Հիմա էլ բանավեճի չեմ էլ հրավիրում, էլ բանավիճելու բան չկա, թող կարդան, պատմեն. Փաշինյան
Ամենակարևորն այն է, որ մենք Հայաստանը դուրս ենք բերել աշխարհաքաղաքական թակարդից, փակուղուց. 2026 թ.-ի բյուջեի նախագծի եզրափակիչ ելույթում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դուրս ենք բերել մի տեղ, որտեղ բոլոր ուղղություններով ՀՀ-ի առաջ բացվել է հեռանկար և ՀՀ-ի ժողովուրդն իր ինքնիշխան կամքով կարող է որոշել, թե ինքը որ ուղղությամբ, ինչ տեսլական է որդեգրում»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ արդեն հրապարակել են բանակցային փաթեթը, բայց ընդդիմությունից ստանում են էլի նույն «նարատիվները, որոնք հնացած են»։
«Ընդդիմությունից, որ ասում են՝ բանակցությունները սենց պետք է լիներ, նենց լիներ, իրենք 30 և ավելի տարի իշխանություն են եղել, բա 100 անգամ ասել եմ, որ տենց շանսեր կար, ինչի՞ չէիք լուծում։ Այսինքն՝ հայամետ լուծման շանս է եղել, դուք չե՞ք արել, բա ինչի՞ եք մեզ դավաճան ասում, ձեզանից դավաճան չկա»,- ասաց Փաշինյանը։
Մյուս տարբերակն ըստ նրա՝ այս ամենն ընդամենն աչքակապություն էր։
«Հիմա բանավեճի չեմ էլ հրավիրում, էլ ինչ խոսամ, էլ բանավիճելու բան չկա, թող կարդան, պատմեն, կարդան, պատմեն, ինչ պետք է պատմեն, պատմելու բան չկա»,– ասաց նա։

Теперь я даже не приглашаю на дебаты — дебатировать больше не о чем, пусть читают и рассказывают — Пашинян
«Самое главное, что мы вывели Армению из геополитической ловушки и тупика», — заявил премьер-министр Никол Пашинян в заключительном выступлении по проекту бюджета на 2026 год.
«Мы вывели страну в положение, где перед Арменией открыты перспективы во всех направлениях, и народ Армении может самостоятельно решать, в каком направлении двигаться и какую стратегию выбирать», — сказал он.
Пашинян отметил, что переговорный пакет уже опубликован, но оппозиция продолжает предлагать «устаревшие нарративы».
«Оппозиция утверждает, что переговоры нужно было вести так или сяк. Они находились у власти более 30 лет, и я сто раз говорил: были такие шансы — почему вы тогда не решали? То есть шанс на проармянское решение был, вы не сделали, так почему же вы называете нас предателями? Среди вас предателей нет?», — заявил премьер.
По его словам, другая версия заключается в том, что всё это — просто прикрытие.
«Теперь я даже не приглашаю на дебаты, больше спорить не о чем. Пусть читают, рассказывают, что хотят. Рассказывать нечего», — добавил Пашинян.