Բագրատ Սրբազանն իր զորակցությունը հայտնեց Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին (Տեսանյութ)
«Սրբազան պայքարի գործով» դատական նիստի ընթացքում, դատական նիստերի դահլիճում,  Բագրատ Սրբազանն իր զորակցությունը հայտնեց քիչ առաջ ձերբակալված Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին։
Սրբազան Պայքարի առաջնորդը հայտնեց նաև, որ որևէ ակնկալիք չունի երեքշաբթի օրը կայանալիք դատական հերթական նիստից։
Հիշեցնենք՝ փաստաբան Արսեն Բաբայանը հայտնել էր, թե ինչում են մեղադրում Արշակ Սրբազանին և թե ինչ «հիմքով» են ձերբակալել նրան։
«Արշակ Սրբազանին մեղադրում են, թե իբր վերջինս 2018-ին Վեհափառի դեմ ակցիա իրականացնողներից մեկին վարկաբեկելու նպատակով պայուսակում թմրամիջոց է դրել:

During the court hearing in the “Holy Struggle” case, Archbishop Bagrat expressed his support for Archbishop Arshak Khachatryan, who was arrested a while ago.
The leader of the Holy Struggle also noted that he has no expectations from the regular court session scheduled for Tuesday.
Lawyer Arsen Babayan reported that Archbishop Arshak is accused of allegedly placing drugs in the bag of one of the individuals who protested against His Holiness in 2018. “We have never heard anything more absurd,” he emphasized.
Earlier, the Investigative Committee released details of the criminal proceedings under which the Archbishop was arrested.