Հանդիպել եմ Վրթանես Սրբազանին, ասել է՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպելը չեն համաձայնեցրել Վեհափառի հետ. Արցախի նախագահ (տեսանյութ)
02/12/2025 16:17
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը չի ցանկանում շտապել ու տարբեր մեկնաբանություններ անել Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի մասին, ով եկեղեցու դեմ պայքարում միացել է Նիկոլ Փաշինյանին:
«Մենք բոլորս ականատես ենք լինում գործող իշխանության ու եկեղեցու միջև հակադրությանը, իմ կարծիքով՝ դա չպետք է հանրայնացվեր, պետք է իրականացվեր փակ դռների հետևում՝ առանց լայն հասարակությանը ներգրավելու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Շահրամանյանը կսպասի, թե ինչ զարգացումներ կլինեն, ըստ այդմ, նոր դիրքորոշում կհայտնի:
Արցախի նախագահը հանդիպել է Վրթանես Սրբազանին:
«Ստացել եմ իր հիմնավորումները, ինձ, հիմնականում, հետաքրքրում էր մեկ հարց՝ արդյոք այդ հանդիպումը համաձայնեցված էր Վեհափառի հետ, ստացել եմ բացասական պատասխան, ըստ դրա էլ իմ եզրակացությունները ես արել եմ»,- նշեց Արցախի նախագահը:

Я встретился с епископом Вртанесом, он сказал, что встречу с Николом Пашиняном не согласовали с Католикосом — президент Арцаха
02/12/2025 16:41
Президент Арцаха Самвел Шахраманян не хочет спешить с выводами и давать различные комментарии о главе Арцахской епархии епископе Вртанесе Абраамяне, который присоединился к Николу Пашиняну в кампании против Церкви.
«Мы все являемся свидетелями противостояния между действующей властью и Церковью. На мой взгляд, это не должно было становиться предметом публичного обсуждения, всё следовало решать за закрытыми дверями, без вовлечения широких слоев общества», — сказал он в беседе с журналистами.
Шахраманян отметил, что будет ждать дальнейших развитий и в зависимости от этого озвучит свою позицию.
Президент Арцаха сообщил, что встречался со епископом Вртанесом:
«Я выслушал его обоснования. Меня в первую очередь интересовал один вопрос — была ли эта встреча согласована с Католикосом. Получил отрицательный ответ, и на основе этого сделал свои выводы», — отметил он.