«Աբսուրդ է. Արշակ Սրբազանին վերագրվող արարքն ու հոդվածը տարբեր բաների մասին են». Փաստաբան (Տեսանյութ)
05/12/2025 00:02
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանը, ուսումնասիրելով Արշակ Սրբազանին ներկայացված մեղադրանքը,  կալանավորման  միջնորդությունն ու կից նյութերը, ընդգծել է՝ ամեն ինչ անպատկերացնելի աստիճանի աբսուրդային է։
«Եթե որևիցե մի փաստաբան ինձ պատմեր այն ամենը, ինչը ես եմ ասելու, պարզապես չէի հավատա այդ փաստաբանին, կասեի՝ իր պաշտպանյալի համար արդարացումներ է հորինում»,- ասել է Բաբայանը։
Փաստաբանը շեշտել է՝ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող արարքն ու հոդվածը, որի «հիմքով» մեղադրանքն առաջադրել են, տարբեր բաների մասին են։
«Նախ՝ ինչի մասին է Արշակ Սրբազանին առաջադրված մեղադրանքը. հոդվածը, որն առաջադրել են, սահմանում է «թմրամիջոցների իրացում». իբր Արշակ Սրբազանը 2018 թվականին, երբ Վեհափառի դեմ ակցիաներ էին իրականացնում, հանձնարարել է, որ այդ ակցիայի մասնակիցների մեկի պայուսակում թմրամիջոց դնի, որպեսզի նրան վարկաբեկի։ Ամենամեծ աբսուրդն սկսվում է հենց այստեղից։ Ապօրինի թմրամիջոցների իրացման հոդվածը, իրացման նպատակով թմրամիջոցների շրջանառումը, ոչ մի աղերս չունի նկարագրված փաստական հանգամանքների հետ։ Այսինքն՝ քննչականը հենց ինքը հերքում է այդ հոդվածը, որովհետև, ըստ մեղադրանքի, նպատակը եղել է ոչ թե իրացնելը, այլ թմրամիջոցն ինչ-որ տեղ դնելու միջոցով ինչ-որ մեկին վարկաբեկելը։ Եթե նույնիսկ այն ամենը, ինչ նկարագրել են, ճիշտ լիներ, ապա այդ արարքն այստեղ գոյություն չունի։ Ոչ ոք ինձ չի կարող համոզել, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառություն իրացնելու նպատակով հանցագործությունը կապ ունի այստեղ նկարագրված գործողությունների հետ։ Այսինքն՝ չէր կարող լինել իրացման նպատակ։ Հենց իրենք են գրում, որ նպատակը ոչ թե իրացնելն է եղել, այլ ինչ-որ անձի վարկաբեկելը։ Այսպիսի զավեշտ չկա։ Կրկնում եմ՝ եթե փաստաբաններից ինչ-որ մեկն ինձ նման բան պատմեր, դժվար թե հավատայի»,- ասել է Բաբայանը։
Այս ամենի նպատակը շատ պարզ է՝ ամեն գնով ցանկանում են Արշակ Սրբազանին վերագրել վատ արարքներ, հավելել է նա։
«Հենց սա էլ վկայում է այն մասին, որ Սրբազանին  վերագրվող հայտնի տեսագրությունն էլ են կեղծել»,- ընդգծել է փաստաբանը։

«Это абсурд: деяние, приписываемое архиепископу Аршаку, и статья, по которой ему предъявлено обвинение, — о разных вещах»: адвокат (видео)
05/12/2025 01:02
Адвокат главы канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, архиепископа Аршака Хачатряна, Арсен Бабаян, изучив предъявленное обвинение, ходатайство об аресте и прилагаемые материалы, подчеркнул: всё происходящее — абсурд невообразимого масштаба.
«Если бы какой-нибудь адвокат рассказал мне то, что сейчас скажу я, я бы ему просто не поверил. Я бы решил, что он придумывает оправдания для своего подзащитного», — заявил Бабаян.
Адвокат отметил, что деяние, вменяемое архиепископу, и статья, на основании которой ему предъявлено обвинение, говорят о совершенно разных вещах.
«Во-первых, в чём именно обвиняют архиепископа Аршака. Статья, по которой возбуждено преследование, касается сбыта наркотических средств. А по версии обвинения, архиепископ Аршак якобы в 2018 году, когда проходили акции протеста против Католикоса, поручил подбросить наркотик в сумку одного из участников, чтобы его дискредитировать. Абсурд начинается именно здесь.
Статья о незаконном обороте и сбыте наркотиков, предполагающая их обращение с целью реализации, вообще не связана с описанными фактическими обстоятельствами. Следствие само же опровергает собственную статью, потому что, согласно обвинению, целью было не сбыть наркотик, а подбросить его кому-то для дискредитации. Даже если бы всё описанное было правдой, состава преступления по этой статье здесь нет. Никто не сможет убедить меня, что действия, описанные следствием, имеют какое-то отношение к незаконному обороту или реализации наркотических средств. Не могло быть цели сбыта — они сами пишут, что целью было дискредитировать человека. Это просто нелепо. Ещё раз: если бы мне рассказал такое другой адвокат, я бы вряд ли поверил», — сказал Бабаян.
По словам адвоката, цель происходящего предельно очевидна: во что бы то ни стало попытаться приписать архиепископу Аршаку неблаговидные поступки.
«Это также свидетельствует о том, что и известная видеозапись, приписываемая архиепископу, была сфальсифицирована», — подчеркнул он.