Սեզոնային վիրուսների բռնկում․ դպրոցներում և մանկապարտեզներում բացակայություններն աճել են, փակման որոշում դեռ չկա
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը երեկ տեղեկացրեց, որ Հայաստանում նկատելի է սեզոնային վիրուսների ակտիվացում. «Շրջանառվում են գրիպ A(H3N2) տիպի վիրուսները. ախտանշաններն են` բարձր ջերմություն (39 - 40C), հազ, քթահոսություն, մկանահոդացավ:
Շրջանառվում են նաև ռինո-, բոկա-, ադենովիրուսներ և պարագրիպի հարուցիչները»։
Համացանցում շատերը քննարկում են, որ նախադպրոցական ու դպրոցական հաստատությունները պետք է փակվեն, անցնեն հեռավար ձևաչափի, մինչև իրավիճակի կայունացումը։
Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտա Խաչատրյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ որոշումը ԿԳՄՍ և Առողջապահության նախարարությունների տիրույթում է. «Իրավիճակը հետևյալն է՝ բնականաբար բացակայությունները ավելի շատ են, քան սովորական օրերին։ Շատ են նաև բացակայությունները ուսուցիչների շրջանում։ Բոլորս էլ գիտենք, որ դժվար տարվող վիրուս է, հոսպիտալացված շատ երեխաներ ու ուսուցիչներ ունենք։ Եվ այս ֆոնին, իհարկե դպրոցների կյանքը մի փոքր բարդացել է»։
Ինչ վերաբերում է նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններին, Խաչատրյանը նշեց, որ նույն իրավիճակը այնտեղ է. «Բացակայություններն այնտեղ էլ շատ են, միջինում 26-27 տոկոս, մինչդեռ դպրոցներում տատանվում է 15-20 տոկոսի շրջանակում»։
Համեմատելով նախորդ բռնկումների հետ, պաշտոնյան նշեց, որ նույնական է իրավիճակը. «Այսինքն հիմա չունենք այնպիսի ցուցանիշներ, որ ասեմ՝ երբևէ չի եղել։ Էլի ունեցել ենք այնպիսի շրջաններ, որ շատ բացակայություններ են գրանցվել։ Համաճարակային ֆիլտր է իրականացվում և բնականաբար այն երեխաները, մարդիկ, ովքեր ՍՇՎ-ի կասկածով կամ սիմպտոմներով գալիս են, նրանք ուղղարկվում են տուն»։
Անդրադառնալով այն մտահոգություններին, թե մանկապարտեզներում դաստիարակները, չունենալով փոխարինողներ, հիվանդ վիճակով ստիպված գալիս են գործի, Խաչատրյանը նշեց. «Ընդհանրապես, նույնիսկ ուսումնական տարվա ամենալավ շրջանում, փոխանելիության հարցը խնդիր է և՛ դպրոցներում, և՛ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում։ Բնականաբար, այլ մասնագետների կողմից այդ ամենը կազմակերպվում է։ Ճիշտ է՝ լրացուցիչ խնդիր է դա հաստատությունների համար, բայց ամեն ինչ կազմակերպվում է։ Այս մասով գեթ մեկ անհնարինության դեպք չենք ունեցել»։
Խաչատրյանը հավելեց՝ դպրոցներն ու նախադպրոցական հաստատությունները փակելու մասով ոչ մի տեղեկություն չունի։

Вспышка сезонных вирусов: количество отсутствующих в школах и детсадах выросло, решения о закрытии пока нет
03/12/2025 15:42
Министр здравоохранения Анаит Аванесян вчера сообщила, что в Армении заметна активизация сезонных вирусов. Циркулируют вирусы гриппа типа A(H3N2). Среди симптомов — высокая температура (39–40°C), кашель, насморк, боли в мышцах и суставах.
Также циркулируют риновирусы, бокавирусы, аденовирусы и возбудители парагриппа».
В интернете активно обсуждается, что детские сады и школы необходимо закрыть и перевести на дистанционное обучение до стабилизации ситуации.
Начальник Управления общего образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян в беседе с Aysor.am отметила, что решение находится в компетенции Министерства образования, науки, культуры и спорта и Министерства здравоохранения.
«Ситуация следующая: естественно, количество отсутствующих больше, чем в обычные дни. Много пропусков и среди учителей. Мы все понимаем, что вирус тяжело переносится, и у нас достаточно детей и учителей, которые были госпитализированы. На этом фоне, конечно, работа школ несколько осложнилась», — сказала она.
Что касается дошкольных учреждений, Хачатрян отметила, что там ситуация аналогична: «Количество отсутствующих также высоко — в среднем 26–27 %, тогда как в школах показатель колеблется в пределах 15–20 %».
Сравнивая с предыдущими вспышками, глава Минздрава подчеркнула, что ситуация идентична:
«То есть сейчас нет таких показателей, о которых можно сказать, что подобного никогда не было. Ранее тоже были периоды с большим количеством пропусков. Проводится эпидемиологический фильтр, и, естественно, дети и сотрудники, которые приходят с подозрением на ОРВИ или с симптомами, отправляются домой».
Отвечая на озабоченность граждан по поводу того, что в детских садах воспитатели, не имея замен, вынуждены выходить на работу больными, Хачатрян сказала:
«Вообще, даже в самые благополучные периоды учебного года вопрос замещения является проблемой как в школах, так и в дошкольных учреждениях. Разумеется, работа организуется другими специалистами. Да, это дополнительная нагрузка для учреждений, но всё организовывается. У нас не было ни одного случая, когда это было бы невозможно».
Хачатрян добавила, что не располагает какой-либо информацией о возможном закрытии школ и детских садов.