200 հազար դոլարանոց տունն ի՞նչ է, որ ես 20 կամ 10 տարի հետո չպետք է ունենամ. Գալյան
Լրագրողներն այսօր Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանից հետաքրքրվեցին, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ մոտ 1մլն դրամ աշխատավարձ ստացող ԱԳ և Պաշտպանության նախարարները ձեռք են բերում մի քանի տասնյակ միլիոնավոր դրամների արժողության գույք, թեկուզ՝ վարկով։
«Ես էլ եմ վարկով բնակարան ձեռք բերել։ 50մլն դրամից մի քիչ քիչ արժողության։ Մարում եմ վարկը, որովհետև ժամանակին լավ եմ սովորել և ունեմ աշխատանք, որը վարձատրվում է բավականին լավ, ինչը ինձ հնարավորություն է տալիս վերցնել և մարել վարկը և ունենալ նաև գույքային ձեռքբերումներ։
Հիփոթեքը նրա մասին է, որ այսօր յուրաքանչյուր քաղաքացի, ով ունի կայուն եկամուտ, կարող է ձեռք բերել բնակարան և մարել պարտքը 20-30 տարվա ընթացքում։ Կարծում եք՝ նախարարները կամ իմ նման կրթություն ստացած անձիք, եթե նույնիսկ չլինեն նախարար, չեն ունենա՞ այնպիսի արժանապատիվ աշխատավարձ, որ 20 կամ 15 տարվա ընթացքում մարեն վարկը»,-ասաց Գալյանը։
Նրան անհասկանալի են այն հարցադրումները, թե եկել են պաշտոնի, որպեսզի տուն առնեն. «Կներեք, մարդն աշխատում է, ընդ որում, կատարում է շատ ծանր աշխատանք։ Ես իմ մասին եմ խոսում։ Այո, 200 հազար դոլարանոց տունն ի՞նչ է, որ ես 20 կամ 10 տարի հետո չպետք է ունենամ։ Պետք է ունենամ այնքան, որքան կարող եմ ունենալ»։

Галян: что такого в доме стоимостью 200 тысяч долларов, что я не могу его иметь через 10–20 лет?
Сегодня журналисты спросили министра юстиции Србуи Галян, как так получается, что министры иностранных дел и обороны, получающие зарплату около 1 млн драмов, приобретают имущество стоимостью несколько десятков миллионов драм, пусть даже в кредит.
«Я тоже купила квартиру в кредит. Немного меньше, чем на 50 млн драм. Я погашаю кредит, потому что когда-то хорошо училась и у меня есть работа с достаточно высокой зарплатой, что позволяет взять кредит, погашать его и при этом иметь имущество», — отметила министр.
По её словам, ипотека показывает, что сегодня каждый гражданин с устойчивым доходом может приобрести квартиру и погашать долг в течение 20–30 лет. «Вы думаете, что министры или люди с моим уровнем образования, даже если не занимают должности, не смогут получать достойную зарплату, чтобы в течение 15–20 лет погасить кредит?» — добавила Галян.
Она также выразила непонимание по поводу утверждений, что люди приходят на должность только ради покупки недвижимости: «Извините, человек работает и выполняет очень тяжёлую работу. Я говорю о себе. Да, что такого в доме стоимостью 200 тысяч долларов, что я не могу его иметь через 10 или 20 лет? Я должна иметь столько, сколько могу себе позволить».