Իշխանությունը երկրի անվտանգության ապահովման հիմքում դրել է երկու սկզբունք՝ սպառնալիքներն ամեն գնով չտեսնելու և ակնհայտը մերժելու
ՀՀ քաղաքացու և պետության անվտանգության մասին պատկերացումներ կազմելու համար առաջին հերթին դիտարկվում են պետական բյուջեի՝ անվտանգությանը վերաբերվող դրույթները, ԱԺ հայտարարությունների ժամին այս մասին ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«2026 թվականի ռազմական բյուջեի մասին կառավարության պատկերացումները երկու զուգահեռ իրականությունում են՝ մի կողմից՝ ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսի կրճատումներ, մյուս կողմից՝ սին խոստումներ ու ընտրական ակնկալիքներ։
Իշխանությունը երկրի անվտանգության ապահովման հիմքում դրել է երկու սկզբունք՝ սպառնալիքներն ամեն գնով չտեսնելու և ակնհայտը մերժելու։
Կառավարության հայեցակարգը մարդուն ի սկզբանե դատապարտվածի կարգավիճակում է դրել, որը գալիս է քաղաքացու ականջին շշնջալու, որ հայ ժողովուրդը հաղթելու շանս չունի, ու այդ պարագայում առանձնապես կարևոր էլ չէ, թե ռազմական բյուջեն որքան է կազմում, կամ բանակը կրճատվո՞ւմ է, թե՞ ոչ։
Բանակը, որը սեփական իշխանության կողմից հռչակվել է «5-րդական կառույց», իսկ հայրենիքի պաշտպանի առաքելությունը վերածվել է զուտ վարձու աշխատողի, պարզապես ապագա չունի։
Մարդու ֆիզիկական ներկայությունը, զինտեխնիկայի, սպառազինության առկայությունն ու նույնիսկ բարձր աշխատավարձը միասին վերցրած՝ անկարող են հաղթել, եթե պրոցեսում բացակայում է մարտական ոգին, բարոյահոգեբանական անհրաժեշտ մակարդակն ու ներհասարակական համերաշխությունը։
Այսպիսի վիճակի մեղավորը օրը 24 ժամ, տարին 12 ամիս, տարվա բոլոր եղանակներին, ծանր իրավիճակում մարտական հերթապահություն կրող զինվորը, սպան կամ հրամանատարը չեն․ դա այն իշխանությունն է, որն իր հույսն ու երաշխիքը տեսնում է իրեն ցեղասպանողների խոստումներում։
Կա՞ բանակն իրական բարեփոխումների ռելսերի վրա դնելու, այն իր ֆունկցիոնալ վիճակին բերելու և զինծառայողի անհրաժեշտ դերը հասարակության մեջ առաջին պլան վերադարձնելու հնարավորություն։ Միանշանակ՝ կա։
Հնարավո՞ր է արդյոք վերականգնել բանակի, ինչպես ուզում եք անվանեք՝ պաշտպանողականությունը, մարտունակությունը կամ մարտական խնդիրներ կատարելու արդյունավետությունը։ Միանշանակ՝ կա։
Հնարավո՞ր է արդյոք դրան հասնել այս իշխանության հետ, կամ նրա պաշտոնավարման պայմաններում։ Բնականաբար՝ ոչ։
Այս իշխանությունը մաշեցրել, թուլացրել և մշտական թիրախ է դարձրել բանակը, ու դրանով անհնարին դարձրել այն արդիականացնելու, բարեփոխելու և լավագույն մարզավիճակին բերելու հեռանկարը»,-հայտարարեց Աբրահամյանը։

Власть положила в основу обеспечения безопасности страны два принципа: не видеть угроз любой ценой и отвергать очевидное
02/12/2025 18:19
Для формирования представлений о безопасности гражданина Армении и государства в первую очередь рассматриваются статьи государственного бюджета, касающиеся безопасности, заявил в ходе выступления в парламенте секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Представления правительства о военном бюджете на 2026 год существуют в двух параллельных реальностях: с одной стороны — сокращение финансовых и человеческих ресурсов, с другой — пустые обещания и электоральные ожидания.
Власть положила в основу обеспечения безопасности страны два принципа: не замечать угроз любой ценой и отвергать очевидное.
Концепция правительства изначально ставит человека в положение обречённого, внушая гражданину, что у армянского народа нет шансов на победу, и в такой ситуации особо не имеет значения, каков размер военного бюджета или будет ли сокращаться армия.
Армия, провозглашённая собственной властью «пятой структурой», а миссия защитника Родины превращена в роль обычного наёмного работника, просто не имеет будущего.
Физическое присутствие человека, наличие техники и вооружений, а также высокая зарплата — всё это вместе взятое не способно привести к победе, если в процессе отсутствует боевой дух, необходимый морально-психологический уровень и внутрисоциальная солидарность.
Виновным в таком положении не является солдат, офицер или командир, несущий боевое дежурство 24 часа в сутки, 12 месяцев в году, в любую погоду и в тяжёлых условиях; виновна власть, которая видит свои надежды и гарантии в обещаниях тех, кто совершил геноцид против армянского народа.
Есть ли возможность поставить армию на рельсы реальных реформ, вернуть её в функциональное состояние и вернуть военнослужащему его необходимую роль в обществе? Безусловно, есть.
Можно ли восстановить армию, её обороноспособность, боеготовность или эффективность выполнения боевых задач? Безусловно, можно.
Но возможно ли это с этой властью или в условиях её пребывания у власти? Естественно, нет.
Эта власть истощила, ослабила и сделала постоянной мишенью армию, и этим сделала невозможным перспективу её актуализации, реформирования и доведения до наилучшего боевого состояния», — заявил Абрамян.