Ծաղր է, երբ երկրի անունից բանակցողը հղում է անում իր խմբագրած թերթի հրապարակմանը՝ որպես փաստաթղթի. Բագրատ Միկոյան
02/12/2025 18:04
Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության կայքում հրապարակել է, իր ձևակերպմամբ, «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին առնչվող պետական գերատեսչություններում առկա մի շարք փաստաթղթեր»։ Այդ փաստաթղթերը, սակայն, ինչպես որ կանխատեսվում էր, թերի են, հրապարակվել են մանիպուլացնելով, ինչպես նաև հոդվածներ են, որոնք ոչ մի կերպ փաստաթուղթ չեն կարող կոչվել։
Քանի որ հրապարակումն առնչվում էր նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ ընթացող բանակցություններին, Yerevan.Today-ը որոշ մեկնաբանություններ է խնդրել Երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանից։
«Հրապարակված փաստաթղթերի մեջ հանրության համար գրեթե նորություն չկար, կամ կար շատ քիչ նորություն։ Ամենացնցող նորությունն այն էր, որ փաստաթղթի անվան տակ հրապարակում է «Հայկական ժամանակ»-ի հոդվածը։ Սա նորություն էր իսկապես»,- ասել է Բագրատ Միկոյանը։
«Քի Վեսթի փաստաթուղթը, որը բանակցվել է Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք և իր կողմից, ընդհանրապես բացակայում է ցանկից։ Այդ փաստաթղթի փոխարեն, Փաշինյանի խմբագրած թերթից հոդված է հրապարակվել, որը, ի միջի այլոց, մի քանի անգամ հրապարակվել էր։
Լրատվամիջոցի հարցին ՝ ո՞րն է դիրքորոշումը 2019 թվականի փաստաթղթի՝ ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկների մասին, Բագրատ Միկոյանը պատասխանել է․ «Մեծ ուշադրության է արժանի այդ փաստաթուղթը, որը Փաշինյանը մերժել է, ու այդ մերժումը բերել է պատերազմի։
Արդեն ակնհայտ երևում է՝ ինչ որակի է բանակցել այդ մարդը։ Չի բացառվում, որ լուրջ բանակցային սեղանների շուրջ ինքը շարունակել է հղումներ անել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթին։ Սա, արդեն, դիվանագիտական ծաղրի վերին աստիճանն է, երբ երկրի անունից բանակցողը հղում է անում իր խմբագրած թերթի հրապարակմանը՝ որպես փաստաթղթի»։

Высшая степень дипломатического издевательства, когда переговорщик от имени страны ссылается на публикацию в своей газете как на документ — Баграт Микоян
02/12/2025 18:28
Премьер-министр РА Никол Пашинян опубликовал сегодня на сайте правительства ряд документов, как он их сформулировал, «имеющихся в государственных ведомствах и касающихся переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта». Однако, как и предполагалось, эти материалы оказались неполными, содержат манипуляции, а также статьи, которые никак нельзя назвать документами.
​Поскольку публикация затрагивала, в том числе, переговоры времён второго президента Армении Роберта Кочаряна, Yerevan.Today обратился за комментарием к руководителю офиса второго президента Баграту Микояну.
​«Среди опубликованных документов почти не было или было очень мало информации, новой для общественности. Самой шокирующей новостью стало то, что под видом документа была опубликована статья из газеты «Айкакан жаманак». Это действительно стало новостью», — сказал с иронией Баграт Микоян.
​«Ки-Уэстский документ, который обсуждался и вокруг которого вел переговоры Роберт Кочарян, вообще отсутствует в списке. Вместо него Пашинян опубликовал статью из своей семейной газеты, которую редактировал сам, и которая, кстати, уже несколько раз публиковалась», – добавил руководитель офиса второго президента.
На наш вопрос о позиции по документу 2019 года, а именно по предложениям Минской группы ОБСЕ, Баграт Микоян ответил, что
«документ, который Пашинян отверг, заслуживает очень большого внимания, и именно этот отказ привел к войне.
«​Уже очевидно, какого качества переговоры вел этот человек. Не исключено, что за столом серьезных переговоров он продолжал ссылаться на газету «Айкакан жаманак». Это уже высшая степень дипломатического издевательства, когда переговорщик от имени страны ссылается на публикацию в своей газете как на документ», – сказал Микоян.