ԼՂ հարցի ամբողջ բանակցային գործընթացը եղել է ՀՀ-ին, ինչ-որ առումով նաև Ադրբեջանին թակարդի մեջ պահելու մասին. Փաշինյան
Ղարաբաղի հարցի ամբողջ բանակցային գործընթացը երբեք չի եղել ԼՂ հարցի կարգավորման մասին. այս մասին ԱԺ-Կառվարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ կառավարության ղեկավարի՝ ԼՂ հարցի ամբողջ բանակցային գործընթացը եղել է ՀՀ-ին, ինչ-որ առումով նաև Ադրբեջանին թակարդի մեջ պահելու մասին:
«Խնդիր է դրվել այնպես անել, որ ՀՀ-ն անկախ պետություն լինելու շանս չունենա: Այդ փաթեթը, որը հրապարակվել է, ընթերցեք, դրա մասին է, թե ինչպես էր արգելակվում ՀՀ-ն ու տարածաշրջանը: Երբ ասում եմ՝ ՀՀ-ն դուրս է եկել աշխարհաքաղաքական թակարդից` նկատի ունեմ հաստատված խաղաղությունը: Բուռն հայրենասիրական դիտանկյունով հնչող ձևակերպումները դրանք ՀՀ-ն թակարդի մեջ վերադարձնելու հայտարարություններ են»,-արձանագրեց նա:
Փաշինյանը կրկին հայտարարեց, որ ՀՀ-ն պետությունն է, քան՝ երբևէ, ՀՀ-ն անկախ է, քան՝ երբևէ:
«Ղարաբաղի հարցը 96-ին լուծված` պրծած էր, պարզապես դրա մասին մեզ ոչ ոք չի ասել, թոկը ուզում էին գցել Հայաստանի վրա»,- հավելեց գործադիրի ղեկավարը:

Весь переговорный процесс по нагорно-карабахскому вопросу сводился к тому, чтобы удерживать Армению, а в некотором смысле и Азербайджан, в ловушке — Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе сессии вопросов и ответов парламент-правительство заявил, что весь переговорный процесс по вопросу Карабаха никогда не был направлен на урегулирование карабахского вопроса.
По словам главы правительства, все переговоры по карабахскому вопросу были нацелены на то, чтобы удерживать Армению, а в некотором смысле и Азербайджан, в ловушке.
«Задача состояла в том, чтобы сделать так, чтобы у Республики Армения не было шансов быть независимым государством. Ознакомьтесь с опубликованным пакетом — он именно об этом: о том, как тормозилось развитие Армении и всего региона. Когда я говорю, что Армения вышла из геополитической ловушки, я имею в виду установленный мир. А те громкие "патриотические" заявления, которые звучат сегодня, — это призывы вернуть Армению обратно в ловушку», — отметил Пашинян.
Он вновь подчеркнул, что «Армения сегодня — государство как никогда прежде, Армения независима как никогда прежде».
Пашинян также заявил, что, по сути, карабахский вопрос был решён ещё в 1996 году, однако «нам об этом никто не сказал, потому что хотели набросить петлю на шею Армении».