15 մլն եվրո տրամադրելով՝ ԵՄ-ն դասական կերպով միջամտում է Հայաստանի գործերին, ամեն ինչ անելու են, որ ընտրությունների միջոցով իշխանություն չփոխվի. Բադալյան
03/12/2025 11:52
Նախօրեին Բրյուսելում հայտարարվեց, որ Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ ԵՄ-ն 15 միլիոն եվրո աջակցություն կտրամադրի, որն ուղղվելու է խաղաղությանը և ավելի դիմակայուն Հայաստանին։
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչները նշեցին, որ դա կօգնի Հայաստանին ընտրություններից ընդառաջ հակահարված տալու կամ ավելի դիմացկուն լինելու ռուսական ապատեղեկատվության դեմ։
«Սա նաև այն գործիքակազմն է, որ մենք ունեցել ենք Մոլդովայում, և որով Հայաստանը ևս հետաքրքրված է»,-ասել է ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ընտրական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանն ասաց, որ սա Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելու դասական օրինակ է։
«Այլ երկրների միությունը՝ ԵՄ-ն, մեկ այլ երկրին 15 մլն եվրո է հատկացնում, որպեսզի նա պայքարի երրորդ երկրի հնարավոր միջամտության դեմ։ Հասկանալի է, որ այդպես էլ լինելու է, որովհետև Կայա Կալլասը նշեց, թե իրենք մոլդովական տարբերակով կպայքարեն Հայաստանում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացներում։ Իսկ մոլդովական տարբերակի էությունն այն է, որ ԵՄ-ն չի պատրաստվում ձեռքերը ծալած նստել և տեսնել, թե ինչպես է ՀՀ-ում ազատ, թափանցիկ ընտրությունների միջոցով տեղի ունենում հնարավոր իշխանափոխություն։ Սա նշանակում է, որ կկիրառեն հնարավոր բոլոր արդար և հատկապես ոչ արդար տեխնոլոգիաները, այսինքն՝ կուսակցություններին չգրանցելը, քարոզարշավները կգնահատվեն որպես պրոռուսական և դրա դեմ գումար կծախսեն։ Կայա Կալլասի խոսքը շատ հստակ մեսիջ էր, որ Հայաստանում դուք չեք կարող իշխանություն փոխել ընտրությունների միջոցով»։
Ընդդիմադիր գործիչներն, ըստ Բադալյանի, այդքան էլ լավ չեն ընկալում տեղի ունեցողը, նրանք օրինակ են դիտարկում Վաղարշապատի ընտրությունները և փորձում են իրենց սխալները շտկելով ԱԺ ընտրություններում հաջողություն ունենալ։
«Այդ տեսակետը սխալ է, ՏԻՄ ընտրություններում պայքարում են ընդդիմադիր տարբեր թևերը և ՔՊ-ն։ Իսկ ԱԺ ընտրությունները աշխարհաքաղաքական գործընթաց են։ Պետք է նշել, որ տրամադրվող այդ 15 մլն եվրոն միայն հրապարակային դաշտում է, չմոռանանք, որ մայիսին Երևանում ԵՄ քաղաքական հավաք է տեղի ունենալու, իսկ դա նախընտրական արշավ է և աջակցություն գործող իշխանություններին։ ԵՄ-ն ամեն ինչ անելու է, որ այս իշխանությունը կամ նրա հետ դաշնակցած արևմտամետ այլ ուժ մնա իշխանության։ Այս իշխանությունն ամբողջովին համապատասխանում է ԵՄ ցանկություններին»։
Քաղաքագետը պնդում է՝ ընդդիմությունը պետք է փոխի իր պայքարի ռազմավարությունը։
«Ընտրությունների համար թիվ մեկ դաշնակից պետք է գտնեն։ Այս պահի դրությամբ թիվ մեկ դաշնակիցը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է, որին բոլորովին դուր չի գալիս, երբ Հայաստանում ավելի է ամրապնդվում արևմտյան գործոնը։ Իրանի համար գլոբալիստների դեմ պայքարը գոյաբանական խնդիր է, մինչդեռ Հայաստանում հեռուստատեսային պատկերացում ունեն Իրանի մասին։ Իրենց թվում է, թե ՌԴ-ն կկարողանա իրենց օգնել, բայց պետք է նկատել, որ Ռուսաստանը Մոլդովայում ոչինչ չկարողացավ անել։ Ինչ էլ արեց՝ հաջողություն չունեցավ, պարտվեց։ Եթե ընդդիմությունը ռազմավարությունը չփոխի, շատ մեծ է հավանականությունը, որ պարտվելու է և գործող իշխանությունը ևս 5 տարով կշարունակի պաշտոնավարել»,-ասաց Արմեն Բադալյանը։

