ժամանակ, այն ժամանակվա արցախյան իշխանությունները հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում զոհվել է ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող 822 քաղաքացի, իսկ 65-ը համարվել են անհետ կորած (կից սքրինշոթ -2):
Հաշվի առնելով, թե, ցավոք, ինչիպիսին էր անհետ կորածների ճակատագիրը, ստացվում է, որ միայն 2020 թ. պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի մարդկային կորուստների ընդհանուր քանակը կազմել է առնվազն 4951:
Թեև չեմ պնդում, բայց ունեմ մեծագույն կասկած, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո իր «+-50» անբարոյական տրամաբանության մեջ միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թվաքանակը, ու հենց այստեղ է ընկած խաբեության ու մանիպուլյացիայի արմատը:
Մինչդեռ, ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի հանրագումարը ճիշտ այն է, ինչ տարածված է մեր հանրային խոսույթում:
Չհաշված, իհարկե 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ մեր ունեցած զոհերը, և ապա 2023 թ. սեպտեմբերյան պատերազմի ժամանակ Արցախում մեր զոհերը, ինչը Նիկոլ Փաշինյանի բերած պատերազմներում մեր ունեցած զոհերի թիվը դարձնում է 5000-ից էլ ավելի՝ 5074: Խաղաղ պայմաններում ու անփույթ կառավարման արդյունքում մեր ունեցած տասնյակ ցավալի զոհերի մասին լռենք:
Մեր լրագրողներին խնդրում եմ օգնել՝ ճշտելով ու ստուգելով, թե արդյո՞ք Նիկոլի ու կառավարության կողմից ներկայացված 2020 թ. պատերազմի զոհերի վիճակագրության մեջ հաշվարկվել են նաև ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերը, թե անգամ զոհերի հարցում է խտրականություն դրվել»:

Фарманян: входят ли погибшие, имевшие гражданство НКР, в озвученное Николом количество жертв 44-дневной войны, или даже здесь допущена дискриминация?
28/11/2025 16:08
Бывший депутат Национального собрания Армении Самвел Фарманян пишет:
«Обращаюсь с просьбой к журналистам.
Как обычно, Никол, а вчера и Ален, озвучили число погибших в последней войне в Арцахе — 3833 погибших и 191 пропавший без вести.
Во-первых, величайший позор и незабываемое клеймо — то, что власти Армении спустя 5 лет после войны 2020 года до сих пор не опубликовали именной список наших погибших как в той войне, так и при последовавших трагедиях.
"Манипуляции" властей вокруг числа погибших (ведь в общественном дискурсе и прессе с момента окончания войны фигурирует цифра 5000, а власти настаивают на её завышенности) имеют всего две причины:
A) правительство не опубликовало именной список погибших,
Б) по любому вопросу первое, что приходит людям в голову, когда слышат заявления Николa и его правительства, — это сомнение и недоверие. Несколько лет назад один таксист выразился идеально: если Никол пожелает тебе доброго утра, первым делом нужно проверить — не вечер ли уже.
Возвращаясь к сути, повторю свою просьбу к журналистам помочь внести окончательную ясность. Вы можете это выяснить.
27 сентября 2021 года власти Армении сами сообщили, что число граждан Республики Армения, погибших в войне 2020 года, составило 3781 человек, а 283 считались пропавшими без вести (см. скриншот 1).
В то же время власти Арцаха тогда сообщили, что среди граждан НКР погибло 822 человека, а 65 считались пропавшими без вести (см. скриншот 2).
Учитывая, к сожалению, судьбу пропавших без вести, получается, что только во время войны 2020 года общие человеческие потери армянской стороны составляют минимум 4951 человек.
Не утверждаю, но у меня есть серьёзное подозрение, что после окончания войны Никол Пашинян в рамках своей аморальной логики «плюс-минус 50» намеренно ввёл в оборот только число погибших среди граждан Армении — и именно здесь кроется корень обмана и манипуляции.
Между тем суммарное число погибших среди граждан РА и НКР — это именно та цифра, которая фигурирует в общественном дискурсе.
Не говоря уже о погибших во время вторжения Азербайджана в 2022 году и жертвах сентябрьской войны 2023 года в Арцахе, что доводит число погибших в войнах, которых привел Никол Пашинян, до более чем 5000 — до 5074 человек. О десятках трагических смертей в мирное время из-за безалаберного управления даже не будем говорить.
Прошу наших журналистов уточнить и проверить: учитываются ли в статистике погибших 2020 года, которую представляют Никол и его правительство, также погибшие, имевшие гражданство НКР, или даже в вопросе жертв допущена дискриминация?»