Տեղի է ունեցել իշխանության զավթում, և Մարդու իրավունքների պաշտպանն այսօր իրեն չի դրսևորում որպես անկախ մարմին. Լարիսա Ալավերդյան
Դեկտեմբերի 10-ը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը, այս տարի Հայաստանի համար նշվում է իրավական լուրջ մտահոգությունների ֆոնին։ Aysor.am-ը զրուցել է ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանի հետ։
Ալավերդյանի խոսքով՝ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում այսօր առկա է իշխանությունների զավթման ակնհայտ պատկեր՝ գործադիր իշխանությունը փաստացի ազդեցության տակ է վերցրել թե՛ օրենսդիրը, թե՛ դատականը։ Նրա համոզմամբ, այս իրավիճակը չի կարող չանդրադառնալ նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտի վրա։
«Տեսնում ենք, որ այսօրվա Մարդու իրավունքների պաշտպանը և իր աշխատակազմը կախվածություն ունեն գործող իշխանություններից։ Ես կոշտ խոսք չեմ ուզում ասել այդ հաստատության հասցեին, քանի որ այն ինձ համար շատ թանկ է։ Բայց այսօր, ցավոք, նրանք իրենց չեն դրսևորում որպես անկախ մարմին»,-նշեց առաջին պաշտպանն՝ ընդգծելով, որ իր ղեկավարման տարիներին պաշտպանական ինստիտուտը լիարժեք վերահսկում էր գործադիրի գործելաոճը և արձագանքում մարդու իրավունքների խախտումներին։
Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ 2004–06 թվականներին «այնպիսի նշաձող է դրվել, որը հետո օրինակ է ծառայել մնացած բոլոր պաշտպանների համար», և միայն ափսոսանք հայտնեց, որ ներկայում ՄԻՊ-ը չի պահպանում այդ մակարդակը։
Ալավերդյանը նաև անդրադարձավ Սահմանադրության այն հոդվածներին, որոնք վերաբերում են պետություն–եկեղեցի հարաբերություններին։
«17-րդ հոդվածի երկրորդ կետը խստիվ արգելում է, որ իշխանությունը միջամտի եկեղեցու ներքին հարցերին»,– ասաց նա՝ մեջբերելով Սահմանադրության համապատասխան դրույթները։
Հոդված 17. Պետությունը և կրոնական կազմակերպությունները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում է կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ազատությունը:
2. Կրոնական կազմակերպություններն անջատ են պետությունից:
Հոդված 18. Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին
1. Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում:
2. Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերությունները կարող են կարգավորվել օրենքով»։
Ալավերդյանն ընդգծեց, որ եկեղեցին «այն հզոր և միակ հաստատությունն է, որը միավորում է ամբողջ հայությանը», և դրա նկատմամբ իշխանության միջամտությունը ոչ միայն հակասում է Սահմանադրությանը, այլ նաև հանգեցնում է շարքային մարդու իրավունքների անտեսմանը։
Նա հատկապես կոշտ գնահատական հնչեցրեց եվրոպական կառույցների հասցեին՝ նշելով, որ նրանք նախկինում արագ էին արձագանքում մարդու իրավունքների խախտումներին, սակայն այսօր պահպանում են լռություն․
«Այս երևույթների հանդեպ Եվրոպան հանցավոր լռություն է ցուցաբերում։ Սա խոսում է եվրոպական մարմինների անբարոյական և հակաիրավական կեցվածքի մասին»։
Ալավերդյանը հավելեց, որ պարզվել է՝ նախկինում եվրոպական աջակցությունն ուղղված էր ոչ թե մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, այլ այն անձանց դեմ պայքարին, որոնք ժամանակին եղել են Արցախի ազատագրման անդամներ։
Ամփոփելով՝ Լարիսա Ալավերդյանը կոչ արեց հասարակությանը չընկրկել․
«Մենք պետք է ոչ թե հիասթափվենք, այլ մեր ուժերը տասնապատիկ օգտագործենք, չտրվենք իշխանությունների անգրագետ գործողություններին և կոչերին։ Ամեն ինչ վերջ ունի, սա էլ է վերջ ունենալու»։

В Армении произошел захват власти, и сегодня Защитник прав человека не проявляет себя как независимый орган — Лариса Алавердян
10/12/2025 09:59
10 декабря — Международный день прав человека — в этом году в Армении отмечается на фоне серьёзных правовых тревог. Aysor.am побеседовал с первым омбудсменом Армении Ларисой Алавердян.
По словам Алавердян, в системе государственного управления сегодня наблюдается очевидная картина узурпации власти: исполнительная власть фактически взяла под контроль как законодательную, так и судебную. По её убеждению, такая ситуация не может не отразиться и на институте защиты прав человека.
«Мы видим, что нынешний Защитник прав человека и его аппарат находятся в зависимости от действующей власти. Я не хочу употреблять жёсткие выражения в адрес этого института, потому что он для меня очень дорог. Но сегодня, к сожалению, они не проявляют себя как независимый орган», — сказала она, подчеркнув, что в годы её руководства институт омбудсмена полностью контролировал деятельность исполнительной власти и реагировал на нарушения прав человека.
Алавердян напомнила, что в 2004–2006 годах «была установлена такая высокая планка, которая впоследствии служила примером для всех последующих защитников», и выразила сожаление, что сегодня этот уровень не сохраняется.
Она также затронула статьи Конституции, регулирующие отношения между государством и церковью.
«Пункт второй статьи 17 строго запрещает вмешательство власти во внутренние дела церкви», — отметила она, процитировав конституционные положения.
Статья 17. Государство и религиозные организации
1. В Республике Армения гарантируется свобода деятельности религиозных организаций.
2. Религиозные организации отделены от государства.
Статья 18. Армянская Апостольская Святая Церковь
1. Республика Армения признаёт исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви в духовной жизни армянского народа, в развитии национальной культуры и сохранении национальной идентичности.
2. Отношения между Республикой Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью могут регулироваться законом.
Алавердян подчеркнула, что Церковь — «единственный и мощный институт, объединяющий весь армянский народ», и вмешательство власти в её дела не только противоречит Конституции, но и приводит к игнорированию прав простых граждан.
Особенно жёсткую оценку она дала европейским структурам, отметив, что ранее они оперативно реагировали на нарушения прав человека, а сегодня сохраняют молчание:
«Европа демонстрирует преступное молчание перед этими явлениями. Это свидетельствует о аморальной и антиправовой позиции европейских органов».
По её словам, выяснилось, что прежняя европейская поддержка была направлена не на защиту прав человека, а на борьбу против тех, кто в своё время участвовал в освобождении Арцаха.
В завершение Лариса Алавердян призвала общество не отступать:
«Мы не должны разочаровываться, а должны использовать свои силы в десятикратном объёме, не поддаваться неграмотным действиям и призывам властей. У всего есть конец — и это тоже закончится».