Փաշինյանը փորձում է թուլացնել եկեղեցին և խառնաշփոթ ստեղծել. կրոնագետ
«Եկեղեցին պետական ինստիտուտ չէ, որ դրոշ տեղադրվի և օրհներգ հնչեցվի, դա առանձին կրոնական կազմակերպություն է, կրոնի մեջ աշխարհական փոփոխություններ մտցնելը սխալ է»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց կրոնագետ Ստեփան Ստեփանյանցը:
Կրոնագետի կարծիքով՝ կիրակնօրյա պատարագից առաջ չի կարող օրհներգ հնչել:  Ըստ նրա՝ անընդունելի է նաև եկեղեցու ներսում կամ տարածքում դրոշ տեղադրելը:
«Եկեղեցում նման բաներ չպետք է լինեն: Եկեղեցին ի՞նչ կապ ունի օրհներգի կամ դրոշի հետ, դա կրոնական բնույթ չի կրում, եկեղեցին ավելի լավ գիտի՝ ինչ է անում: Սխալ է եկեղեցուն կամ հոգևորականին ասել՝ այսպես կամ այնպես արա, ստացվում է՝ աշխարհականը թող գա և պատարագ անի, եկեղեցին ի՞նչ անի, եթե դու պետք է խառնվես նրա ներքին հարցերին: Ստացվում է, որ պետությունը խառնվում է եկեղեցական խնդիրներին: Նման բաներ եկեղեցուն բնորոշ չեն»,-հարց բարձրացրեց նա:
Ըստ Ստեփան Ստեփանյանցի՝ Փաշինյանը փորձում է թուլացնել եկեղեցին և խառնաշփոթ ստեղծել եկեղեցու ներսում:
«Պետությունն իրավունք չունի խառնվելու եկեղեցական ներքին հարցերին, դա ամենագլխավորն է: Նման փորձեր արվել են 1920, 1930-ական թվականներին՝ խորհրդային իշխանությունների ժամանակ, երբ պետությունը բռնություններ է կիրառել եկեղեցու հանդեպ: Դրոշ կանգնեցնել, խառնվել պատարագին, կրոնական հարցերին. դրանք նորոգչաբանական քայլեր են կոչվել: Պետությունը տարբեր քահանաներ էր վերցնում իր ձեռքի տակ և լարում դեպի եկեղեցին՝ տարբեր քայլերի դիմելով: Դա կոչվում է հակաեկեղեցական, կամ քայքայիչ աշխատանք: Եթե պետությունն ուզում է քայքայել եկեղեցին, ուրեմն՝ անում է  նման բաներ: Եկեղեցու հարցերին միայն հոգևորականներն իրավունք ունեն խառնվելու, աշխարհականն իրավունք չունի խառնվելու»,- նկատեց կրոնագետը:
Ստեփանյանցի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ազգային եկեղեցական ժողով հրավիրել և քննարկել եկեղեցու շուրջ ծավալվող հարցերը:
«Եկեղեցու շուրջ հիմա ծանր վիճակ է: Իշխանությունն ուզում է կաթողիկոսին պաշտոնից զրկել: Ամեն ինչ արվում է դրա համար, իսկ վարչապետի՝ օրհներգ հնչեցնելու և դրոշ տեղադրելու մասին առաջարկներն ուղղված են հենց դրան: Իշխանության ձեռքին են բոլոր լծակները, եկեղեցին այսօրվա դրությամբ ճնշված վիճակում է, պետությունն ունի բոլոր հնարավորությունները ճնշելու եկեղեցուն, իսկ եկեղեցին իրեն պաշտպանելու մեխանիզմներ չունի: Շատ դժվար կացության մեջ է գտնվում այս պահին եկեղեցին»,-հավելեց մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկում է, որ կիրակնօրյա պատարագներից առաջ՝ 10.55, բոլոր եկեղեցիներում երգչախմբերը կատարեն  Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգը։ Բացի այդ, Փաշինյանն առաջարկում է նաև  քննարկել Հայաստանի եկեղեցիների մոտ կամ ներսում ՀՀ պետական դրոշ տեղադրելու հարցը:

Pashinyan aims to weaken and create chaos within the church, says religious expert
The Church is not a state institution where a flag is raised and an anthem is played. It is an independent religious organization, and introducing secular regulations into its life is wrong, religious expert Stepan Stepanyants said in an interview with Aysor.am.
Stepanyants stressed that performing the national anthem before Sunday liturgy is inappropriate, and placing a flag inside or on the grounds of a church is also unacceptable.
“Such practices have no place in the church. The anthem and flag are not religious symbols. The church knows best how to conduct its rituals. It is wrong for secular authorities to instruct the clergy on what to do. That would imply that laypeople should come and perform the liturgy. Interfering in the church’s internal life effectively means the state is intruding into religious matters, and that is not acceptable,” he said.
According to Stepanyants, Pashinyan aims to weaken and create chaos within the church.
“The state has no right to interfere in the church’s internal affairs – that is fundamental. Similar attempts were made in the 1920s and 1930s during the Soviet period, when the state used violence against the church. Imposing flags, interfering in the liturgy, and altering religious practices were presented as reforms. The authorities supported certain priests and pushed them into the church to exert influence. This is what anti-church or destructive activity looks like. If the state aims to undermine the church, this is the path it takes. Only clergy may decide church matters; laypeople have no such right,” he stated.
Stepanyants believes it is necessary to convene a national ecclesiastical assembly to address the challenges facing the church.
“The situation around the church is difficult. The authorities are seeking to remove the Catholicos from his position. Everything being done – including the proposals to play the anthem and place the flag in churches – serves this goal. The authorities hold all the levers of power. The church today is under pressure, lacking mechanisms to defend itself. It is in a very difficult state,” he added.
Earlier, Prime Minister Pashinyan suggested that choirs perform Armenia’s national anthem in all churches at 10:55 a.m. before Sunday liturgies. He also proposed discussing the placement of the national flag inside or near churches across Armenia.