2025 թվականի մեր բյուջեի ավելացած մասն ավելի մեծ է, քան 2017 թվականի ամբողջ բյուջեն. Փաշինյան
Մենք ընդունում ենք ծրագրեր, որոնց տակ դրված է բովանդակություն, ցավոք չենք կարող երաշխավորել, որ բոլոր ծրագրերը կլինեն նույն արդյունավետության, ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը շեշտեց, թե ինչ սկզբունքով են ծրագիր ընդունում. «Մենք ասում ենք՝ ծրագիրն ընդունեցինք, որոշ ժամանակ հետո գնանք ու մոնիթորինգ անենք, տենսնեք, թե ինչ արդյունքներ է տվել, արդյո՞ք այդ ծրագիրն օգտակար է, շարունակենք, թե՝ դադարեցնենք»։
Դրա համար էլ, ըստ Փաշինյանի, կան ծրագրեր, որոնք շարունակվում են, իսկ ծրագրեր էլ կան, որոնք դադարեցվել են, որոշներն էլ՝ ձևափոխվում են.«Lիզինգի ծրագիրն օրինակ այս ընթացքում բովանդակային տարբեր փոփոխությունների է ենթարկվել։ Մենք խնդիր ենք դնում և կառավարության վաղվա նիստում էլ կքննարկենք, որ պետական համակարգում վարձատրությունների՝ կատարողականի վրա հիմնված պիլոտային ծրագիր իրականացվի։ Նախ, ուզում ենք կառավարության և պետական համակարգի կարողությունները մեծացնել։ Մի բան ասեմ` 2025 թվականի մեր բյուջեի ավելացած մասը 2017 թվականի համեմատ ավելի մեծ է, քան 2017 թվականի ամբողջ բյուջեն։ Այսինքն այս տարի 130 տոկոսով ավելի փող է մտնելու պետական բյուջե, քան 2017 թվականի ամբողջ բյուջեի եկամտային մասն է եղել։ Բա ծախսերն էլ աճել են։ Մենք չենք հաշվում, որ մարդկանց աշխատանքը քառապատկվել է»։
Փաշինյանը շեշտեց՝ այսօր ամեն մարզպետարանի տիրույթում հարյուրավոր կապիտալ օբյեկտներ կան և ինքն էլ խնդիր է դրել, որ բոլոր վերահսկող մարմինները այդ կապիտալ ծրագրերին հետևեն.«Բա դա աշխատանքի ծանրաբեռնվածություն է»։

Никол Пашинян заявил, что увеличенная часть нашего бюджета на 2025 год больше, чем весь бюджет 2017 года
03/12/2025 19:39
Премьер-министр Никол Пашинян в ходе сессии вопросов и ответов НС-правительство заявил о том, как принимаются государственные программы:
«Мы принимаем программы, под которые заложено определённое содержание, однако, к сожалению, не можем гарантировать, что все программы будут одинаково эффективны. Принцип такой: программа принята — через некоторое время мы проводим мониторинг, оцениваем результаты, выясняем, полезна ли она, продолжаем или прекращаем», — отметил Пашинян.
Он добавил, что некоторые программы продолжаются, другие приостановлены, а некоторые трансформируются. Например, программа лизинга претерпела значительные изменения. Кроме того, на завтрашнем заседании правительства будет обсуждён пилотный проект, предусматривающий систему оплаты в госаппарате, основанную на результатах работы, с целью повышения возможностей правительства и госструктур.
Премьер подчеркнул: «Увеличенная часть бюджета на 2025 год по сравнению с 2017-м больше, чем весь бюджет 2017 года. То есть в этом году в государственный бюджет поступит на 130% больше средств, чем составляла доходная часть бюджета 2017 года. Расходы также выросли, при этом мы не учитываем, что нагрузка на работников увеличилась в четыре раза».
Он отметил, что во всех областях функционируют сотни капитальных объектов, и поставил задачу для всех контролирующих органов следить за их реализацией. «Это, конечно, создаёт нагрузку», — добавил Пашинян.