Ալիևը չի վստահում Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությանը. Սուրենյանց
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր կրկին հայտարարել է իբրև «Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի» մասին։
Սա խաղաղության օրակարգ չէ։
Սա Հայաստանի տարածքի փաստացի վերաձևման վերաբերյալ պահանջ է, որի խորքային նպատակը կարող է լինել հայ–ադրբեջանական համակեցության որևէ ձև՝ Հայաստանի ներկայիս տարածքում։
Այս հայտարարությունն ի ցույց է դնում, որ իրական խաղաղություն գոյություն չունի։
Ի հակադրություն Նիկոլ Փաշինյանի և իշխանական շրջանակի պնդումների՝ Բաքուն ոչ թե մեղմում է իր դիրքորոշումը, այլ օրեցօր կոշտացնում այն՝ նպատակ ունենալով ապահովել առավելագույն միակողմանի արդյունք։
Բայց ինչո՞ւ է Ալիևը նման պահանջներ բարձրացնում հենց հիմա՝ լիովին գիտակցելով, որ դրանք կարող են վնասել իրեն առավել շահավետ գործող իշխանությանը։
Պատճառներն, ըստ էության, մի քանի շերտ ունեն․
Ալիևը չի վստահում Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությանը
Ադրբեջանը փորձում է մինչև 2026 թվականն ավարտին հասցնել իր հիմնական պահանջները՝ հասկանալով, որ իշխանության հնարավոր փոփոխության դեպքում Հայաստանի բանակցային դիրքերը կարող են արմատապես փոխվել։
Այս փուլում Բաքուն ձգտում է ամրագրել հնարավոր առավելագույնը։
Ալիևը բարձրացնում է գինը՝ Փաշինյանին ներքաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու դիմաց
2026-ի ընտրություններում Փաշինյանի համար արտաքին աջակցությունը վճռորոշ է լինելու։
Ալիևը ձևավորում է ակնհայտ պահանջների նոր փաթեթ՝ հասկացնելով, որ ցանկացած աջակցություն պայմանավորված է լինելու նոր, ավելի խորքային զիջումներով։
Սա ուղիղ քաղաքական ազդակ է՝ հասցեագրված ոչ միայն Երևանին, այլև արտաքին դերակատարներին։
Ալիևը համոզված է, որ Հայաստանում դիմադրության կենտրոններ այլևս չեն գործում
Ներքաղաքական դաշտի թուլացումը և կազմակերպված դիմադրության բացակայությունը Բաքվում ընկալվում են որպես ազդանշան, որ Հայաստանում ներկայումս բացակայում է այն ներքին կարողությունը, որը պահանջվում է ադրբեջանական ճնշումներին դիմակայելու համար։
Այս համոզմունքն է նրան հնարավորություն տալիս առավել բաց և կոշտ հնչեցնել այն, ինչ նախկինում արտահայտում էր զգուշությամբ։
Ի դեպ, Հայաստանի ներսում դիմադրության կենտրոնների չեզոքացման հարցում Ալիևի հիմնական դաշնակիցը հենց Փաշինյանն է:
Ալիևը ձևավորում է բանակցությունների նոր մեկնակետ միջազգային հարթակների համար
Նրա հայտարարությունները հաճախ ուղղված են ոչ միայն Երևանին, այլև արտաքին կենտրոններին՝ Միացյալ Նահանգներին, Եվրոպային, Մոսկվային և Անկարային։
Ալիևը փորձում է ամրագրել հետևյալ տրամաբանությունը․
«Ադրբեջանի պահանջները վաղուց են հնչեցվել, հետևաբար դրանք պետք է դիտարկվեն որպես բանակցային օրակարգ»։
Այսպիսով՝ նա ձգտում է, որ հետագա ցանկացած քննարկում սկսվի իրեն առավել ձեռնտու մեկնակետից։
Հայաստանի համար հետևությունն առավել քան ակնհայտ է:
Որքան էլ սցենարները տարբեր լինեն, անհերքելի է մեկ բան․ ներկա ստատուս-քվոն Հայաստանին պահում է միակողմանի, նվաստացուցիչ և շարունակ ընդլայնվող ճնշումների դաշտում։
2026-ի ընտրությունները սովորական չեն լինելու։
Դրանք որոշելու են՝ շարունակելու՞ է Հայաստանը շարժվել Ադրբեջանի թելադրած հունով, թե՞ վերականգնելու է իր պետական սուբյեկտությունն ու արժանապատիվ դիրքավորումը։

Алиев не доверяет воспроизводству власти Пашиняна — Суренянц
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сегодня вновь заявил о так называемом «праве на возвращение азербайджанцев, насильно выселенных из Армении».
Это не повестка мира.
Это требование фактического пересмотра территориальной конфигурации Армении, конечной целью которого может быть установление какой-либо формы армяно-азербайджанского сосуществования на нынешней территории Республики Армения.
Это заявление демонстрирует, что реального мира не существует.
Вопреки утверждениям Никола Пашиняна и провластных кругов, Баку не смягчает, а, наоборот, ежедневно ужесточает свою позицию, стремясь обеспечить максимально односторонний результат.
Но почему Алиев выдвигает такие требования именно сейчас — прекрасно понимая, что они могут ослабить власть, действия которой на данном этапе для него наиболее выгодны?
По сути, причин несколько:
Алиев не доверяет воспроизводству власти Пашиняна
Азербайджан стремится завершить реализацию своих ключевых требований до 2026 года, понимая, что в случае возможной смены власти переговорные позиции Армении могут радикально измениться.
На этом этапе Баку пытается зафиксировать максимум возможного.
Алиев повышает «цену» за внутриполитическую поддержку Пашиняна
На выборах 2026 года внешняя поддержка станет для Пашиняна критически важной.
Алиев формирует новый пакет очевидных требований, давая понять, что любая поддержка будет обусловлена новыми, более глубокими уступками.
Это прямой политический сигнал, адресованный не только Еревану, но и внешним игрокам.
Алиев считает, что в Армении больше не действуют центры сопротивления
Ослабление внутриполитического поля и отсутствие организованного сопротивления в Баку воспринимают как сигнал о том, что сегодня в Армении отсутствует внутренний потенциал, необходимый для противостояния азербайджанскому давлению.
Именно эта уверенность позволяет Алиеву гораздо более открыто и жестко озвучивать то, что раньше он формулировал осторожнее.
Причём главным союзником Алиева в нейтрализации центров сопротивления внутри Армении, по сути, выступает сам Пашинян.
Алиев формирует новую отправную точку для переговоров на международных площадках
Его заявления нередко адресованы не только Еревану, но и внешним центрам — США, Европе, Москве и Анкаре.
Алиев пытается закрепить следующую логику:
«Требования Азербайджана озвучены давно, следовательно, они должны рассматриваться как часть переговорной повестки».
Таким образом, он стремится обеспечить, чтобы любые дальнейшие обсуждения начинались с наиболее выгодной для него позиции.
Для Армении вывод более чем очевиден:
Как бы ни отличались сценарии, бесспорно одно: нынешний статус-кво удерживает Армению в поле одностороннего, унизительного и постоянно расширяющегося давления.
Выборы 2026 года не будут обычными.
Они определят, продолжит ли Армения двигаться по траектории, диктуемой Азербайджаном, или восстановит свою государственную субъектность и достойное позиционирование.