Նորմա՞լ է, որ Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը լքել է իր ծառայության վայրն ու Հայաստանում սկսել է պատարագների մասնակցել. Մայր Աթոռը չի մեկնաբանում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ կրկին պատարագի էր մասնակցում իր թիմակիցների հետ՝ այս անգամ Գյումրիի «Յոթ Վերք» եկեղեցում։
Այդ պատարագին նա իր հետ «շրջիկ քահանա» էր տարել ու եկեղեցու դեմ արշավին միացած Սրբազաններից չորսին՝ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին, Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանին, Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին ու Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանին։
Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը Բալթյան երկրների հայոց թեմի առաջնորդն է ու տևական ժամանակ է՝ թողել է իր թեմը և եկել Հայաստան։
Aysor.am-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից փորձեց մեկնաբանություն ստանալ՝ արդյոք նորմա՞լ է, որ նա լքել է իր հոգևոր ծառայության վայրն ու Հայաստանում սկսել է պատարագների մասնակցել։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, սակայն, որևէ մեկնաբանություն չտվեց այս մասով։
Ի դեպ, երեկ Վազգեն Սրբազանը հայտարարել էր, թե Շիրակի թեմի հոգևոր տեսուչ Գերաշնորհ Տեր Նարեկ եպիսկոպոս Ավագյանի հրավերով է Գյումրիում։
Նարեկ Սրբազանից փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ՝ իսկապե՞ս ինքն է Միրզախանյանին հրավիրել Գյումրի, Սրբազանը, սակայն, հրաժարվեց մեկնաբանություն տալ, անգամ հարցը չլսեց։
«Ինչ ասելու էր՝ ասել ենք»,- արձագանքեց նա ու անջատեց հեռախոսը։
Վազգեն Սրբազանը այն հոգևորականն է, որ Տալլին այցի ժամանակ ընդունել էր Նիկոլ Փաշինյանին ու ասել. «Մեր աղոթքն է, պարո՛ն վարչապետ, որ Ձեր ծրագրերը լինեն հաջողությամբ. բարի եկաք»։

Нормально ли, что архиепископ Вазген Мирзаханян покинул своё место служения и начал участвовать в литургиях в Армении? Первопрестольный Эчмиадзин не комментирует
08/12/2025 12:51
Премьер-министр Никол Пашинян вчера вновь участвовал в литургии вместе со своими соратниками — на этот раз в церкви «Семь Ран» в Гюмри.
На эту литургию он привёл с собой «странствующего священника» и четверых иерархов, присоединившихся к кампании против Церкви: архиепископа Навасарда Кчояна, архиепископа Вазгена Мирзаханяна, епископа Геворга Сарояна и архиепископа Сиона Адамяна.
Архиепископ Вазген Мирзаханян является предстоятелем Армянской епархии в странах Балтии и уже длительное время покинул свою епархию, прибыв в Армению.
Aysor.am обратился в Первопрестольный Святой Эчмиадзин за комментарием — допустимо ли, что он оставил место своего духовного служения и начал участвовать в литургиях в Армении.
Однако директор информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, отец Есаи Артенян, отказался давать какие-либо комментарии по этому вопросу.
Кстати, накануне архиепископ Вазген заявил, что находится в Гюмри по приглашению Его Преосвященства епископа Нарека Авагяна, духовного инспектора Ширакской епархии.
Мы попытались получить комментарий и от епископа Нарека — действительно ли он пригласил Мирзаханяна в Гюмри. Однако епископ отказался комментировать, даже не дослушав вопрос.
«Всё, что нужно было сказать, мы уже сказали», — ответил он и отключил телефон.
Архиепископ Вазген — тот же клирик, который во время визита в Таллин принял Николa Пашиняна и сказал: «Мы молимся, господин премьер-министр, чтобы ваши программы увенчались успехом. Добро пожаловать».