Սա ոչ այլ ինչ է, քան պետական տեռոր՝ եկեղեցահալած քաղաքականությանն ընդդիմացողների նկատմամբ. Դանիելյան
04/12/2025 19:31
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի հրապարակումը՝ Արշակ Սրբազանի ձերբակալության և իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության վերաբերյալ.
«Ինչպես հայտնի է, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը դեկտեմբերի 10-12-ը Մայր Աթոռում եպիսկոպոսաց ժողով է հրավիրում:
Այս իրադարձությունից առաջ իշխանությունն անցել է ճնշումների: Քիչ առաջ Քննչական կոմիտեում ԱԱԾ կողմից Արշակ Սրբազանի կալանավորումը դրա վառ դրսևորումն է:
Սա հստակ քաղաքական հրահանգ է: Սրբազանը շինծու տեսանյութերի հրապարակումից հետո հայտնել էր, որ իր նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվում:
Վարչակարգի պարագլխի հետ մի խումբ ուխտադրուժների հանդիպմանը հաջորդեց հայտարարություն, որտեղ Հայ եկեղեցու արքեպիսկոպոսներն ու եպիսկոպոսները հավատարմություն հայտնեցին Վեհափառին:
Սա ևս հիստերիայի առիթ հանդիսացավ վարչակարգի պարագլխի համար:
Սրանք անգամ չեն զլանում ուժայիններին ծառայեցնել  սեփական նենգ նպատակներին, ապօրինի հրահանգներին:
Փաշինյանն այսօր խոստովանեց, որ Պատարագների ժամանակ կաթողիկոսի անունը չհնչեցնելու պահանջը փոխանցվում է ԱԱԾ աշխատակիցների միջոցով:
Սա ոչ այլ ինչ է, քան պետական տեռոր: Օրվա բռնապետական ռեժիմը գործադրում է ահաբեկելու բոլոր միջոցները պետականաքանդ և եկեղեցահալած քաղաքականությանն ընդդիմացողների նկատմամբ:

Даниелян: это не что иное, как государственный террор против тех, кто противостоит антицерковной политике власти
04/12/2025 19:59
Депутат фракции «Армения» в Национального собрания Гарник Даниелян опубликовал заявление по поводу ареста архиепископа Аршака и антицерковной политики властей.
«Как известно, Католикос всех армян проведет 10–12 декабря в Первопрестольном Святом Эчмиадзине собрание епископов.
Перед этим событием власть начала оказывать давление. Недавний арест архиепископа Аршака в Следственном комитете сотрудниками СНБ — яркое подтверждение этого.
Это четкий политический указ. После публикации сфабрикованных видеозаписей архиепископ Аршак сообщал о давлении на него.
После встречи группы епископов с главой исполнительной власти последовало заявление, в котором архиепископы и епископы Армянской Церкви выразили верность Католикосу.
Это также вызвало истерию у главы режима.
Они даже не стесняются использовать силовиков для достижения своих коварных целей и незаконных распоряжений.
Сегодня Пашинян признал, что требование не упоминать имя Католикоса во время богослужений передается через сотрудников СНБ.
Это не что иное, как государственный террор. Действующий диктаторский применяет все средства запугивания против тех, кто противостоит разрушению государства и антицерковной политике властей.