Զինծառայության ժամկետի կրճատումը չի վերաբերում նախկինում ծառայության մեջ գտնվողներին. մեր սիրելի զինվորներն ու նրանց ծնողները պետք է ըմբռնումով մոտենան. Սուրեն Պապիկյան
04/12/2025 10:24
Հայաստանում շարքային կազմի 24-ամսյա պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը կսահմանվի 18-ամսյա ժամկետով. որոշումը կտարածվի 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվող քաղաքացիների վրա։
Ազգային ժողովում Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարեց, որ ընդունել են օրենքի նախագիծ, որը թույլ է տալիս ժամկետային զինծառայողների համար արձակուրդը դարձնել 21 օր թիկունքային զորամասերում զինծառայողների համար, իսկ  սահմանային ծառայություն իրականացնողների համար՝ 30 օր։
Նախարարը նշեց, որ 18-ամսյա ժամկետի ուժի մեջ մտնելուց հետո փոփոխությունների կարիք կլինի, որ հստակեցումներ լինեն, քանի որ նախորդ որոշումը ընդունված է երկու տարի ծառայության համար։
Պապիկյանը նշեց, որ նախկինում ծառայության մեջ գտնվողների վրա այս որոշումը տարածելն արդեն անարդար կլիներ։
«Խոսել նրա մասին, որ խրախուսական բաներ են պետք... արդեն իսկ խոսեցի արձակուրդների մասին, կարծում եմ՝ շատ արդար է, ու մեր սիրելի զինվորներն ու նրանց ծնողները պետք է ըմբռնումով մոտենան, որովհետև սա վերաբերվում է ապագայում ծառայողներին»,- ընդգծեց Պապիկյանը։

Сокращение срока службы не касается тех, кто уже проходит службу: наши дорогие военнослужащие и их родители должны отнестись с пониманием — Сурен Папикян
04/12/2025 10:43
В Армении срок обязательной военной службы для рядового состава будет сокращён с 24 до 18 месяцев. Решение будет распространяться на граждан, призываемых на обязательную военную службу после 1 января 2026 года.
Согласно проекту решения правительства о проведении зимнего призыва 2025 года, основной процесс комплектования ВС стартует 7 января 2026 года, и именно с этого призыва военнослужащие будут служить по новому 18-месячному сроку.
Сокращение срока службы не будет распространяться на тех, кто находится на обязательной службе по состоянию на 1 января 2026 года.
В парламенте министр обороны Сурен Папикян сообщил, что принят законопроект, позволяющий увеличить ежегодный отпуск срочников:
• до 21 дня — для военнослужащих тыловых частей,
• до 30 дней — для проходящих службу на границе.
Министр отметил, что после вступления в силу 18-месячного срока потребуются уточнения, так как предыдущие нормы были рассчитаны на двухлетнюю службу.
По словам Папикяна, распространение нового срока на тех, кто уже служит, было бы несправедливым:
«Говорить о дополнительных поощрениях… Я уже отметил, что увеличены отпуска. Считаю это справедливым, и наши дорогие военнослужащие и их родители должны подойти к этому с пониманием, поскольку изменение касается тех, кто пойдёт служить в будущем».