Վրաստանը դատի կտա BBC-ին
Վրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հայտարարել է, որ դատական ​​հայցեր կներկայացնի միջազգային դատարաններ ընդդեմ BBC-ի՝  զրպարտչական բնույթի հոդվածի համար, որում պնդվում է, որ Վրաստանի իշխանությունները Առաջին համաշխարհային պատերազմին ժամանակներից մնացած քիմիական նյութեր են օգտագործել ցուցարարների դեմ՝ 2024 թվականին Թբիլիսիում հակակառավարական ցույցերը ցրելու ժամանակ։
«Այս կեղտոտ քարոզչական հոդվածը Վրաստանի կառավարությանը, ոստիկանությանը և, ամենակարևորը, վրացական պետականությունը վարկաբեկելու փորձ է։ Մենք որոշել ենք դատական ​​​​գործընթաց սկսել ստախոս լրատվամիջոցի դեմ՝ միջազգային դատարաններում»,- նշված է Վրաստանբի իշխող կուսակցության հայտարարությունում։
«Վրացական երազանքը» հայտնել է նաև, որ օգտվելու են իրավական ամբողջ գործիքակազմից՝ կեղծիք, զրպարտանք տարածելու համար BBC-ին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։

"Грузинская мечта" подаст в суд на BBC за клевету
Правящая партия "Грузинская мечта" начинает судебный процесс в международных судах против британской медиакорпорации BBC. Как говорится в заявлении партии, будут использованы все возможные правовые средства, чтобы привлечь т. н. СМИ, распространяющие ложь, к ответственности за распространение грязных, ложных обвинений.
"Сегодня утром BBC опубликовала статью, в которой, помимо ряда абсурдных, ложных сведений, содержится обвинение в адрес властей Грузии, якобы МВД применило химические вещества против агрессивных протестующих во время противозаконных акции. Очевидно, что так называемые СМИ, ставшие инструментом пропаганды "глубинного государства", не представили никаких фактов, подтверждающих эти серьезные обвинения", – говорится в заявлении.
Как отмечено в заявлении, все предположения, высказанные в материале, основаны на мнениях конкретных лиц, включая доктора Чахунашвили и его отца, которые является активными участниками протестных акций.