Գերմանիան շահագրգռված է Եվրոպայի հետ Հայաստանի մերձեցմամբ․ Մերց
Գերմանիան մեծապես շահագրգռված է Եվրոպայի հետ Հայաստանի մերձեցմամբ, «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վստահեցրել է Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մամուլի ասուլիսում՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Գերմանիան պատրա՞ստ է աջակցել Հայաստանի համար ԵՄ խորքային ինտեգրման նոր հնարավորությունների ստեղծմանը՝ այդ թվում՝ տնտեսական, էներգետիկ և ինստիտուցիոնալ ոլորտներում։
«Մենք մեծ շահագրգռվածություն ունենք Եվրոպայի հետ Հայաստանի մերձեցմամբ։ Կոնկրետ նախագծերի շուրջ պայմանավորվածություն ունենք, Գերմանիան կօգնի Հայաստանին նաև մի շարք նախագծերում էներգամատակարարման ոլորտում ՝ այս ոլորտում ավելի մեծ անկախության հասնելու համար»,-ասել է Մերցը։
Նա նշել է, որ Փաշինյանի հետ խոսել են այդ մասին, ձեռք են բերել համապատասխան համաձայնություններ, որոնք նաև գրավոր արտահայտություն են ստացել։ Երկկողմ համաձայնություն կա մոտակա տարիներին սերտորեն աշխատել միասին. «Ադրբեջանի հետ խաղաղությունից հետո պատմական շանս կա լայն, կայուն և եվրոպական հիմքի վրա դնել այս գործընթացը»։

Германия заинтересована в сближении Армении с Европой: Мерц
Германия очень заинтересована в сближении Армении с Европой. Как сообщает Арменпресс, канцлер Германии Фридрих Мерц заявил об этом на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, отвечая на вопрос о том, готова ли Германия поддержать создание новых возможностей для глубокой интеграции Армении в ЕС, в том числе в экономической, энергетической и институциональной сферах.
«Мы очень заинтересованы в сближении Армении с Европой. У нас есть договоренности о конкретных проектах. Германия также поможет Армении в ряде проектов в сфере энергоснабжения, чтобы добиться большей независимости в этой сфере», — отметил Мерц.
Он отметил, что у них состоялся очень предметный разговор с премьер-министром Армении по этому поводу, и были достигнуты соответствующие договоренности, которые также были зафиксированы в письменном виде. Существует двустороннее соглашение о тесном сотрудничестве в ближайшие годы.
«После заключения мира с Азербайджаном появляется исторический шанс поставить этот процесс на широкую, стабильную и европейскую основу», — отметил канцлер Германии.