Ակնհայտ է՝ Կաթողիկոսի հասցեին հնչեցվող մեղադրանքները բացարձակ անհիմն են և շինծու, Արշակ Սրբազանի անձի թիրախավորումը՝ անթույլատրելի. մանրամասներ՝ Մայր Աթոռից
Նոյեմբերի 28-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, նախատեսված էր Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայաստանաբնակ անդամների ժողով, որի իրավազոր նիստը հնարավոր չեղավ գումարել Տ․ Նավասարդ արք․ Կճոյանի, Տ․ Աբրահամ արք․ Մկրտչյանի, Տ․ Վազգեն արք․ Միրզախանյանի, Տ․ Վրթանես եպս․ Աբրահամյանի, Տ․ Գևորգ եպս․ Սարոյանի բացակայության պատճառով։
Այնուամենայնիվ ներկա ժողովականները մասնավոր անդրադարձ ունեցան նոյեմբերի 27-ին ինը եպիսկոպոսների ստորագրությամբ հրապարակված հայտարարությանը։ Արձանագրվեց, որ հիշյալ շարադրանքն ամբողջապես խեղաթյուրված է ներկայացնում Տ․ Արշակ արք․ Խաչատրյանի խնդրով ստեղծված հանձնախմբի աշխատանքը։
Հանձնախումբը, ըստ էության, որևէ նիստ չի գումարել և անգամ հնարավորություն չի ընձեռել Արշակ Սրբազանին հանդիպելու իր հետ, իսկ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին ներկայացված հանձնախմբի անդամների եզրակացությունը պատշաճ ընթացակարգով չի կազմվել։ Նշվեց նաև, որ հանձնախմբի կողմից որևէ պաշտոնական դիմում չի կատարվել Քննչական կոմիտե Սրբազանին վերագրվող տեսանյութի փորձաքննության համար, իսկ հանձնախմբի առանձին անդամի կողմից ստացված եզրակացությունը ձեռք է բերվել օրենքի ակնհայտ խախտումով, սպառիչ և լիարժեք չէ և չի կարող արժանահավատ հիմք ծառայել, որով և չէր կարող ընդունելի նկատվել Հայոց Հովվապետի կողմից։ Տեղեկացվեց նաև, որ նոյեմբերի 24-ին հանձախմբի ատենապետ Տ․ Խաժակ արք․ Պարսամյանը, հաշվի առնելով առկա հանձնախմբի արդյունավետ աշխատելու դժվարությունները, գրություն է ուղղել Վեհափառ Հայրապետին՝ առաջարկելով հարցի արդար քննության իրականացման համար ձևավորել երեք անձից կազմված նոր հանձնախումբ, որը կարող է նաև քննարկել Սրբազանի ծառայության առժամյա կասեցման հարցը մինչ հանձնաժողովի աշխատանքների ավարտը։ Նոր հանձնախմբի առաջարկի վերաբերյալ նոյեմբերի 25-ին իրազեկվել են և համաձայնություն տվել գործող հանձնախմբի անդամները։
Այսու, ակնհայտ է, որ հայտարարության մեջ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հասցեին հնչեցվող մեղադրանքները բացարձակ անհիմն են և շինծու, Սրբազանի անձի թիրախավորումը ու կանխակալ կարծիքների ձևավորումը՝ անթույլատրելի։
Դատապարտելի և անընդունելի համարելով որդեգրված սույն կեցվածքը՝ ժողովականները խիստ հրամայական նկատեցին, որ եկեղեցականները վերադառնան կանոնական դաշտ՝ իրենց մտահոգություններն արծարծելով Եկեղեցու բարձրագույն ժողովական մարմիններում, և չխաթարեն Եկեղեցու միաբանությունը։

Очевидно, что обвинения в адрес Католикоса абсолютно необоснованны и надуманы, а целенаправленное давление на личность архиепископа Аршака неприемлемо
28 ноября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Его Святейшества Гарегина II, Католикоса всех армян, было запланировано собрание членов Высшего духовного совета, проживающих в Армении. Однако провести собрание не удалось из-за отсутствия архиепископа Навасарда Кчояна, архиепископа Абраама Мкртчяна, архиепископа Вазгена Мирзаханяна, епископа Вртанеса Абраамяна и епископа Геворга Сарояна.
Тем не менее присутствующие члены обсудили заявление, опубликованное 27 ноября и подписанное девятью епископами. Было отмечено, что изложенное в документе полностью искажает работу комиссии, созданной для изучения вопроса, касающегося архиепископа Аршака Хачатряна.
По сути комиссия не провела ни одного заседания и даже не предоставила архиепископу Аршаку возможность встретиться с её членами. Представленное Католикосу заключение членов комиссии не было составлено с соблюдением надлежащей процедуры. Также было указано, что комиссия не направляла официального запроса в Следственный комитет для проведения экспертизы видео, приписываемого архиепископу. Заключение, полученное одним из членов комиссии, было получено с явным нарушением закона, не является исчерпывающим и достоверным и не может служить надлежащим основанием, а значит, не могло быть принято Его Святейшеством.
Также сообщалось, что 24 ноября председатель комиссии архиепископ Хажак Парасамян, учитывая сложности в организации полноценной работы комиссии, направил Католикосу письмо с предложением сформировать новую трёхчленную комиссию для справедливого рассмотрения вопроса, которая, при необходимости, могла бы обсудить вопрос временного отстранения архиепископа от служения до завершения работы. 25 ноября действующие члены комиссии были уведомлены о предложении и дали своё согласие.
Таким образом, очевидно, что обвинения, содержащиеся в опубликованном заявлении и адресованные Католикосу всех армян, абсолютно беспочвенны и надуманны, а попытки целенаправленного давления и формирования предвзятых мнений в отношении архиепископа — недопустимы.
Осуждая подобное поведение, участники собрания подчеркнули, что духовенство должно вернуться в каноническое поле, обсуждая свои обеспокоенности в высших церковных инстанциях, и не подрывать единство Церкви.