Փաշինյանը փորձում է թուլացնել եկեղեցին և խառնաշփոթ ստեղծել. կրոնագետ
«Եկեղեցին պետական ինստիտուտ չէ, որ դրոշ տեղադրվի և օրհներգ հնչեցվի, դա առանձին կրոնական կազմակերպություն է, կրոնի մեջ աշխարհական փոփոխություններ մտցնելը սխալ է»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց կրոնագետ Ստեփան Ստեփանյանցը:
Կրոնագետի կարծիքով՝ կիրակնօրյա պատարագից առաջ չի կարող օրհներգ հնչել:  Ըստ նրա՝ անընդունելի է նաև եկեղեցու ներսում կամ տարածքում դրոշ տեղադրելը:
«Եկեղեցում նման բաներ չպետք է լինեն: Եկեղեցին ի՞նչ կապ ունի օրհներգի կամ դրոշի հետ, դա կրոնական բնույթ չի կրում, եկեղեցին ավելի լավ գիտի՝ ինչ է անում: Սխալ է եկեղեցուն կամ հոգևորականին ասել՝ այսպես կամ այնպես արա, ստացվում է՝ աշխարհականը թող գա և պատարագ անի, եկեղեցին ի՞նչ անի, եթե դու պետք է խառնվես նրա ներքին հարցերին: Ստացվում է, որ պետությունը խառնվում է եկեղեցական խնդիրներին: Նման բաներ եկեղեցուն բնորոշ չեն»,-հարց բարձրացրեց նա:
Ըստ Ստեփան Ստեփանյանցի՝ Փաշինյանը փորձում է թուլացնել եկեղեցին և խառնաշփոթ ստեղծել եկեղեցու ներսում:
«Պետությունն իրավունք չունի խառնվելու եկեղեցական ներքին հարցերին, դա ամենագլխավորն է: Նման փորձեր արվել են 1920, 1930-ական թվականներին՝ խորհրդային իշխանությունների ժամանակ, երբ պետությունը բռնություններ է կիրառել եկեղեցու հանդեպ: Դրոշ կանգնեցնել, խառնվել պատարագին, կրոնական հարցերին. դրանք նորոգչաբանական քայլեր են կոչվել: Պետությունը տարբեր քահանաներ էր վերցնում իր ձեռքի տակ և լարում դեպի եկեղեցին՝ տարբեր քայլերի դիմելով: Դա կոչվում է հակաեկեղեցական, կամ քայքայիչ աշխատանք: Եթե պետությունն ուզում է քայքայել եկեղեցին, ուրեմն՝ անում է  նման բաներ: Եկեղեցու հարցերին միայն հոգևորականներն իրավունք ունեն խառնվելու, աշխարհականն իրավունք չունի խառնվելու»,- նկատեց կրոնագետը:
Ստեփանյանցի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ազգային եկեղեցական ժողով հրավիրել և քննարկել եկեղեցու շուրջ ծավալվող հարցերը:
«Եկեղեցու շուրջ հիմա ծանր վիճակ է: Իշխանությունն ուզում է կաթողիկոսին պաշտոնից զրկել: Ամեն ինչ արվում է դրա համար, իսկ վարչապետի՝ օրհներգ հնչեցնելու և դրոշ տեղադրելու մասին առաջարկներն ուղղված են հենց դրան: Իշխանության ձեռքին են բոլոր լծակները, եկեղեցին այսօրվա դրությամբ ճնշված վիճակում է, պետությունն ունի բոլոր հնարավորությունները ճնշելու եկեղեցուն, իսկ եկեղեցին իրեն պաշտպանելու մեխանիզմներ չունի: Շատ դժվար կացության մեջ է գտնվում այս պահին եկեղեցին»,-հավելեց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկում է, որ կիրակնօրյա պատարագներից առաջ՝ 10.55, բոլոր եկեղեցիներում երգչախմբերը կատարեն  Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգը։ Բացի այդ, Փաշինյանն առաջարկում է նաև  քննարկել Հայաստանի եկեղեցիների մոտ կամ ներսում ՀՀ պետական դրոշ տեղադրելու հարցը:

Пашинян пытается ослабить Церковь и создать хаос внутри неё — религиовед
«Церковь — это не государственный институт, чтобы там устанавливался флаг и звучал государственный гимн. Это отдельная религиозная организация, и вносить светские изменения в религию неправильно», — заявил в беседе с Aysor.am религиовед Степан Степанянц.
По его мнению, государственный гимн не может звучать перед воскресной литургией. Также неприемлемо устанавливать флаг внутри церкви или на её территории.
«В церкви не должно быть таких вещей. Какое отношение имеет гимн или флаг к религии? Церковь лучше знает, что она делает. Неправильно говорить церкви или духовенству: «делай так или иначе», получается, что светский человек вмешивается в литургию, а Церковь что должна делать, если кто-то вмешивается во внутренние вопросы? Таким образом государство вмешивается в церковные дела. Это чуждо Церкви», — отметил религиовед.
Степан Степанянц считает, что Пашинян пытается ослабить Церковь и создать хаос внутри неё.
«Государство не имеет права вмешиваться во внутренние дела Церкви — это главное. Такие попытки уже предпринимались в 1920–1930-х годах в советское время, когда государство применяло насилие против Церкви. Установление флагов, вмешательство в литургию и религиозные вопросы называли «реставрационными» шагами. Государство брало разных священников под контроль и направляло их на Церковь с разными целями. Это называлось антицерковной или разрушительной деятельностью. Если государство хочет подорвать Церковь, оно делает именно такие вещи. Во внутренние вопросы Церкви имеют право вмешиваться только священнослужители, светские лица этого права не имеют», — подчеркнул религиовед.
По его словам, необходимо созвать национальное церковное собрание и обсудить вопросы, связанные с Церковью.
«Сейчас вокруг Церкви сложная ситуация. Власть хочет сместить Католикоса. Всё делается для этого, а предложения премьер-министра о звучании гимна и установке флага направлены именно на это. Все рычаги власти находятся в руках государства, Церковь на данный момент находится в подавленном состоянии, государство имеет все возможности её давить, а у Церкви нет механизмов защиты. Сейчас Церковь находится в очень сложной ситуации», — добавил наш собеседник.
Напомним, Никол Пашинян предложил, чтобы перед воскресной литургией, в 10:55, во всех церквях хоры исполняли государственный гимн Республики Армения. Кроме того, он предложил обсудить вопрос установки государственного флага Республики Армения возле или внутри армянских церквей.