Քի-Վեսթի, Պրահյան գործընթացներն ո՞ւր են, էս ողորմելի փաթեթային մանիպուլյացիայի անունն էլ դրել են՝ փաստաթղթեր ենք հրապարակել. Հարութ Ուլոյան
02/12/2025 17:33
Թե բա՝ «Կառավարությունը հրապարակել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փաստաթղթերը. այս մասին գրել է հրապարակախոս Հարութ Ուլոյանը։
«Ու էն որ կեսը Կազիմիրովի կայքից են վերցրել, կեսը ԵԱՀԿ կայքերից։ 1999 թվականի Մեղրիի տարբերակը՝ 2008 թվականի ՀԺ-ում հրապարակվածն են արտատպել, իսկ որպես նախաբան՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի 2008-ի ելույթից մեջբերումներ․․․ Ու ԱԺ-ում 2018 թվականի Սերժի ելույթից մի հատված։
1994 թվականի զինադադարի եռակողմ պայմանագիրն ո՞ւր ա։ 1995 թվականի ԵԱՀԿ գործող նախագահի հայտարարությունն ո՞ւր ա, որով Ղարաբաղը վերահաստատվում ա որպես բանակցությունների լիիրավ կողմ։
Լիսաբոնի վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանի կողմից կիրառված վետոյի հայտարարությունն ո՞ւր ա։
Քի-Վեսթի բանակցվածն ո՞ւր ա։ Պրահյան գործընթացն ո՞ւր ա։
Էս բոլորի վերաբերյալ հայկական կողմի պաշտոնական պատասխաններն ո՞ւր են։
Էն ձեր անձնական օգտագործման բաներն էլ մինչև հիմա պնդում էին, թե 2019-ի առաջարկները միայն ռուսներինն էին, ՄԽ-ինը չէին․․․
Բա 44-օրյա պատերազմի օրերին պատերազմը կանգնեցնելու առաջարկներն ո՞ւր են։
Բա 2018-ից հետո Նիկոլի պաշտոնական պատասխաններն ո՞ւր են։ Չկա՞ն։ Բա հրապարակային ելույթների հատվածները կցեք, ոնց Սերժինն եք կցե․ «սեփական կետից եմ բանակցում», «ինչ ուզում, այն էլ բանակցում եմ», «Լավրովը թող հասկանա, որ իրավիճակ ա փոխվել», «երբ ուզենամ՝ կվերադառնամ Սերժի թողած բանակցային ժառանգությանը»․․․․
Մինչև 44-օրյա պատերազմն ու դրանից հետո, մինչև Ղարաբաղի հայաթափումը, Նիկոլը ոչ մեկին նամակ չի գրե՞լ, պայմանավորվածություններ չի ունեցե՞լ, առաջարկներին չի արձագանքե՞լ։ Բա հրապարակային հայտարարությունները կցեք․ «Շուշիի ու Հադրութի դեօկուպացիա», «Արցախում ապագա կա՛», «անջատում՝ հանուն փրկության»․․․
Ու էս ողորմելի փաթեթային մանիպուլյացիայի անունն էլ դրել են՝ փաստաթղթեր ենք հրապարակել»,-գրել է նա։

Где Ки-Уэстский документ и документ Пражского процесса? эту жалкую пакетную манипуляцию ещё называют «публикацией документов» — Арут Улоян
«Правительство якобы «опубликовало документы переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта», — пишет публицист Арут Улоян.
«Половина взята с сайта Казимирова, половина — с сайтов ОБСЕ. Версию Мегри 1999 года — перепечатали статью из газеты «Айкакан жаманак» 2008 года, а в качестве предисловия — цитаты из выступления Левона Тер-Петросяна 2008 года… И фрагмент выступления Сержа Саргсяна 2018 года в парламенте.
Где трёхстороннее соглашение о прекращении огня 1994 года? Где заявление действующего председателя ОБСЕ 1995 года, подтверждающее полноправное участие Карабаха в переговорах?
Где заявление Тер-Петросяна о вето по Лиссабону?
Где результаты переговоров по Ки-Уэстсу? Где Пражский процесс?
Где официальные ответы армянской стороны по всем этим вопросам?
До сих пор утверждали, что предложения 2019 года предназначались только для русских, а не для Минской группы…
Где предложения по прекращению войны во время 44-дневной войны?
Где официальные ответы Пашиняна после 2018 года? Их нет. А фрагменты публичных выступлений приложите, как сделали с Сержем: «Я веду переговоры со своей точки», «Я веду переговоры о том, о чём хочу», «Пусть Лавров понимает, что ситуация изменилась», «Когда захочу, я вернусь к переговорному наследию, оставленному Сержем»…
«Неужели до 44-дневной войны и после неё, до деарменизации Карабаха, Пашинян никому не писал письма, не достиг договорённостей и не реагировал на предложения? Так публичные заявления приложите: «Деоккупация Шуши и Гадрута», «В Арцахе есть будущее!», «Отделение — ради спасения»…