Ինչո՞ւ «սպեցնազն» ու բժիշկները կամ օդաչուները ֆիզիկական պատրաստությունը միևնույն չափորոշիչներով պետք է հանձնեն. Աբրահամյան
Զինված ուժերում ատեստացիայի համակարգի մի խնդրահարույց դրույթ էլ բոլոր զորատեսակներին միևնույն սկզբունքների ներքո քննություն սահմանելն է, գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հատուկ նշանակության զորքերում, հրետանիում, ՀՕՊ-ում, ավիացիայում, ռազմաբժշկականում մասնագիտականը մի կողմ, նույն չափորոշիչներով քննություն են հանձնում:
Ինչո՞ւ «սպեցնազն» ու բժիշկները կամ օդաչուները հրաձգությունն ու ֆիզիկական պատրաստությունը միևնույն չափորոշիչներով պետք է հանձնեն:
Հատուկ նշանակության ուժերի զինծառայողներն ատեստացիայով նախատեսված գումարներից բացի նաև այդ զորատեսակի համար նախատեսված հավելավճար ունեն (կարելի է դիտարկել բարձրացումը), որն ընդգծում է այդ ստորաբաժանումների կարևորությունն ու նշանակությունը:
Սակայն անհասկանալի է ռազմական բժշկի, օդաչուի, տեխնիկական հետախուզության մասնագետի և այլ զինծառայողների` նույն սկզբունքներով և դրույթներով քննություն հանձնելը:
Յուրաքանչյուրի համար իր մասնագիտությանն ու մարտական խնդրին համահունչ չափորոշումներ պետք է սահմանել, ինչը հնարավորություն կտա ըստ զորատեսակների, գնահատելու զինծառայողի իրական կարողությունները:
Այն, որ 4 քննություններից մասնագիտականը ըստ զորատեսակների է, դա, մեղծ ասած, բավարար չէ:
Սա կարևոր է հատկապես պարտադիր ժամկետային ծառայության ժամկետի կրճատման և համալրման հետ կապված խնդիրների պայմաններում»,-գրել է պատգամավորը։

Почему «спецназ», врачи или летчики должны проходить физподготовку по одним и тем же стандартам? — Абрамян
Секретарь фракции парламента «Честь имею» Тигран Абрамян заявил, что одной из проблемных положений системы аттестации в вооружённых силах является установление единых принципов сдачи экзаменов для всех родов войск.
«В войсках специального назначения, артиллерии, ПВО, авиации, военной медицине — профессиональные различия остаются в стороне, и экзамены сдаются по одинаковым критериям.
Почему бойцы спецназа, врачи или лётчики должны сдавать огневую подготовку и физические нормативы по одним и тем же стандартам?
Военнослужащие сил специального назначения, помимо выплат, предусмотренных аттестацией, получают также доплаты, закреплённые для данного рода войск (их можно рассматривать и с точки зрения повышения), что подчёркивает важность и значимость этих подразделений.
Однако непонятно, почему военный врач, пилот, специалист технической разведки и другие военнослужащие должны проходить экзамены по тем же принципам и правилам.
Для каждого рода войск необходимо установить критерии, соответствующие их специальности и боевым задачам, что позволит более адекватно оценивать реальные возможности военнослужащего.
То, что из четырёх экзаменов лишь один — профессиональный — дифференцирован по родам войск, мягко говоря, недостаточно.
Это особенно важно в условиях сокращения срока обязательной срочной службы и проблем, связанных с комплектованием», — написал депутат.