Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի երկարաձգման դեմ ներկայացված բողոքները վարույթ են ընդունվել. փաստաբան
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Ժ. Մելիքսեթյանի կողմից Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի երկարաձգման դեմ մեր կողմից ներկայացված բողոքները վարույթ են ընդունվել, այս մասին հայտնում է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա նշել է, որ դատարանը բողոքների քննությունն իրականացնելու է գրավոր ընթացակարգով, չնայած միջնորդել էին այն իրականացնել բանավոր կարգով:
«Դատական ակտի կայացման օր է սահմանվել 2025 թվականի դեկտեմեբերի 11-ը: Ի դեպ, գրավոր դիրքորոշումներ, բացատրություններ ներկայացնելու օր է սահմանվել մինչև դեկտեմեբերի 10-ը ներառյալ:
Դեկտեմբերի 10-ին աշխարհում նշվում է Մարդու իրավունքների օրը, որի խորհուրդը՝ 1948 թվականին նույն օրը ՄԱԿ-ի կողմից Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունումն է:
Վստահ եմ՝ 1948 թվականին, երբ ընդունվում էր Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, ոչ մեկի մտքով չէր անցնելու, որ դրա 9-րդ հոդվածով սահմանված կամայական կալանքի արգելքը նման կերպ անտեսվելու է, հերքվելու է, նսեմացվելու է 2025 թվականին՝ Հայաստանում: Պարզապես Մայր Աթոռը պաշտպանող հայտարարությունը հանգեցրել է Սամվել Կարապետյանի հինգ ամսից ավելի տևող ապօրինի կալանքի, քաղաքական հետապնդման և փաստացի պատանդի կարգավիճակին:

Жалобы на незаконное продление ареста Самвела Карапетяна приняты к производству — адвокат
Адвокат Арам Вардеванян сообщил, что жалобы, поданные от его имени против незаконного продления ареста Самвела Карапетяна, были приняты к производству судьёй Апелляционного антикоррупционного суда Ж. Меликсетян.
Он отметил, что рассмотрение жалоб будет проходить в письменной форме, несмотря на то, что ходатайствовали о проведении устного разбирательства.
«Дата вынесения судебного акта назначена на 11 декабря 2025 года. При этом крайний срок представления письменных позиций и объяснений установлен до 10 декабря включительно.
10 декабря во всём мире отмечается День прав человека, который символически связан с принятием Всеобщей декларации прав человека ООН в 1948 году.
Уверен, что в 1948 году никто не мог предположить, что установленный девятым пунктом Декларации запрет на произвольный арест будет так игнорироваться, оспариваться и принижаться в 2025 году — в Армении. Простое заявление в защиту Первопрестольного Святого Эчмиадзина привело к более чем пяти месяцам незаконного содержания под стражей Самвела Карапетяна, его политическому преследованию и фактическому удержанию в заложниках.