Ադրբեջանը ստեղծված իրավիճակում մինչև վերև պրեսսինգի է ենթարկելու Հայաստանին` ստանալու այն, ինչը դեռ իրականություն չի դարձել. Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․
«ՀՀ իշխանության` խաղաղությունը որպես փաստ ներկայացնելուն ի պատասխան, Ադրբեջանի նախագահը Բաքվում խոսել է ադրբեջանցիների` Հայաստան վերադառնալու իրավունքի մասին, մեղադրել ադրբեջանցիներին վտարելու, ադրբեջանական հոգևոր, մշակութային արժեքների ոչնչացման մասին: Մի խոսքով այն ամենի մասին, ինչի մասին 5 տարի խոսում են:
Մի քանի օր առաջ էլ Ալիևի օգնականը ՀՀ պաշտոնյայի ներկայությամբ խոսում էր «Զանգեզուրի միջանցքի», ՀՀ-Ադրբեջան երկխոսության արդյունքում Ադրբեջանի լիդերության աճի և տարածաշրջանում գործոն դառնալու մասին:
Ադրբեջանն իր պահանջների ճնշող մեծամասնությունը ստացել է, օգտագործել է ՀՀ կառավարչին` իր իմիջային և հավակնոտ ծրագրերի իրացման համար, ինքը վերածվել է տարածաշրջանային գործոնի, իսկ Հայաստանին զրկել ինքնուրույն գործելու հնարավորությունից:
Եվ ի՞նչ է անելու Ադրբեջանը ստեղծված իրավիճակում, այո´, մինչև վերև պրեսսինգի է ենթարկելու Հայաստանին` ստանալու այն, ինչը դեռ իրականություն չի դարձել»:

Азербайджан в сложившейся ситуации будет давить на Армению до самого верха, чтобы получить то, что ещё не стало реальностью — Тигран Абрамян
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян пишет:
«В ответ на стремление властей Республики Армения представить мир как свершившийся факт, президент Азербайджана в Баку снова говорил о "праве азербайджанцев вернуться в Армению", обвинял Армению в изгнании азербайджанцев, уничтожении азербайджанских духовных и культурных ценностей. Одним словом — всё то, о чём они говорят последние пять лет.
Несколько дней назад помощник Алиева в присутствии армянского должностного лица говорил о "Зангезурском коридоре", об усилении лидерства Азербайджана в результате диалога Армения–Азербайджан и о превращении Азербайджана в региональный фактор.
Азербайджан получил подавляющее большинство своих требований, использовал руководство Республики Армения для реализации своих имиджевых и амбициозных планов, сам превратился в регионального игрока, а Армению лишил возможности действовать самостоятельно.
И что будет делать Азербайджан в сложившейся ситуации? Да, он будет давить на Армению до самого верха, чтобы получить то, что ещё не стало реальностью».