Չեմ կաշկանդելու հանրության հետ բաց խոսելու իրավունքս․ Դավիթ Տոնոյանը հայտարարություն է տարածել
Չեմ կաշկանդելու հանրության հետ բաց խոսելու իրավունքս։ Այս մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
«Հետեւելով մամուլում տեղ գտած արձագանքներին, ցանկանում եմ մի քանի շեշտադրում անել:
1.2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի պատրաստած զեկույցին եւ իմ մասնակցությամբ 2023թ. օգոստոսի 1-ին և օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած նիստերի արձանագրություններին ծանոթանալը «քմահաճույք» չէ: Դա սահմանադրական օրենքով նախատեսված իրավունք է, որը ցանկանում եմ իրացնել՝ հատկապես Բաքվում իրականացվող «դատավարության» ու ՀՀ զինվորականների նկատմամբ տասնյակ դատաքննությունների պայմաններում:
Սահմանադրական օրենքով նախատեսված է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող եմ հանդես գալ արձանագրություններում փոփոխություններ կատարելու պահանջով, պարզաբանումներ ներկայացնել հանձնաժողովի զեկույցի վերաբերյալ, ինչպես նաև հիմնավորել իմ դիրքորոշումն ամբողջությամբ:
2. Օրենսդրությամբ հստակ կարգավորման առկայության պարագայում «թույլ տալու» կամ «թույլ չտալու» ձևակերպումները, ինչպես նաև գաղտնիությանը վերաբերվող հնարավոր սահմանափակումների վերաբերյալ ակնարկները համարում եմ անհիմն և անընդունելի՝ հատկապես հաշվի առնելով նախկինում զբաղեցրած իմ պաշտոնները։ Ավելին, եթե ես՝ ոչ միայն գործող պաշտոնյա չլինելով, այլև քրեական հետապնդման հետևանքով կալանավորի կարգավիճակում գտնվելով, մասնակցել եմ քննիչ հանձնաժողովի նիստին, ապա այսօր ինչպե՞ս կարող է որևէ սահմանափակում կիրառվել իմ նկատմամբ։
Ինչպես ներկայացրել եմ ս.թ. սեպտեմբերին լույս տեսած «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրք-երկխոսության մեջ, քննիչ հանձնաժողովի նիստերին մասնակցելու մասին որոշումը հեշտ չեմ կայացրել, այն երկար մտորումների արդյունք էր: Չնայած բոլոր վերապահումներին, որ ունեի այդ հանձնաժողովի իրական նպատակների վերաբերյալ, ի վերջո, որոշեցի մասնակցել՝ ցույց տալու մեր հանրությանը, որ թաքցնելու ոչինչ չունեմ: Եվ երբ ինձ պաշտոնական գրությամբ փաստացի հայտնում են, որ զեկույցը «զեկույցի իրավական կարգավիճակ» չունի, վերապահումներս միայն ամրապնդվում են:
3. Հանրային ակնկալիք կար, որ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը այս կամ այն ձեւով հանրության համար հասանելի կդառնա 2025թ. սեպտեմբերին՝ 44-օրյա պատերազմի հինգերորդ տարելիցի օրերին: Սակայն վերը հիշատակված վերապահումները հաշվի առնելով՝ համաձայնություն տվեցի «Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրք-երկխոսության պատրաստմանն ու հրապարակմանը, քանի որ չէի ցանկանում կաշկանդել հանրության հետ բաց խոսելու իրավունքս այլոց ոչ թափանցիկ նպատակներով: Վստահ եմ, որ գրքում շատ հարցերի պատասխաններ կարելի է գտնել»։
4. Ակնկալում եմ սեղմ ժամկետներում բովանդակային պատասխան ստանալ ս.թ. նոյեմբերի 25-ին ԱԺ նախագահին ուղղված նամակիս: Հակառակ պարագայում ոչ իմ, եւ ոչ էլ, վստահ եմ, հանրության համար հասկանալի չի լինի՝ ո՞րն էր հանձնաժողի ստեղծման իրական նպատակը»։

Я не буду ограничивать свое право открыто говорить с общественностью: Давид Тоноян выступил с заявлением
Я не буду ограничивать свое право открыто говорить с общественностью. Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян распространил заявление:
«Следя за реакциями, опубликованными в СМИ, хочу сделать несколько акцентов:
1. Ознакомление с отчётом следственной комиссии, созданной для изучения обстоятельств развязанной 27 сентября 2020 года войны, а также с протоколами заседаний от 1 и 2 августа 2023 года с моим участием — не «каприз». Это право, предусмотренное конституционным законом, которое я намерен реализовать, особенно в условиях проводимого в Баку «судебного процесса» и десятков судебных разбирательств в отношении армянских военнослужащих.
Конституционный закон предусматривает, что в случае необходимости я могу потребовать внесения изменений в протоколы, представить разъяснения по отчёту комиссии, а также полностью обосновать свою позицию.
2. При наличии чёткого законодательного регулирования считаю необоснованными и неприемлемыми формулировки вроде «разрешить» или «не разрешить», а также намёки на возможные ограничения, связанные с режимом секретности — особенно с учётом должностей, которые я занимал ранее. Более того, если я, не являясь действующим должностным лицом и находясь в статусе арестованного в рамках уголовного преследования, участвовал в заседании следственной комиссии, то каким образом сегодня могут применяться ко мне какие-либо ограничения?
Как я уже писал в опубликованной в сентябре текущего года книге-беседе «Давид Тоноян. Армия, политика и война», решение участвовать в заседаниях комиссии далось мне нелегко — оно было результатом долгих раздумий. Несмотря на все сомнения относительно истинных целей этой комиссии, я всё же решил участвовать, чтобы показать обществу: мне нечего скрывать. И когда мне официальным письмом фактически сообщают, что отчёт не имеет «правового статуса отчёта», мои сомнения лишь усиливаются.
3. В обществе ожидали, что отчёт следственной комиссии тем или иным образом будет обнародован в сентябре 2025 года — к пятой годовщине 44-дневной войны. Однако, учитывая вышеупомянутые сомнения, я согласился на подготовку и публикацию книги-беседы «Армия, политика и война», поскольку не желал лишаться права открыто говорить с обществом из-за чьих-то непрозрачных целей. Уверен, что в книге можно найти ответы на многие вопросы».
4. Ожидаю в кратчайшие сроки содержательного ответа на моё письмо, адресованное председателю парламента 25 ноября текущего года. В противном случае ни мне, ни, уверен, обществу не будет ясно, какова была истинная цель создания комиссии».