Հնարավոր է՝ զոհերի թվերը էլի փոխվեն, քանի որ ունենք 191 անհայտ կորած. Ալեն Սիմոնյան
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը զարմանում է, որ երբ ինքը հրապարակում է 44-օրյա պատերազմի զոհերի թիվ, լրագրողները նրան հարցումներ են ուղարկում, սակայն նախկին գործիչներից այդ մասին երբևէ չեն հարցնում։
«Այդ թվերը վերցրված են ՔԿ-ից։ Ինչ-որ մարդիկ փորձում են այդ թվի հետ վիճել։ Ես գիտեմ, որ այդ մարդիկ, հայ մարդու ցավն օգտագործելով, իրենց քաղաքական հարցերն են ուզում լուծել»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ վարչապետն ԱԺ-ում նույնպես խոսել է այդ թվերից՝ մի փոքր տարբերությամբ. «Տարբերությունը 1200 երեխա չի եղել։ Հնարավոր է՝ էլի թվերը փոխվեն, քանի որ ունենք 191 անհայտ կորած։ Տա Աստված, որ բոլորն էլ ինչ-որ հրաշքով, ինչ-որ տեղից հետ վերադառնան»։
Հարցին՝ ինչո՞ւ զոհվածների անունները չեն հրապարակում, Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ դրանք անձնական տվյալներ են։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ մենք ունեցել ենք 3833 զոհ։

Не исключено, что число погибших снова изменится, поскольку у нас 191 пропавший без вести — Ален Симонян
28/11/2025 15:45
Председатель Национального собрания Ален Симонян выразил удивление тем, что, когда он озвучивает число погибших в ходе 44-дневной войны, журналисты направляют ему запросы, тогда как бывшим должностным лицам подобных вопросов не задают.
«Эти данные взяты из Следственного комитета. Некоторые пытаются оспорить эти цифры. Я знаю, что эти люди, спекулируя болью армян, пытаются решить свои политические задачи», — заявил он.
По его словам, премьер-министр также упоминал эти цифры в парламенте — с небольшой разницей.
«Разница не составляла 1200 человек. Возможно, данные снова изменятся, поскольку у нас есть 191 пропавший без вести. Дай Бог, чтобы все они каким-то чудом нашлись и вернулись», — отметил он.
Напомним, вчера Ален Симонян сообщил, что в 44-дневной войне 2020 года погибли 3833 человека.