Ոսկու գինը պատմական ռեկորդի է հասել. ի՞նչ սպասել Ամանորից հետո
Ոսկու գինը որոշվում է ոչ թե Հայաստանում, այլ՝ միջազգային շուկայում, Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով ոսկու գնի բարձրացմանը, ասաց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
Նրա խոսքով՝ ոսկու գնի վրա ազդում են տարբեր գործոններ. «Ներկայումս համաշխարհային շուկայում ոսկու գնի վրա էական ազդեցություն ունեն բացասական սպասումները՝ հնարավոր պատերազմների, սանկցիաների վերաբերյալ։ Ներդրողները, խոշոր գումար ունեցողները, զգուշանալով հնարավոր սանկցիաներից, իրենց գումարները տեղափոխում են ոսկու ակտիվներ, որը, ըստ իրենց, ավելի քիչ ռիսկային է։ Սա է ընդհանուր միտումը»։
Տնտեսագետը նշում է՝ իրավիճակն էլ ավելի է սրվել ռուսական ակտիվների սառեցումից հետո, երբ ՌԴ-ն ձեռք էր բերել մոտ 150 մլդ դոլարի չափով արևտյան պարտատոմսեր, իսկ դրանք ներկայումս սառեցված են, դա բացասական ազդակ դարձավ մնացած երկրների համար. «Կամաց-կամաց երկրները դիվերսիֆիկացնում են իրենց ներդրումները՝ հրաժարվելով արևմտյան պարտատոմսերին գումարներ ներդնելուց, դրա փոխարեն գնում են ոսկի։ Հատկապես Չինաստանն այդ առումով բավականին ակտիվ քայելր է իրականացնում»։
Մյուս գործոնը, որը, ըստ Պարսյանի, էական ազդեցություն է թողել ոսկու գնի վրա, ժամանակակից տեխնոլոգիաներն են, որոնց մեջ քանակությամբ ոսկի է օգտագործվում և դա էլ իր պահանջարկն է ստեղծում շուկայում։
Հարցին՝ հնարավո՞ր Ամանորից հետո գնային փոփոխություն լինի, ոսկու գինն իջնի, մասնագետը պատասխանեց. «Այս պահին շարունակվում են տնտեսական պատերազմների, բախումների հավանականությունը և գործընթացները։ Եթե պայմանական ստորագրվի ռուս-ուկրաինական խաղաղության համաձայնագիրը, դա կարող է թուլացնել ընդհանուր իրավիճակն ու սպասումները։ Եվ դա կարող է իր ազդեցությունը թողնել գների իջեցման վրա։ Եթե չստորագրվի, կարող է այդ մթնոլորտը պահպանվի։ Այս պահին կանխատեսում անելը շատ դժվար է, բայց ակնհայտ է, որ այս պահին բավակական սպասումներ կան։ Ի դեպ, քանի դեռ այս մթնոլորտը պահպանվում է, ոսկու նկատմամբ պահանջարկը ևս կավելանա, գինն էլ՝ կբարձրանա»։
Տնտեսագետը շեշտեց՝ ոսկու գնի բարձրացման պատմական ռեկորդ է. «Օրինակ Հայաստանում 99 պրոբ ոսկին 50 հազարի շեմն արդեն անցել է։ Համեմատության մեջ ասեմ, որ սեպտեմբերի նկատմամբ մոտ 20 տոկոս ավելի թանկ է։ Սա, իսկապես, ոսկու շուկայում բավականին կտրուկ աճ է։ Այդ աճն իր ազդեցությունն է թողնում նաև ոսկյա զարդերի շուկայում։ Եվ այդ դեպքում պահանջարկը, առևտուրը նվազում են և ոսկերիչներն ու վերավաճառողները լուրջ կորուստներ են ունենում։ Նրանց հույսը նախատոնական գնումներն են, բայց ակնհայտ է, որ այս պահին նախատոնական գնումները նույնպես քիչ են լինելու նախորդ տարիների համեմատ»։

Цена на золото достигла исторического рекорда: чего ожидать после Нового года?
Цена на золото определяется не в Армении, а на международном рынке, заявил в беседе с Aysor.am экономист Сурен Парсян, комментируя рост стоимости драгметалла.
По его словам, на цену золота влияет ряд факторов.
«Сегодня на мировом рынке значительное влияние оказывают негативные ожидания, связанные с возможными войнами и санкциями. Инвесторы и владельцы крупных капиталов, опасаясь потенциальных санкций, переводят свои средства в активы золота, которые, по их мнению, являются менее рисковыми. Это и есть общая тенденция», — отметил Парсян.
Экономист добавил, что ситуация усугубилась после заморозки российских активов. Россия приобрела около 150 млрд долларов в западных облигациях, которые сейчас заморожены, и этот шаг стал негативным сигналом для других стран.
«Постепенно государства диверсифицируют свои вложения, отказываясь от инвестиций в западные облигации. Вместо этого они закупают золото. Особенно активные шаги в этом направлении предпринимает Китай», — сказал он.
Еще одним важным фактором, влияющим на стоимость золота, Парсян назвал современные технологии, в производстве которых используется значительное количество золота, что дополнительно формирует спрос на мировом рынке.
Отвечая на вопрос, возможны ли после Нового года ценовые изменения и снижение стоимости золота, специалист отметил:
«Сейчас сохраняется вероятность экономических войн и конфликтов. Если условно будет достигнуто российско-украинское мирное соглашение, это может ослабить напряжённость и ожидания, что, в свою очередь, повлияет на снижение цен. Если же соглашение не будет подписано, нынешняя атмосфера сохранится. Делать прогнозы сейчас очень сложно, но очевидно, что ожидания на рынке пока остаются высокими. И пока ситуация не меняется, спрос на золото будет расти, а вместе с ним — и цена».
Парсян подчеркнул, что рост стоимости золота достиг исторического рекорда:
«Например, в Армении цена за золото 999-й пробы уже превысила порог в 50 тысяч драмов за грамм. В сравнении с сентябрём это примерно на 20% дороже. Это действительно резкий скачок для рынка золота. Такой рост отражается и на рынке золотых украшений: спрос и торговля падают, ювелиры и продавцы несут серьёзные убытки. Они надеются на предновогодние продажи, но очевидно, что в этом году предновогодние покупки также будут ниже, чем в предыдущие годы».