Ազդարարում ենք համապետական հանրագրի մեկնարկ՝ հոսանքի սակագինն իջեցնելու պահանջով. Գոհար Մելոյան (Տեսանյութ)
03/12/2025 12:32
Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանն այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ այսօր ազդարարում են համապետական հանրագրի մեկնարկ՝ հոսանքի սակագինն իջեցնելու պահանջով։
«Դեռևս մայիսն ՀԷՑ-ի սեփականատերերը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացրել էին դիմում, առ այն, որ իրենց արդյունավետ աշխատանքի ընթացքում կուտակված շուրջ 3մլդ դրամի հաշվին իջեցվի բանակչության համար հոսանքի սակագինը։ Այս դիմումը մերժվել էր այն հիմնավորմամբ, որ հնարավոր է՝ հետագա ամիսների ընթացքում այս կուտակված գումարը նվազի։ Ինչպես սեփականատերերը ճշգրտորեն հաշվարկել էին, երկրորդ կիսամյակում այս գումարը ոչ միայն կրկնապատկվել է, այլ նաև գերազանցել էր կրկնապատիկը։ Այս պահի դրությամբ 6 մլդ դրամից ավելի կուտակված գումար է առկա։
Եթե կհիշեք, հոկտեմբերի 30-ին «Տաշիր» կապիտալի կողմից կրկին մուքագրվեց ՀԾԿՀ դիմում՝ հոսանքի սակագինն իջեցնելու պահանջով։ Այդ ժամանակ ես և գործընկերս ներկա էինք և ազդարարեցինք, որ հանրային վերահսկողություն ենք մեկնարկում այս պետական մարմնի նկատմամբ, որպեսզի հոսանքի գնի իջեցումը, որը հիմնավորված և արդարացի պահանջ է, տեղի ունենա»,-մանրամասնեց Մելոյանը։
Նրա խոսքով՝ մինչ օրս ՀԾԿՀ-ն այդ դիմումին չի արձագանքել. «Հետևաբար, մենք՝ ի դեմս «Մեր ձևով» շարժման, մեկնարկում ենք համապետական ստորագրահավաք՝ հանրագրի տեսքով։ Հանրագիրը դա 2015 թվականի սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում ձեռք բերված հանրային վերահսկողության , հանրային հաշվետվողականության ժողովորդավարության կարևորագույն ինստիտուտները կյանքի կոչող մեխանիզմ է»։
Մելոյանը շեշտեց՝ այն Սահմանադրության լավագույն բարեփոխումներից էր, որի միջոցով քաղաքացիները կարողանում են իրենց վերաբերելի հարցերով պետական մարմիններին դիմումներ և պահանջներ ներկայացնել։

Объявляем о запуске общенациональной петиции с требованием снизить тариф на электроэнергию — Гоар Мелоян
На сегодняшней пресс-конференции конституционалист Гоар Мелоян заявила о запуске общенациональной петиции с требованием снизить тариф на электроэнергию.
«Ещё в мае владельцы ЭСА подали в Комиссию по регулированию общественных услуг заявление о снижении тарифа на электроэнергию для населения за счёт около 3 млрд драмов, накопленных благодаря их эффективной работе. Это заявление было отклонено под предлогом, что в последующие месяцы эта сумма может уменьшиться. Как и рассчитали владельцы, во втором полугодии сумма не только удвоилась, но и превысила двойной объём. На данный момент накоплено более 6 млрд драмов.
Если помните, 30 октября «Ташир Капитал» вновь подал заявление в КРОУ с требованием снизить тариф на электроэнергию. Тогда мы с коллегой присутствовали и заявили, что запускаем общественный контроль над этим государственным органом, чтобы добиться снижения тарифа, что является обоснованным и справедливым требованием», — уточнила Мелоян.
По её словам, КРОУ до сих пор не ответила на это заявление. «Поэтому мы, от имени движения " По-нашему", запускаем общенациональный сбор подписей в формате петиции. Петиция — это механизм, воплощающий ключевые институты общественного контроля и общественной подотчётности, появившиеся благодаря конституционной реформе 2015 года».
Мелоян подчеркнула, что это была одна из лучших реформ Конституции, которая позволяет гражданам обращаться в государственные органы с запросами и требованиями по вопросам, касающимся их напрямую.