Մայր Աթոռը հորդորում է կանոնախախտ եպիսկոպոսներին դադարեցնել իրենց խոտոր ընթացքը և կեղծ ու մտացածին բովանդակությամբ հրապարակային ելույթները
08/12/2025 17:04
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Մայր Աթոռը խստագույնս դատապարտում է վարչապետի գլխավորությամբ իշխանությունների կողմից, իրավապահ մարմինների ուժային միջամտություններով, եկեղեցական կարգ ու կանոնների, ինչպես և ՀՀ Սահմանադրության և օրենսդրության կոպիտ խախտումներով, հավատացյալների հոգևոր զգացմունքները վիրավորելով ու պառակտում սերմանելով «Պատարագի» արարողությունների կազմակերպումը տարբեր թեմերի եկեղեցիներում։
Թեմակալ առաջնորդի հոգևոր իշխանության շրջանցումով, եկեղեցական ընկալյալ կարգի ու կանոնի անտեսումով որևէ եպիսկոպոսի մասնակցությունը «Պատարագներին» կանոնական կոպտագույն խախտում է, ինչը տեղի ունեցավ Շիրակի թեմի Սուրբ Աստվածածին (Յոթ վերք) առաջնորդանիստ եկեղեցում։
Դեռևս զերծ մնալով խիստ միջոցների կիրառումից՝ Մայր Աթոռը հորդորում է կանոնախախտ եպիսկոպոսներին դադարեցնել իրենց խոտոր ընթացքը և կեղծ ու մտացածին բովանդակությամբ հրապարակային ելույթները, վերադառնալ կանոնական դաշտ՝ հետևելով մեր Սուրբ Եկեղեցու դարերով նվիրագործված ավանդույթներին, գործել բացառապես հոգևոր ասպարեզում և օրինականության ու միասնականության պահպանման բարձր գիտակցությամբ, որը եպիսկոպոսի՝ իբրև առաքելական հաջորդականությամբ օժտված սպասավորի պարտականությունն է, կոչումն ու առաքելությունը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает нарушивших каноны епископов прекратить своё заблудшее поведение и публичные выступления с ложным и вымышленным содержанием
08/12/2025 17:24
Первопрестольный Святой Эчмиадзин распространил заявление:
«Первопрестольный Святой Эчмиадзин строго осуждает организуемые властями во главе с премьер-министром «богослужения-литургии» в различных епархиях, сопровождаемые силовыми вмешательствами правоохранительных органов, грубейшими нарушениями церковных канонов, а также Конституции и законодательства Республики Армения, что оскорбляет религиозные чувства верующих и вносит раскол.
Участие любого епископа в подобных «литургиях», проводимых в обход духовной власти главы епархии и в нарушение установленного церковного порядка, является грубейшим каноническим нарушением. Именно это произошло в церкви Пресвятой Богородицы (Семь ран) Ширакской епархии.
Пока воздерживаясь от применения строгих мер, Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает нарушивших каноны епископов прекратить своё заблудшее поведение и публичные выступления с ложным и надуманным содержанием, вернуться в каноническое поле, строго соблюдать освящённые веками традиции нашей Святой Церкви, действовать исключительно в духовной сфере и с высоким осознанием необходимости сохранения законности и единства. Это — обязанность, призвание и миссия епископа как служителя, наделённого апостольской преемственностью», — говорится в заявлении.