Ադրբեջանը պատրաստ է հյուրընկալել 3+3 ձևաչափով հանդիպումը. կարծում ենք՝ հայկական կողմը դեմ չէ. Բայրամով
08/12/2025 14:53
«Ադրբեջանը պատրաստ է հյուրընկալել 3+3 ձևաչափով հանդիպումը։ Մենք կարծում ենք, որ հայկական կողմը որևէ պատճառ չունի չընդունելու Ադրբեջանի առաջարկը, որը հնչեցվել է 2024 թվականին: Մեր առաջարկը մնում է ուժի մեջ։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Ադրբեջանի արտգործնախարարն Արաղչիին ներկայացրել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
«Երբ ստեղծվեց 3+3 ձևաչափը, նշվեց, որ այս նախաձեռնությունն առաջարկել է Ադրբեջանի նախագահը, և այս ձևաչափի շրջանակներում տեղի ունեցավ երեք հանդիպում: 2024 թվականի հոկտեմբերին կայացած հանդիպման ժամանակ առաջարկվեց հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Ադրբեջանի նախագահությամբ, և նշվեց, որ Հայաստանի հետագա համաձայնությամբ այն նույնպես կանցկացվի այնտեղ:
«Ցավոք, նման համաձայնություն չստացվեց, և հայկական կողմը չհամաձայնվեց դրան: Այժմ իրավիճակը այլ է։ Այս հանդիպումների կազմակերպումը քննարկվում է այլ ուղիներով», - հայտարարել է նա։

Байрамов: Азербайджан готов принять встречу в формате 3+3: мы считаем, что у армянской стороны нет никаких оснований не принимать предложение Азербайджана
08/12/2025 15:05
Азербайджан готов принять встречу в формате 3+3. Об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с иранским коллегой Аббасом Арагчи.
«Мы считаем, что у армянской стороны нет никаких оснований не принимать предложение Азербайджана, озвученное в 2024 году. Наше предложение остаётся в силе», - заявил Байрамов.
«Когда был создан формат «3+3», было заявлено, что эта инициатива была предложена президентом Азербайджана, и в рамках этого формата прошло три встречи. Во время встречи, состоявшейся в октябре 2024 года, было предложено провести следующую встречу под председательством Азербайджана, и было отмечено, что при последующем согласии Армении она также будет проведена там. К сожалению, такое согласие получено не было, и армянская сторона на это не согласилась. Сейчас другая ситуация, организация этих встреч обсуждается через другие каналы», — заявил он.