Դավիթ Համբարձումյանի վերաբերյալ կայացված դատավճիռը պետք է ենթարկվի անաչառ, թափանցիկ և շտապ վերանայման. Փաստաբան
Այսօր, երբ ամբողջ աշխարհում նշվում է Մարդու իրավունքների միջազգային օրը, Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակում է մնալ անտեսված այն հիմնարար սկզբունքը, ըստ որի՝ անձի ազատությունն ու արդար դատաքննության իրավունքը պետք է պաշտպանված լինեն առանց բացառության։ Այն, ինչ տեղի է ունեցել և շարունակում է տեղի ունենալ Դավիթ Համբարձումյանի նկատմամբ, ըստ էության, հակասում է այդ սկզբունքներին, գրել է փաստաբան Գայանե Պապոյանը։
«Այս իրավիճակը ոչ միայն խաթարում է հասարակության վստահությունն արդարադատության նկատմամբ, այլ նաև վտանգավոր նախադեպ է մարդու հիմնարար իրավունքների խախտման տեսանկյունից։
Մարդու իրավունքների օրը չի կարող լինել ձևականություն, երբ իրական մարդկանց ազատություններն ու արժանապատվությունը նստվածքի նման մնում են դատական համակարգի անկատարությունների ներքո։
Այսօր առավել քան երբևէ կարևոր է բարձրաձայնել, որ յուրաքանչյուր սահմանափակում, այդ թվում՝ ազատազրկումը, պետք է հիմնվի բացառապես օրենքի վրա, ոչ թե քաղաքական կամ անձնական մոտիվների։ Դավիթ Համբարձումյանի վերաբերյալ կայացված դատավճիռը պետք է ենթարկվի անաչառ, թափանցիկ և շտապ վերանայման, իսկ նրա իրավունքների կոպտագույն խախտումները՝ անհապաղ վերացվեն։
Մարդու իրավունքների միջազգային օրը պարտադրում է ոչ թե գեղեցիկ հայտարարություններ, այլ գործողություններ։ Իսկ գործողությունը, այս դեպքում մեկն է՝ վերականգնել Դավիթ Համբարձումյանի իրավական վիճակն օրենքի պահանջներին համապատասխան և ապահովել նրա իրավունքների լիարժեք պաշտպանությունը»,-գրել է փաստաբանը։

Приговор в отношении Давида Амбарцумяна должен быть пересмотрен объективно, прозрачно и в срочном порядке — адвокат
Сегодня, когда во всём мире отмечается Международный день прав человека, в Республике Армения продолжает оставаться проигнорированным тот фундаментальный принцип, согласно которому свобода личности и право на справедливое судебное разбирательство должны быть защищены без исключений. То, что произошло и продолжает происходить в отношении Давида Амбарцумяна, по сути противоречит этим принципам, написала адвокат Гаяне Папоян.
«Сложившаяся ситуация не только подрывает доверие общества к правосудию, но и создаёт опасный прецедент с точки зрения нарушения фундаментальных прав человека.
Нельзя превращать Международный день прав человека в формальность, когда свободы и достоинство реальных людей остаются под слоем системных недостатков судебной системы.
Сегодня как никогда важно подчеркнуть, что любое ограничение, в том числе лишение свободы, должно основываться исключительно на законе, а не на политических или личных мотивах. Вынесенный в отношении Давида Амбарцумяна приговор должен быть пересмотрен объективно, прозрачно и в срочном порядке, а грубейшие нарушения его прав — немедленно устранены.
Международный день прав человека требует не красивых заявлений, а конкретных действий. И действие в данном случае одно — восстановить правовой статус Давида Амбарцумяна в соответствии с требованиями закона и обеспечить полноценную защиту его прав», — написала адвокат.