ՊՆ-ից հաստատում են, որ սպա է մահացել, բայց դեպքը տեղի է ունեցել զինվորական ծառայության հետ որևէ առնչություն չունեցող հանգամանքներում և վայրում
08/12/2025 15:49
Լրատվամիջոցներում և տելեգրամյան մի շարք ալիքներում ընթերցողին մոլորության մեջ գցող «Վարդենիսում դժբախտ պատահարի հետևանքով ՊՆ սպա է մահացել» վերտառությամբ հրապարակում է տարածվում, որն ուղեկցվում է բանակային դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայողի լուսանկարով, այս մասին հայտնում է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը։
«Հայտնում ենք, որ նշված դեպքը տեղի է ունեցել զինվորական ծառայության հետ որևէ առնչություն չունեցող հանգամանքներում և վայրում, ինչի վերաբերյալ ՆԳՆ գործընկերները լրատվամիջոցներին համապատասխան մեկնաբանություն են տվել:
ԶԼՄ գործընկերներին հորդորում ենք պատասխանատվությամբ մոտենալ բանակին վերաբերող հրապարակումներին, խուսափել անբարեխիղճ վերնագրերից, հիմնվել միայն ստուգված ու պաշտոնական աղբյուրների վրա և խուսափել այնպիսի տեղեկատվության տարածումից, որը կարող է խեղաթյուրել իրականությունը կամ ստեղծել մտահոգություններ զինծառայողների ընտանիքներում»,-գրել է Թորոսյանը։

Минобороны подтверждает факт гибели офицера, однако инцидент произошёл при обстоятельствах и в месте, не связанных с военной службой
08/12/2025 16:05
Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арам Торосян сообщил, что в СМИ и ряде телеграм-каналов распространяется публикация под заголовком «В результате несчастного случая в Варденисе погиб офицер Минобороны», сопровождаемая фотографией срочника на боевой позиции, что вводит читателя в заблуждение.
«Сообщаем, что данный инцидент произошёл при обстоятельствах и в месте, не имеющих никакого отношения к военной службе. По этому поводу наши коллеги из МВД уже предоставили СМИ соответствующие разъяснения.
Призываем коллег из СМИ с большей ответственностью подходить к публикациям, касающимся армии, избегать недобросовестных заголовков, опираться исключительно на проверенные и официальные источники информации и воздерживаться от распространения сведений, которые могут исказить реальность или вызвать беспокойство у семей военнослужащих», — написал Торосян.