42 միլիոնանոց ջեբկիրություն՝ պետական բյուջեից. Մանուկ Սուքիասյան
Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մանուկ Սուքիասյանը ջեբկիրություն է որակում նոյեմբերի 22-ին պետական մարմինների ներկայացուցիչների առաջին համաժողովի անցկացման համար պետբյուջեից ավելի քան 42 միլիոն դրամի ծախսը:
«Իրենք են  չէ՞ հռչակել, որ պետական բյուջեն քաղաքացու գրպանն է, ո՞վ է թույլ տվել այդ ջեբկիրությունը, որ իրենց քաղաքական նպատակներին ծառայեցնեն: Նիկոլ Փաշինյանն աստիճանաբար իրեն Բրեժնևի տեղն է դնում: Իշխանափոխությունից  հետո իրավապահ մարմիններին բոլոր կազմակերպիչները պետք է բացատրություն տան ու իրենց ցուցմունքներում գրեն՝  ով է իրենց հարկադրել նման միջոցառում կազմակերպել քաղաքացու գրպանի հաշվին»,- Aysor.am-ին ասաց Մանուկ Սուքիասյանը:
Ավագանու անդամը հիշեցրեց, որ 2024-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն արված նվիրատվությունները տարբեր տնտեսվարողներից կազմել է մոտ 139 միլիոն դրամ.
«Թող իրենց կուսակցության բյուջեից ծախսեին, ո՞վ է թույլ տվել կառավարության բյուջեից ծախսել։ Դու քաղաքական մարմին ես, ի՞նչ գործ ունես՝ պետական ծառայողներին կանչես, քարոզ կարդաս: Իշխանազավթման, ինքնիրավչության և սեփական լիազորությունները գերազանցելու դրվագ կա: Դա հակասում է և՛ օրենսդրությանը, և՛ իրենց շատ բարձրաձայնած ժողովրդավարության սկզբունքներին: Պետական ծառայողը պետք է շարունակի մնալ պետական ծառայող՝ անկախ նրանից, թե ով է քաղաքական իշխանությունը: Ստացվում է՝ քաղաքական աֆյորան էլ է մեր պետության ու քաղաքացիների հաշվին»:

Член Совета старейшин Еревана обвинил власти в растрате 42 миллионов из бюджета
Член фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Манук Сукиасян назвал растратой расходы свыше 42 миллионов драмов из государственного бюджета на проведение первой конференции представителей государственных органов 22 ноября:
«Разве они не заявляли, что государственный бюджет — это карман граждан? Кто позволил эту растрату, чтобы использовать бюджет для своих политических целей? Никол Пашинян постепенно ставит себя на место Брежнева. После смены власти все организаторы должны дать объяснения правоохранительным органам и в своих показаниях указать, кто заставил их организовать такое мероприятие за счёт граждан», — заявил Aysor.am Манук Сукиасян.
Член Совета старейшин напомнил, что в 2024 году пожертвования в пользу партии «Гражданский договор» от разных предпринимателей составили около 139 миллионов драмов.
«Пусть бы тратили из бюджета своей партии, кто разрешил тратить из бюджета правительства? Ты — политический орган, какое отношение имеешь к тому, чтобы вызывать государственных служащих и читать им проповеди? Здесь налицо захват власти, самоуправство и превышение полномочий. Это противоречит и законодательству, и декларируемым ими принципам демократии. Государственный служащий должен оставаться государственным служащим, независимо от того, кто находится у власти. Получается, что даже политическая аффера делается за счёт нашего государства и граждан».