Բոլոր փաթեթներում նախատեսված է եղել Լեռնային Ղարաբաղի՝ այդ պահին գոյություն ունեցող կարգավիճակի լուծարում, ինչո՞ւ դա չեք ասում, ի՞նչ եք ուզում մեզանից. Նիկոլ Փաշինյան
03/12/2025 16:58
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է՝ երբևէ որևէ բանակցային փաթեթում գրված չի եղել, որ հանրաքվեն պետք է տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղում։
«Ընդհակառակը, գրված է՝ համաժողովրդական հանրաքվե, որն արտահայտում է ԼՂ ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտությունը»,- ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց նա։
Փաշինյանը նշեց՝ ենթադրվող հանրաքվեն, ըստ Ադրբեջանի մեկնաբանության, պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում։
Վարչապետը հայտարարեց, թե եթե լավ առաջարկներ կային՝ ինչո՞ւ այսօրվա ընդդիմությունն այն ժամանակ լուծումների չէր գնում։
«Ժամանակին գնայիք լուծումների, եթե լավ առաջարկ է եղել, եթե չեք գնացել լուծումների՝ ուրեմն պետք է պատասխան տաք ժողովրդին, թե ինչու չեք գնացել լուծումների, իսկ եթե վատ առաջարկ էր եղել՝ ցանկացած հաջորդ առաջարկ նախորդից ավելի վատն է եղել»,- ընդգծեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե 2019 թվականի փաստաթուղթը ինքնուրույն փաստաթուղթ չէ, այն չի ներկայացվել իրեն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նոր առաջարկ։
«Ես էլի ասում եմ՝ եթե կունենայինք շատ լավ վիճակ՝ 2019 թվականի առաջարկն արտահայտում էր նախորդող շրջանի բանակցային տրամաբանությունը, այն ժամամանկ կոալիցիայի մեջ էիք, համաձայնվեիք՝ լուծեինք, պրծնեինք։ Ի՞նչ եք ուզում մեզանից, 2018-ին  վարչապետ եմ դարձել, ասում են՝ «հողերը տվեց, տվեց, տվեց, տալու ա, տալու ա»։ Ինչի՞ համար, ասեմ՝ այդ նույն փաթեթի մաս է նաև Սերժ Սարգսյանի պատասխանը ապրիլի 17-ին, որտեղ ասում է. «Մենք շատ վաղուց պետք է այլևս հույս չունենանք, որ Ադրբեջանը թողնելու է  պատերազմով Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծելու իր մղումը»։ Բա այն ժամանակ կար այդ վիճակը, ավելի լավ վիճակ կար, ինչո՞ւ չեն լուծել, ինչո՞ւ են եկել ու ասել՝ բանակցությունները կանգնել են, փակուղի է ու պատերազմ»,- նշեց նա։
Փաշինյանն ասաց, թե բոլոր փաթեթներում նախատեսված է եղել Լեռնային Ղարաբաղի՝ այդ պահին գոյություն ունեցող կարգավիճակի լուծարում։
«Լուծարում, զրոյացում ու զրոյից հայ-ադրբեջանական նոր համակարգի ստեղծում, ինչո՞ւ դա չեք ասում, դա գրված է սևով սպիտակի վրա»,- ընդգծեց նա։

Во всех предложенных пакетах предусматривалась ликвидация существовавшего на тот момент статуса Нагорного Карабаха: почему вы этого не говорите? Что вы от нас хотите? — Никол Пашинян
03/12/2025 17:31
Премьер-министр Никол Пашинян утверждает, что ни в одном из когда-либо обсуждавшихся переговорных пакетов не было записано, что референдум должен пройти в Нагорном Карабахе.
«Напротив, было указано: всенародный референдум, отражающий свободное волеизъявление всего населения НК», — заявил он в парламенте.
По словам Пашиняна, предполагавшийся референдум, согласно трактовке Азербайджана, должен был состояться на всей территории Азербайджана.
Премьер-министр задал вопрос оппозиции: если когда-то действительно были хорошие предложения, почему она тогда не пошла на решения.
«Если ранее были хорошие варианты, почему вы не приняли решения? Значит, должны ответить народу, почему не сделали этого. А если предложения были плохими, то каждое последующее было хуже предыдущего», — подчеркнул он.
Пашинян отметил, что документ 2019 года не является самостоятельным и не был представлен ему как новое предложение сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Я повторяю: если бы ситуация была благоприятной, предложение 2019 года отражало логику предыдущего переговорного периода. В то время вы были в коалиции — согласились бы, и мы бы решили проблему раз и навсегда. Что вы хотите от нас? В 2018-м я стал премьером — и сразу говорят: "сдаёт земли, сдаст, сдаёт”. За что? Скажу: частью того же пакета является и ответ Сержа Саргсяна от 17 апреля, где он говорит: мы давно не должны надеяться на то, что Азербайджан откажется от своих планов решить карабахский конфликт военным путем". Значит, уже тогда ситуация была именно такой. Была лучшая ситуация? Почему тогда не решили? Почему говорили, что переговоры зашли в тупик и будет война?» — сказал он.
Пашинян вновь подчеркнул, что во всех пакетах предусматривалась ликвидация существовавшего на тот момент статуса Нагорного Карабаха.
«Ликвидация, обнуление и создание новой армяно-азербайджанской системы с нуля. Почему вы об этом не говорите? Это чёрным по белому написано», — заявил премьер-министр.