Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների ոլորտային հանձնաժողովների համատեղ երրորդ նիստը. ներկայացվել է TRIPP նախագիծը
Թբիլիսիում դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ երրորդ նիստը Սարգիս Խանդանյանի եւ Նիկոլոզ Սամխարաձեի համանախագահությամբ: Նիստին մասնակցել են ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Մարիա Կարապետյանը, Լենա Նազարյանը:
Երկուստեք կարեւորվել են 2022 թվականի նոյեմբերին համատեղ ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների միջեւ նիստերի անցկացումը, երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Քննարկվել են Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ռազմավարական հարաբերություններից բխող ընթացիկ գործընթացները, երկկողմ քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային գործընկերության մանրամասները:
Երկու խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների անդամները մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային, անվտանգային եւ տնտեսական հարցերի շուրջ: ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները գործընկերներին ներկայացրել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացի ընթացիկ իրավիճակը, ինչպես նաեւ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման» (TRIPP) հաղորդակցության նախագծի իրագործմանն ուղղված աշխատանքները:

В Тбилиси состоялось третье совместное заседание комиссий парламентов Армении и Грузии
В Тбилиси 8 декабря состоялось третье совместное заседание Постоянной комиссии по внешним связям НС РА и Комиссии по внешним отношениям Парламента Грузии под сопредседательством Саргиса Ханданяна и Николоза Самхарадзе. Как сообщили в парламенте Армении, в заседании приняли участие члены Постоянной комиссии НС РА по внешним связям Мария Карапетян и Лена Назарян.
Стороны подчеркнули важность проведения заседаний указанных комиссий парламентов Армении и Грузии согласно подписанному в ноябре 2022 г. Меморандуму о сотрудничестве, а также углубления межпарламентского сотрудничества между двумя странами.
Обсуждены исходящие из стратегических отношений между Арменией и Грузией текущие процессы, подробности двустороннего политического, экономического и культурного партнерства.
Члены комиссий по внешним отношениям двух парламентов также обменялись мнениями по проблемам безопасности, региональным и экономическим вопросам. Депутаты НС РА представили коллегам текущее состояние мирного процесса между Арменией и Азербайджаном, а также работу по реализации коммуникационного проекта «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP).