Պետության ղեկավարն անձամբ է խախտում Սահմանադրությունն ու ստորադասում օրենքներն իր նեղ անձնական նպատակներին. Արման Թաթոյան
08/12/2025 17:07
Այսօր մեր պետության ղեկավարն անձամբ է խախտում Սահմանադրությունն ու ստորադասում օրենքներն իր նեղ անձնական նպատակներին, գրել է Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ցավոք, այսօր ՀՀ-ում իշխանությանը հակադրվող, տարբերվող կարծիք արտահայտող քաղաքացին ուղիղ թիրախում կարող է հայտնվել իր հայացքների համար։ Սա տրամաբանորեն հակառակ է ժողովրդավարությանը ու իրավունքի գերակայությանը, մինչդեռ մեր քաղաքացիները հենց այդպիսի պետություն են ձգտում ունենալ։
Դրա հետ մեկտեղ՝ պետության ղեկավարը, որը խախտում է Սահմանադրությունը, չի կատարում հենց նույն Սահմանադրությամբ իր վրա դրված պարտավորությունները․ չէ՞ որ իրեն հարմար չէ, որ հանրային դաշտում հնչեն անվտանգության վերաբերյալ հարցեր։
Մենք ունենք իրավիճակ, երբ Իլհամ Ալիևն ամբողջ հայ ազգին պարզ ասում է՝ «վայրագ, թալանչի, քոչվոր ազգ եք»։ Ու ի՞նչ պատասխան Հայաստանից։ Ոչինչ։ Մի ձևական պատասխան էլ չկա՝ գոնե ազգի թասիբը կարողանա պահել։
Փոխարենը՝ կոշտ ու անթույլատրելի միջամտություն եկեղեցու ներքին գործերին, կանոնական կարգին, ինչն արգելված է հենց օրենքով։
Ընդ որում՝ հատկանշական է, թե որ երկրներում են նման երևույթներ գրանցվում. Հյուսիսային Կորեա կամ Էրիթրեա։
Իրավապահ համակարգը, որ պետության անվտանգության կարևորագույն հենասյուն է, դարձրել է գործիք իր անօրինական արարքների համար՝ հեղինակազրկելով այս կարևորագույն ծառայությունները։
Պետական շահի մասին մտածողը երբեք չէր խախտի օրենքը, Սահմանադրությունը, չէր լռի, երբ իր պետությանն ուղիղ սպառնում են, երբ հայտարարում են, որ հայոց պետությունը իբր կառուցվել է «ադրբեջանական հողերի վրա»։
Հայ Առաքելական Եկեղեցու իրական հետևորդը լրջորեն կխոցվեր, երբ այլ պետության հոգևոր ներկայացուցիչը ստեր տարածեր ու թիրախավորեր մեր եկեղեցին։ Բայց այդ հարցերը նրան չեն հուզում, նա զբաղված է վտանգավոր օրակարգերի գեներացմամբ, որոնք կոծկում են մեր իրական սպառնալիքները, բայց չեն վերացնում, լուծում չեն տալիս, զուտ քողարկում են։
Պետականամետությունը չի կարող արտահայտվել եկեղեցու վրա ճնշում գործադրելով, ուժեղ պետություն չի ստեղծվում ինստիտուտների նվաստացմամբ, միասնություն հնարավոր չէ նոր բաժանարար գծերի ստեղծմամբ։
Հայաստանն արժանի է այնպիսի պետության ու իշխանության, որը բավարար ուժեղ է, որպեսզի չպահանջի վերահսկել աղոթքը, և այնպիսի եկեղեցու, որը բավարար ազատ է, որպեսզի անկեղծորեն աղոթի իր պետության ու ժողովրդի բարեկեցության և խաղաղության համար»։

«Глава государства лично нарушает Конституцию и подчиняет законы своим узким личным целям» — Арман Татоян
08/12/2025 17:45
Сегодня глава нашего государства лично нарушает Конституцию и подчиняет законы своим узким личным целям, — написал бывший защитник прав человека Арман Татоян.
«К сожалению, сегодня в Армении гражданин, который выражает мнение, отличное от позиции власти, прямо оказывается под прицелом за свои взгляды. Это логически противоречит демократии и верховенству закона, тогда как именно такую государственность наши граждане стремятся иметь.
Кроме того, глава государства, нарушая Конституцию, не выполняет возложенные на него самой Конституцией обязанности — ведь ему неудобно, чтобы в публичном пространстве поднимались вопросы безопасности.
Мы имеем ситуацию, когда Ильхам Алиев прямо заявляет всему армянскому народу: «Вы племя безродных кочевников». И какой ответ со стороны Армении? Ничего. Даже формального ответа нет, чтобы сохранить хотя бы достоинство нации.
Вместо этого — жесткое и недопустимое вмешательство во внутренние дела Церкви, в ее канонический порядок, что прямо запрещено законом.
Примечательно, что подобные явления фиксируются лишь в странах вроде Северной Кореи или Эритреи.
Правоохранительная система, которая является ключевым оплотом государственной безопасности, превращена в инструмент для совершения незаконных действий, что дискредитирует эту важнейшую службу.
Тот, кто думает о государственном интересе, никогда бы не нарушил закон и Конституцию, не молчал бы, когда прямой угрозе подвергается его государство, когда заявляют, что армянское государство якобы построено «на азербайджанских землях».
Истинный последователь Армянской Апостольской Церкви возмутился бы, если бы духовный представитель другого государства распространял ложь и целенаправленно атаковал нашу Церковь. Но эти вопросы его не волнуют — он занят генерацией опасных повесток, которые прикрывают реальные угрозы, но не решают их, лишь маскируют их.
Государственность не может выражаться через давление на Церковь, сильное государство не строится через унижение институтов, единство невозможно путем создания новых разделительных линий.
Армения заслуживает государства и власти, достаточно сильных, чтобы не требовать контроля над молитвой, и Церкви, достаточно свободной, чтобы искренне молиться о благополучии и мире своего народа и государства».