Էդ շրջիկ կրկեսիդ ինչի՞ ես առնում, գալիս Գյումրի. չէ՞ որ թեմի քահանաները հրաժարվել են զեղչել Վեհափառի անունը. Քաղաքագետ
05/12/2025 17:23
Կիրակի օրը Գյումրիում շրջիկ կրկեսի հերթական միջոցառումն է տեղի ունենալու, դա պատարագ չէ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը։
«Արդեն գործը հասել է նրան, որ օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, մարդն ԱԱԾ-ականներին ու մյուս իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին ուղարկում է եկեղեցիներ և պահանջներ դնում։ Ըստ լրատվամիջոցներում և Գյումրիում շրջանառվող տեղեկությունների, այս պահի դրությամբ թեմի ոչ մի քահանա չի համաձայնել զեղչել Վեհափառի անունը։ Եթե չեն համաձայնել, էդ շրջիկ կրկեսիդ ինչի՞ ես առնում, գալիս Գյումրի։ Փաշինյանն ուղղակիորեն վռնդում է համապատասխան եկեղեցու քահանաներին, ովքեր այդ օրը պետք է մատուցեն պատարագը, իր սրտի ցանկալի ինչ-որ մեկին է բերում, որ իր ուզածն անեն»,-ասաց Գագիկ Համբարյանը։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 7-ին Գյումրիի Յոթ Վերք եկեղեցում է պատարագի մասնակցելու։
Համբարյանի խոսքով՝ Փաշինյանն ընտրել է Յոթ Վերք եկեղեցին, քանի որ այն Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ եկեղեցին է, բացի այդ էլ, շատ լավ գիտի, որ Յոթ Վերքը մեծ համբավ ունի Հայ առաքելական եկեղեցիների շարքում.
«Եվ ամենակարևորը՝ Յոթ Վերքը բանտարկված Միքայել Սրբազանի գտնվելու մշտական վայրն է եղել։ Հիմա ինքը Գյումրի գալով և իր շրջիկ կրկեսի միջոցառումն այստեղ կազմակերպելով փորձում է իր վրեժխնդրությունը ցույց տալ գյումրեցիներին։ Այն, որ ինքը գյումրեցիներին չի սիրում և չի ընդունում, բացահայտ է։ Այդ մարդը 2021 և 2025 թվականների ՏԻՄ ընտրությունները գյումրեցիներին չի ներում։ Այդ մարդն այնքան նենգ է, որ չշնորհավորեց Գյումրիի տոնի կապակցությամբ։ Եվ այդ փարթին Յոթ Վերք եկեղեցում կազմակերպելով, նա փորձում է վրեժխնդիր լինել գյումրեցիներից»։
Քաղաքագետի բնորոշմամբ՝ պետք էր ամոթ անել և չգնալ այն եկեղեցի, որտեղից մերժում ես ստանում։
«Քանի՞ գրոշի արժեք ունի այս ամեն ինչը, մարզպետի անունը խառնելն այս հարցերին, երևանյան բուհերից մեկի Շիրակի մարզի մասնաճյուղի տնօրենի խառնվելը, ԱԱԾ-ականների լցվելը տարբեր եկեղեցիներ։ Քանի՞ գրոշի արժեք ունի այսքան աղմուկն իր այցի կապակցությամբ։ Այն, որ Փաշինյանն ինքն իր հետ մրցակցում է, թե որքան կարող է վնաս տալ Հայ առաքելական եկեղեցուն, արդեն չի էլ քննարկվում։ Այդ մարդը դասական աղանդավորին բնորոշ ոճով է առաջնորդվում և իր բոլոր քայլերը դրանից են բխում»,-ասաց Գագիկ Համբարյանը։
Ինչ վերաբերում է Արշակ սրբազանի կալանավորմանը, քաղաքագետն ասաց, թե բոլորին է հայտնի, որ Արշակ սրբազանը Փաշինյանի համար ավելի մեծ թշնամի է, քան՝ Գարեգին Երկրորդը։
«Արշակ Սրբազանի կալանավորումն ամբողջովին քաղաքական է, շատ ծիծաղելի է, որ 7 տարի առաջ ինչ-որ դեպք է տեղի ունեցել, որի մասին ոչ ոք չգիտեր, հիմա այդ դեպքի վերաբերյալ ինչ-որ կասկածներով, առանց բողոքի մարդուն կալանավորում են։
Բայց ես ուզում եմ ուշադրություն դարձնել մի հանգամանքի վրա. այդ անձը, որի պայուսակի մեջ իբր այդ թմրանյութը գցել են, այն անձի որդին է, ով 2018 թվականի ամռանը մի խումբ իր նման կերպարների հետ հարձակվել էր Վեհարանի վրա։ Խոսքը նախկին տեր Կորյունի մասին է։ Ընդամենը մեկ ամիս առաջ լրատվական դաշտում տեղեկություններ տարածվեցին, որ տեր Կորյունին մի քաղաքացի մեղադրում է իրենից 29 հազար ԱՄՆ դոլար և 2 կգ արծաթ վերցնելու և հետ չտալու համար։ ՔԿ-ն ապացույցների բացակայության պատճառով քրեական գործ չի հարուցել նրա նկատմամբ։ Եվ ընդամենը մեկ ամիս հետո տեսնում ենք, որ այդ տեր Կորյունի տղայի հետ կապված այսպիսի դեպք է տեղի ունենում։ Սա ուղղակի զավեշտ է»,-ասաց Գագիկ Համբարյանը։

«Зачем ты привозишь свой бродячий цирк в Гюмри, если священники епархии отказались сокращать имя Католикоса во время литургии?» — политолог
В воскресенье в Гюмри планируется очередное «выездное мероприятие бродячего цирка», и это никак нельзя назвать литургией, заявил в беседе с Aysor.am политолог Гагик Амбарян.
