Այո, վախեցել եմ, ո՞վ չի վախենում՝ մենակ խելագարը, դուք եք, որ սուպերմեններ եք. Փաշինյանն՝ ընդդիմությանը
ՀՀ կառավարության տիրապետության ներքո Քի Վեստի փաստաթուղթ ուղղակի չկա, որովհետև դա նույնիսկ բանակցային լիարժեք փաստաթուղթ չի եղել. ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ի պատասխան «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցի, որ չեն հրապարակել, որովհետև իրենց ձեռք չի տվել, փոխարենը հրապարակել են «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում հրապարակած Լևոն Տեր-Պետրոսյանի փոխանցած փաստաթուղթն այդ մասին։
Փաշինյանը նշեց, որ մտածել ու հասկացել է՝ ինչու չկա։ «Դա եղել է դավադրություն, և այդ համատեքստում տեղի է ունեցել Հոկտեմբերի 27-ը, դրան հաջորդած և նախորդած իրադարձությունները, այլ տարբերակ չկա»,– ասաց նա։
«5 տարի է Քի Վեստ եք ասում, էդքան ուժեղ ծրագիր էր, իրականացնեիք»,-ասաց Փաշինյանը։
Խամոյանն արձագանքեց, որ բարձր լեգիտիմություն է ունեցել, բայց վախեցել է այդ ծրագիրն իրականացնել, որովհետև կասեին դավաճան. «Ու այդ մասին անգամ նոյեմբերի 29-ի ձեր գրառման մեջ խոսել եք»,-ասաց պատգամավորը։
«Ժողովրդական սիրո առաջ այո, վախեցել եմ։ Ինչի՞ չպետք է վախենամ, ինչի՞ երկրի ճակատագրի էդ վիճակով պատասխանատվությունը ստանձնելով պետք է չվախենայի։ Ի՞նչն է տարօրինակ, որ վախեցել եմ։ Միշտ էլ ասել եմ՝ վախենում եմ սխալվելուց, այսօր էլ եմ վախենում սխալվելուց։ Ո՞վ չի վախենում՝ մենակ խելագարը կարա չվախենա այդ պատասխանատվությունն իրականացնելուց ու չսխալվելուց։ Դուք եք, որ սուպերմեններ եք, տուռնիկի վրա էնքան անվախ կարաք պտտվեք՝ չվախենալով, որ էլեմենտները կնստեն։ Մենք մարդիկ ենք, ՀՀ քաղաքացի ենք, հասկացել ենք, որ մենք պետք է երկրի ապագայի վերաբերյալ որոշումներ կայացնենք և որոշումներ ենք կայացրել»,- ասաց նա։

Да, я боялся: кто не боится? — только сумасшедший: только вы считаете себя суперменами: Пашинян — оппозиции
В распоряжении правительства Армении Ки-Уэстского документа просто нет, поскольку он даже не был полноценным переговорным документом. Об этом в сессии вопросов и ответов парламент-правительство заявил премьер-министр Никол Пашинян в ответ на вопрос депутата от фракции «Армения» Агнесы Хамоян, почему его не опубликовали. Вместо этого был опубликован документ, переданный Левоном Тер-Петросяном и опубликованный в газете «Айкакан жаманак» («Армянское время»).
Пашинян отметил, что подумал и понял, почему документа нет: «Это был заговор, и именно в этом контексте произошли события 27 октября, а также предшествующие и последующие события. Другого варианта нет».
«Вы уже пять лет говорите о Ки-Уэстском документе, если это была такая сильная программа — поему вы тогда не реализовали её», — сказал Пашинян.
Хамоян ответила, что у неё была высокая легитимность, но она боялась реализовать эту программу, потому что её назвали бы предателем: «Вы об этом даже упомянули в вашей публикации 29 ноября», — сказала депутат.
«Перед народной любовью — да, я испугался. Почему не должен был бояться? Как я могу не бояться, беря на себя ответственность за судьбу страны? Что странного в том, что я испугался? Я всегда говорил, что боюсь ошибиться, и сегодня тоже боюсь ошибиться. Кто не боится? Только сумасшедший может не бояться брать на себя такую ответственность и не ошибиться. Только вы считаете себя суперменами, которые без страха крутятся на турнике, не боясь, что батарейки могут сесть. Мы обычные люди, граждане Армении, мы понимаем, что должны принимать решения о будущем страны, и мы приняли эти решения», — добавил Пашинян.