Предоставляя 15 миллионов евро, ЕС классическим образом вмешивается во внутренние дела Армении: они сделают все, чтобы не допустить смены власти путем выборов — Бадалян
03/12/2025 12:32
Накануне в Брюсселе было объявлено, что в преддверии предстоящих парламентских выборов в Армении Европейский союз выделит 15 млн евро, которые будут направлены на укрепление мира и повышение устойчивости страны.
Представители ЕС отметили, что эти средства помогут Армении противостоять или стать более устойчивой к российской дезинформации в период перед выборами.
«Это тот же инструментарий, который мы применяли в Молдове и который также интересует Армению», — заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
В беседе с Aysor.am эксперт по избирательным технологиям Армен Бадалян заявил, что это классический пример вмешательства во внутренние дела Армении.
«Союз других государств — ЕС — выделяет одной стране 15 млн евро, чтобы она боролась против возможного вмешательства третьей страны. Понятно, что так и будет, поскольку Кая Каллас прямо сказала, что они намерены действовать в Армении по молдавскому сценарию. А суть молдавского сценария в том, что ЕС не собирается сидеть сложа руки и наблюдать, как в Армении через свободные и прозрачные выборы может произойти смена власти. Это означает, что будут задействованы все возможные, в том числе не вполне справедливые технологии — от незарегистрирования партий до трактовки предвыборных кампаний как пророссийских и расходования средств на борьбу с ними. Слова Каи Каллас — это очень чёткий сигнал о том, что в Армении вы не сможете сменить власть через выборы».
По словам Бадаляна, оппозиционные силы недостаточно хорошо понимают происходящее. Они считают примером выборы в Вагаршапате и пытаются, исправив свои ошибки, добиться успеха на парламентских выборах.
«Этот подход неверен: на выборах в органы местного самоуправления конкурируют различные оппозиционные лагеря и партия «Гражданский договор». А парламентские выборы — это геополитический процесс. Следует учитывать, что упомянутые 15 млн евро — лишь публичная часть. Не стоит забывать, что в мае в Ереване пройдёт политическое собрание ЕС, которое фактически станет предвыборной кампанией и поддержкой действующей власти. ЕС сделает всё, чтобы эта власть или другая прозападная сила, союзная с ней, сохранила власть. Действующая власть полностью соответствует ожиданиям ЕС».
Политолог утверждает, что оппозиция должна изменить стратегию борьбы.
«Для выборов им нужен союзник номер один. На данный момент таким союзником является Исламская Республика Иран, которой совершенно не нравится укрепление западного влияния в Армении. Для Ирана борьба против глобалистов — вопрос существования, тогда как в Армении имеют крайне поверхностное представление об Иране. Они думают, что Россия сможет им помочь, но стоит отметить, что в Молдове Россия не смогла сделать ничего. Что бы ни предпринимала — успеха не было, она проиграла. Если оппозиция не изменит стратегию, вероятность поражения очень велика, и нынешняя власть останется у власти ещё 5 лет», — сказал Армен Бадалян.