Ստամբուլում քննարկվել են Կարս-Գյումրի երկաթուղային հաղորդակցության վերաբացման հնարավորությունները
Ստամբուլում հանդիպեցի Թուրքիայի գյուղատնտեսության և անտառտնտեսության նախարար Իբրահիմ Յումաքլիի հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Երկուստեք կարևորեցինք Հայաստան-Թուրքիա կանոնավոր շփումները և վերահաստատեցինք երկխոսությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։
Իր հերթին Թուրքիայի նախարարը բարձր գնահատեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին այցելությունը Թուրքիա՝ ընդգծելով դրա դրական ազդեցությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար։
Քննարկեցինք Կարս–Գյումրի երկաթուղային հաղորդակցության վերաբացման հնարավորությունները, TRIPP ծրագրի միջոցով առաջացող տնտեսական, լոգիստիկ և առևտրային նոր հնարավորությունները երկու երկրների համար։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել շուկաների դիվերսիֆիկացման, լոգիստիկ նոր ուղիների ձևավորման, փոխադարձ տնտեսական հետաքրքրությունների ընդլայնման հնարավորություններին։
Քննարկվել են նաև գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ հարցեր, մասնավորապես՝ գյուղապահովագրության, կարկտահարության և կենդանիների հիվանդությունների դեմ համատեղ պայքարի վերաբերյալ։

В Стамбуле обсудили возможности восстановления железнодорожного сообщения Карс–Гюмри
В Стамбуле я встретился с министром сельского и лесного хозяйства Турции Ибрагимом Юмаклы. Об этом на своей странице в Facebook сообщил министр экономики Геворг Папоян.
«Обоюдно подчеркнули важность регулярных контактов между Арменией и Турцией и подтвердили готовность продолжать диалог.
Турецкий министр, в свою очередь, высоко оценил недавний визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Турцию, отметив его позитивное влияние на развитие двусторонних отношений.
Мы обсудили возможности восстановления железнодорожного сообщения Карс–Гюмри, а также новые экономические, логистические и торговые возможности для обеих стран, которые открываются благодаря программе TRIPP.
В ходе беседы были затронуты вопросы диверсификации рынков, формирования новых логистических маршрутов, расширения взаимных экономических интересов.
Также обсуждались вопросы сотрудничества в сельскохозяйственной сфере, в частности — агрострахование, борьба с градами и совместные меры против заболеваний животных.
Во встрече участвовал также постоянный представитель Армении при ОЧЭС (Организации Черноморского экономического сотрудничества) Наири Петросян», — написал он.