Փաշինյանն ու Ալիևը գերեզմանում անգամ պատասխան են տալու. Էդգար Ղազարյան
«2015 թվականին, Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում, Հայաստանի նախաձեռնությամբ Միավորված Ազգերի կազմակերպությունը (ՄԱԿ)-ը դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց որպես Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր՝ ելնելով այն հանգամանքից, որ հենց այս օրն է ՄԱԿ-ի կողմից ընդունվել Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիան»,- հիշեցնում է հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը։
«Ամեն տարի այդ օրերին, անգամ որոշակի իներցիայով նաև վերջին տարիներին, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կազմակերպում էր «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորում, որի հիմքը դրվել էր 2015 թվականին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում։
Այս տարի Հայաստանի ոչ մի ղեկավար ու պաշտոնյա չի հիշատակել այդ միջազգային օրվա, դրա խորհրդի, Հայոց Ցեղասպանության, զոհերի հիշատակման մասին, այն դեպքում, երբ ընդամենը երկու տարի առաջ հայ ժողովրդի մի մեծ հատված ենթարկվեց նոր ցեղասպանության և բռնի տեղահանության՝ բացառապես հայ և քրիստոնյա լինելու պատճառով։
Ցեղասպանության հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի, հետևաբար Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը, որքան էլ փորձեն մոռացության տալ իրենց հանցանքներն ու դրա հետևանք հանդիսացող ողբերգություններն ու դժբախտությունները, գերեզմաններում անգամ, պատասխան են տալու»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Էդգար Ղազարյանը։

Пашинян и Алиев ответят даже в могиле — Эдгар Казарян
«В 2015 году, в год 100-летия Геноцида армян, по инициативе Армении Организация Объединённых Наций провозгласила 9 декабря Международным днём памяти жертв геноцида и его предотвращения, исходя из того, что именно в этот день ООН приняла Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него», — напоминает общественно-политический деятель Эдгар Казарян.
«Ежегодно в эти дни, по инерции — даже в последние годы, — Министерство иностранных дел Армении организовывало глобальный форум «Против преступления геноцида», основание которому было положено в 2015 году — в год столетия Геноцида армян.
В этом году ни один руководитель или должностное лицо Армении не вспомнили об этом международном дне, его значении, о Геноциде армян, о почтении памяти жертв — хотя всего два года назад большая часть армянского народа подверглась новому геноциду и насильственному выселению исключительно за то, что была армянской и христианской.
Преступление геноцида не имеет срока давности, поэтому, как бы ни пытались Никол Пашинян и Ильхам Алиев предать забвению свои преступления и вызванные ими трагедии и несчастья, они ответят за это — даже в могилах», — написал Эдгар Казарян на своей странице в соцсети.