«Дело дошло до того, что, пользуясь своим служебным положением, человек направляет сотрудников СНБ и других силовых структур в церкви, выдвигая требования. Согласно сообщениям в СМИ и информации, циркулирующей в Гюмри, на данный момент ни один священник епархии не согласился не упоминать имя Католикоса. Если они отказались, то зачем ты со своим бродячим цирком приезжаешь в Гюмри? Пашинян фактически выдворяет тех священников, которые должны были отслужить литургию в этот день, и приводит какого-то угодного ему человека, чтобы тот выполнил его волю», — сказал Амбарян.
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян объявил, что 7 декабря намерен участвовать в литургии в церкви "Семь ран" в Гюмри.
По словам Амбаряна, Пашинян выбрал именно эту церковь, потому что она является кафедральной церковью Ширакской епархии. Кроме того, он прекрасно знает, что церковь Семи Ран пользуется большим авторитетом в ряду храмов Армянской апостольской церкви.
«И самое главное: церковь Семи Ран была постоянным местом пребывания арестованного архиепископа Микаела. Приехав сейчас в Гюмри и устроив там своё цирковое представление, он пытается продемонстрировать гюмрийцам своё мстительное отношение. То, что он не любит и не принимает гюмрийцев, — очевидно. Этот человек до сих пор не простил жителям города их выбор на муниципальных выборах 2021 и 2025 годов. Он настолько злопамятен, что даже не поздравил Гюмри с днем города. И, организуя этот «праздник» в церкви Семи Ран, он пытается отомстить гюмрийцам».
По словам политолога, Пашиняну стоило бы «иметь стыд и не идти в церковь, где получил отказ».
«Что стоит вся эта шумиха? Зачем впутывать в это имя губернатора, привлекать директора одного из ереванских вузов — филиала в Шираке, а также направлять сотрудников СНБ в разные церкви? Чего стоит весь этот шум вокруг его визита? То, что Пашинян соревнуется сам с собой в вопросе того, насколько он может навредить Армянской апостольской церкви, уже даже не обсуждается. Этот человек действует в стиле, характерном для классического сектанта, и все его шаги исходят из этой логики», — отметил Амбарян.
Комментируя арест архиепископа Аршака, политолог подчеркнул: всем ясно, что для Пашиняна архиепископ Аршак — куда более серьёзный противник, чем Католикос Гарегин II.
«Арест архиепископа Аршака полностью политизирован. Абсолютно смешно, что какой-то эпизод семилетней давности, о котором никто не знал, внезапно становится поводом для ареста по неким сомнительным обстоятельствам — без жалоб, без реальных оснований.
Хочу обратить внимание на один момент: тот человек, в чьей сумке якобы «нашли» наркотики, — сын того самого бывшего священника Корюна, который летом 2018 года вместе с группой подобных ему лиц напал на Резиденцию Католикоса. Напомню, буквально месяц назад СМИ сообщали, что Корюна один гражданин обвиняет в том, что он взял у него 29 тысяч долларов и 2 кг серебра и не вернул. Следственный комитет отказался возбуждать дело из-за отсутствия доказательств. И вот спустя месяц мы видим, что происходит такая история с сыном того самого Корюна. Это просто фарс», — подытожил Гагик Амбарян.