Երկու տարի անց ծրագրով բնակարան կարողացել է ձեռք բերել Արցախից տեղահանված ընդամենը 1500 ընտանիք. Գեղամ Ստեփանյան (Տեսանյութ)
Առանց Հայաստանում արցախցիների հավաքականության պահպանման՝ վերադարձի մասին խոսակցությունները ժամանակի ընթացքում մարելու են, «Վերադարձ Արցախ. մարտահրավերներն ու խնդիրները» թեմայով լսումների ժամանակ հայտարարեց Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Ըստ նրա՝ իրենց ջանքերը պետք է ուղղված լինեն մայր Հայաստանում արցախցիների իրավունքները պահպանելուն։
«Տեղահանությունից 2 տարի անց՝ նոյեմբերի 20-ի տվյալներով, բնակապահովման ծրագրով բնակարան կարողացել է ձեռք բերել տեղահանված ընտանիքներից ընդամենը 1500-ը»,-սոցիալական ծրագրերը ներկայացնելով՝ ասաց Ստեփանյանը։ Նրա խոսքով՝ 1-3 անդամներից բաղկացած ընտանիքների համար ընդհանրապես հնարավոր չէ այդ ծրագրով որևէ բնակարան ձեռք բերել։
Ըստ Ստեփանյանի՝ հավաստագիր ստացել են 3500 ընտանիք, որոնցից 1500-ն է դարձել բնակարանի տեր։
«Այսինքն՝ հավաստագիր ստացածների և իրացրածների միջև մեծ տարբերություն կա։ Սա թույլ է տալիս ենթադրելու, որ անգամ հավաստագիր ստանալուց հետո մարդիկ չեն կարողացել վերջնականապես կեցության հարցը լուծել»,- ասաց նա և պատճառներից նշեց, որ շատ դեպքերում, անգամ հավաստագրերի արժեքը բարձրացնելով, զուգահեռ աճել է անշարժ գույքի արժեքը։
«Պետք է դիտարկել կառուցապատում իրականացնելու և տրամադրելու ծրագիրը։ Առաջարկվող ծրագրերը չեն խթանում արցախցիների հավաքական, կոմպակտ բնակեցումը, պատասխանատուներն ասում են, որ շահագրգիռ չեն այդ հարցերի գետտոյացմանը»,-ասաց նա։
ՀՀ քաղաքացիության համար դիմելիության աճ, ըստ նրա, նկատելի է։ Նոյեմբերի 20-ի դրությամբ 23 100 տեղահանված անձ դիմել է և 15 500-ը ստացել է քաղաքացիություն։ 7 500 երեխա էլ ծնողների ձեռք բերելուց հետո մեխանիկորեն ստացել է։

Через два года после вынужденного перемещения лишь 1500 семей из Арцаха смогли приобрести жильё по государственной программе — Гегам Степанян (видео)
10/12/2025 15:59
Без сохранения коллективной сплочённости арцахцев в Армении разговоры о возвращении со временем просто исчезнут, заявил Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян во время парламентских слушаний на тему «Возвращение в Арцах: вызовы и проблемы».
По его словам, усилия должны быть направлены на защиту прав арцахцев, проживающих в матери-Армении.
«Спустя два года после вынужденного переселения — по состоянию на 20 ноября — лишь 1500 семей смогли приобрести квартиру по программе обеспечения жильём», — сообщил Степанян, представляя социальные программы. Он отметил, что для семей из 1–3 человек приобретение жилья в рамках программы фактически невозможно.
Всего, по словам омбудсмена, сертификаты на приобретение жилья получили 3500 семей, из которых только 1500 смогли реализовать своё право.
«То есть между количеством получивших сертификаты и реально воспользовавшихся ими — огромная разница. Это позволяет предположить, что даже при наличии сертификата люди часто не могут окончательно решить жилищный вопрос», — отметил он. Среди причин Степанян указал, что параллельно с повышением номинальной стоимости сертификатов продолжает расти и цена на недвижимость.
«Необходимо рассматривать программу строительства и предоставления жилья. Предлагаемые механизмы не способствуют коллективному, компактному расселению арцахцев. Ответственные органы заявляют, что они не заинтересованы в создании "гетто"-подобных условий», — сказал он.
Степанян подчеркнул, что отмечается рост обращений на получение гражданства Республики Армения. По состоянию на 20 ноября 23 100 вынужденных переселенцев подали заявления, из них 15 500 уже получили гражданство. Ещё 7 500 детей получили гражданство автоматически — вслед за родителями.