120 մլն տուգանքից հետո X-ը փակել է ԵՄ գովազդները. Իլոն Մասկը կոչ է արել «վերացնել» ԵՄ-ն
X հարթակը արգելել է Եվրոպական հանձնաժողովին գովազդ տեղադրել իր հարթակում՝ այն բանից հետո, երբ ԵՄ-ն ընկերությանը 120 միլիոն եվրո տուգանք էր նշանակել կապույտ նշանի համակարգի պատճառով. գրում է BBC-ն։
X-ի ներկայացուցիչ Նիկիտա Բիրը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը շահարկել է հարթակի գովազդային համակարգում եղած խոցելիությունը՝ տուգանքի մասին իր հրապարակումն ավելի լայն տարածելու համար, ինչի հետևանքով ԵՄ-ի գովազդային հաշիվը դադարեցվել է։ ԵՄ խոսնակը այդ պնդումները հերքել է՝ նշելով, որ իրենք պարզապես օգտագործել են հարթակի տրամադրած օրինական գործիքները։
Տուգանքը պայմանավորված է նրանով, որ ԵՄ-ն X-ի կապույտ նշանների համակարգը համարում է մոլորեցնող և վտանգավոր՝ քանի որ այն չի ապահովում օգտատերերի իրական ստուգում, ինչը կարող է հանգեցնել խաբեությունների ու անձի կեղծման դեպքերի։
ԵՄ-ն նաև մեղադրում է հարթակին գովազդների թափանցիկության բացակայության և հետազոտողների համար տվյալներ չտրամադրելու մեջ։ X-ին տրվել է 60 օր՝ այս հարցերին պատասխանելու համար, հակառակ դեպքում կարող են կիրառվել նոր պատժամիջոցներ։
Տուգանքից հետո Իլոն Մասկը քննադատել է ԵՄ-ին՝ կոչ անելով «վերացնել» ԵՄ-ն։ Սա X-ի և միջազգային կարգավորիչների միջև առաջացած բազմաթիվ հակասություններից ևս մի դեպք է՝ կապված վերահսկողության և թափանցիկության խնդիրների հետ։

Соцсеть X удалила рекламный аккаунт Еврокомиссии
Платформа Илона Маска удалила рекламный аккаунт Еврокомиссии, заявив о нарушении правил соцсети. Несколько дней назад брюссельское ведомство наложило штраф на X, заявив о претензиях по трем пунктам.
После крупного штрафа со стороны Европейской комиссии американская платформа микроблогов X лишила исполнительное ведомство Евросоюза возможности размещать на ней рекламу. Соответствующий аккаунт Еврокомиссии был удален, сообщил в понедельник, 8 декабря, директор по продуктам соцсети Илона Маска Никита Бир, передает "Немецкая волна".
По его утверждению, Еврокомиссия в своем аккаунте нарушила правила соцсети, чтобы повысить рейтинг своего сообщения о 120-миллионном штрафе в отношении X. Размещение ссылки с целью "искусственно увеличить ее охват" вводит пользователей в заблуждение, "заставляя их думать, что это видео", написал Бир.
К своему посту о том, что Х будет оштрафован за несоответствие европейскому закону "О цифровых услугах" (Digital Services Act, DSA), Европейская комиссия прикрепила видеоролик, при нажатии на который пользователь автоматически переадресовывался на страницу с пресс-релизом на соответствующую тему на сайте Еврокомиссии. Удаление рекламного аккаунта лишает Еврокомиссию возможность увеличивать охват публикаций путем оплаченного показа их большему числу пользователей.