Նիկոլ Փաշինյանի քայլերը հակաիրավական միջամտություն են ներեկեղեցական կանոնական կյանքին. Սահմանադրագետ
08/12/2025 14:17
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Եկեղեցու «նորոգման» ճանապարհային քարտեզ է ներկայացրել, երբ նրան հաջողվի հեռացնել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին։
Aysor.am-ի հետ զրույցում սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանն ասաց, թե միջամտությունը ներեկեղեցական կանոնական կյանքին ոչ միայն չի բխում Նիկոլ Փաշինյանի՝ որպես վարչապետի գործառույթներից, այլ նաև հակասում է իր պաշտոնին ու իր կարգավիճակին։
«Սահմանադրությունը նախատեսում է օրինականության սկզբունքը, համաձայն որի, պաշտոնատար անձինք, պետական մարմինները, տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնք իրենց լիազորել է Սահմանադրությունը կամ օրենքը։
Այս ողջ գործընթացը, միջամտությունը ներեկեղեցական կանոնական կյանքին, ոչ միայն չի բխում Նիկոլ Փաշինյանի՝ որպես վարչապետի գործառույթներից և հետևաբար հակասում է իր պաշտոնին ու իր կարգավիճակին, այլ զուգահեռաբար ունենք պետության և եկեղեցու փոխհարաբերությունները կարգավորող օրենք։ Այն հստակ արգելում է պետության կողմից միջամտությունը ներեկեղեցական կյանքին»։
Հետևաբար, ըստ Մելոյանի, ցանկացած գործընթաց, մեկնաբանություն, միջամտություն, որն իրենց թույլ են տալիս թե՛ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ պաշտոնատար անձինք, հակաիրավական, հակասահմանադրական գործընթացներ են։
Նրա խոսքով՝ նորմալ, իրավական պետությունում այդ ամենը հետևանքներ կունենար։
«Այս ամենը քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցավոր արարքներ են, պարզապես սրանք առաջինը չեն։ Մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանը դատական իշխանության գործընթացներին միջամտում՝ դատարանների շրջափակման տեսքով։ Տեսել ենք, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանի կոչով ու անձամբ իր մասնակցությամբ շրջափակվում Ազգային ժողովը։ Այս գործընթացներից որևէ մեկը չի ունեցել Նիկոլ Փաշինյան վարչապետի համար իրավական հետևանք։ Հենց սա է ճգնաժամային իրավիճակը, երբ կա օրենքով նախատեսված հետևանք և լուծում, բայց դա վրա չի հասնում»,-ասաց Մելոյանը։

Nikol Pashinyan’s actions amount to illegal interference in the canonical life of the Church – constitutional expert
08/12/2025 14:53
Prime Minister Nikol Pashinyan today presented a roadmap for the “renovation” of the Armenian Apostolic Church, to be implemented if he succeeds in removing Catholicos of All Armenians Karekin II.
In an interview with Aysor.am, constitutional expert Gohar Meloyan stated that such interference in the Church’s canonical life not only falls outside the prime minister’s constitutional powers, but also contradicts his position and status.
“The Constitution establishes the principle of legality, which obliges officials, state bodies, and local self-government bodies to act only within the powers granted to them by the Constitution or by law,” she said.
According to Meloyan, the Church-state relations law clearly prohibits state interference in the internal life of the Church, making Pashinyan’s statements and initiatives legally impermissible.
“Any process, comment, or intervention made by Nikol Pashinyan or other officials is illegal and unconstitutional. In a normal legal state, all of this would have consequences,” she noted.
“These are all criminal acts under the Criminal Code, and they are not the first. We saw how Nikol Pashinyan interfered in judicial processes by physically blocking the courts. We saw how the National Assembly was blocked at his call and with his direct participation. None of these actions resulted in any legal consequences for the prime minister. This is the crisis we are facing - the law provides for consequences, but they never reach him,” Meloyan said.