Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, վերահաստատելով, որ իշխանության քաղաքական հանձնարարությունները կատարող քննչական մարմիններին անհնար է վստահել, հրաժարվում է այցելել ՔԿ
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը հայտնել է.
«ՀՀ քննչական կոմիտեից էլեկտրոնային փոստի միջոցով այսօր ստացա ծանուցում այն մասին, որ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության քննիչի կողմից 2025 թվականի նոյեմբերի 25-ին կայացվել է դատատեսաձայնագրային և դատադիմանկարային փորձաքննություն նշանակելու մասին որոշում, և որի եզրակացությունը ստացվել է։ Քննչական կոմիտեն, հաշվի առնելով, որ այդ որոշումն ու եզրակացությունն իրավաչափորեն առնչվում են Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին (իրենք են ուղիղ նշել), առաջարկել է ներկայանալ Քննչական կոմիտե։
Այս առնչությամբ հայտարարում ենք.
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ քրեադատավարական օրենսդրության համաձայն՝
1) քննիչը փորձաքննություն նշանակելիս պարտավոր էր այդ որոշումը մինչև փորձաքննության ուղարկելը ներկայացնել Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին, քանի որ նրա շահերին դա իրավաչափորեն առնչվում է, ինչը չի կատարվել։
2) Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը և նրա փաստաբանը որոշմանը ծանոթացնելուց հետո իրավունք ունեին միջնորդելու, որ փորձագետին առաջադրվեն լրացուցիչ հարցեր, որի հնարավորությունից քննիչը զրկել է։
3) Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը և/կամ նրա փաստաբանն իրավունք ունեին ներկա լինելու փորձաքննության կատարմանը, որի հնարավորությունից քննիչը զրկել է։
4) Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանն իրավունք ուներ պարզաբանումներ տալու փորձագետին, որի հնարավորությունից քննիչը զրկել է, և մի շարք այլ իրավունքներ, որոնցից քննիչը ապօրինաբար զրկել է։
Միաժամանակ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ մի շարք հոգևորականների կողմից ստորագրված փաստաթղթի համաձայն, նրանք փորձաքննության եզրակացությունը քննչական կոմիտեից ստացել են հենց նոյեմբերի 25-ին։ Այսինքն՝ եզրակացությունը տրվել է քննիչի կողմից հենց փորձաքննություն նշանակման նույն օրը, ինչը ակնհայտ է դարձնում, որ նույն օրը հնարավոր չէր կատարել օբյեկտիվ փորձաքննություն։
Նկատի ունենալով նաև, որ Քննչական կոմիտեն իրավունք չուներ այդպիսի եզրակացությունը տրամադրելու որևէ այլ անձի, այդ թվում՝ հոգևորականների։
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, վերահաստատելով իր պնդումը, որ օրվա քաղաքական իշխանության քաղաքական հանձնարարությունները կատարող քննչական մարմիններին անհնարին է վստահել, հրաժարվում է այցելել քննչական կոմիտե՝ ծանոթանալու հենց ամենասկզբից օբյեկտիվությունից զուրկ որոշմանն ու եզրակացությանը»։

Архиепископ Аршак Хачатрян, подтвердив, что невозможно доверять следственным органам, выполняющим политические указания властей, отказывается посетить Следственный комитет
Сегодня я получил по электронной почте уведомление из Следственного комитета Республики Армения о том, что 25 ноября 2025 года следователь Главного следственного управления по особо важным делам вынес постановление о назначении судебно-медицинской экспертизы, заключение которой получено. Об этом на своей странице в Facebook написал адвокат Арсен Бабаян, комментируя видео, приписываемое архиепископу Аршаку.
«Следственный комитет, учитывая, что данное постановление и заключение правомерно относятся к архиепископу Аршаку Хачатряну (они были упомянуты напрямую), предложил ему явиться в Следственный комитет.
В связи с этим заявляем:
Учитывая, что согласно уголовно-процессуальному законодательству:
1) при назначении экспертизы следователь был обязан представить это постановление архиепископу Аршаку Хачатряну до направления его на экспертизу, поскольку оно правомерно затрагивает его интересы, чего сделано не было,
2) после ознакомления с постановлением архиепископ Аршак Хачатрян и его адвокат имели право ходатайствовать о постановке дополнительных вопросов эксперту, чего следователь их лишил,
3) архиепископ Аршак Хачатрян и/или его адвокат имели право присутствовать при производстве экспертизы, чего следователь лишил его,
4) архиепископ Аршак Хачатрян имел право давать объяснения эксперту, чего следователь лишил его, и ряда других прав, которых следователь незаконно лишил его.
При этом, учитывая, что, согласно документу, подписанному рядом священнослужителей, экспертное заключение Следственного комитета было получено ими 25 ноября. Иными словами, заключение было вынесено следователем в день назначения экспертизы, очевидно, что проведение объективной экспертизы в тот же день было невозможно.
Принимая во внимание также, что Следственный комитет не имел права предоставлять такое заключение иным лицам, в том числе священнослужителям.
Архиепископ Аршак Хачатрян, подтверждая свое утверждение о невозможности доверять следственным органам, выполняющим политические поручения нынешней политической власти, отказывается посетить следственный комитет для ознакомления с решением и заключением, которые изначально были лишены объективности», - написал он.