Մոտ 25 000 արցախցիներ արտագաղթել են և այլևս չեն վերադարձել. Նժդեհ Իսկանդարյան (Տեսանյութ)
Մոտ 25 000 արցախցիներ արտագաղթել են և այլևս չեն վերադարձել, այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի պետական նախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը։
Նա նշեց, որ արցախցիների արտագաղթին նպաստում են սոցիալական խնդիրները։ Անդրադառնալով բնակապահովման ծրագրին՝ Իսկանդարյանն ընդգծեց, որ շատ քիչ արցախցիներ են կարողանալու շահառու դառնալ այդ ծրագրերից։
«Ի՞նչ եք կարծում, եթե ՀՀ իշխանությունները չեն համագործակցում Արցախի իշխանությունների հետ, ինչպե՞ս կարող են այդ խնդիրներն արագ լուծվեն։ Իրենք ծրագիրը բերում են, լսում հակադարձումներ, մենք էլ կարողանում ենք հանրահավաքների միջոցով ճնշում գործադրել, որից հետո որոշակի փոփոխություններ են լինում»,- հավելեց Նժդեհ Իսկանդարյանը։

Около 25 000 арцахцев эмигрировали и больше не вернулись: Нжде Искандарян (видео)
Около 25 000 арцахцев эмигрировали и больше не вернулись. Об этом в беседе с Aysor.am заявил государственный министр Арцаха Нжде Искандарян.
Он отметил, что оттоку жителей Арцаха способствуют социальные проблемы. Комментируя программу обеспечения жильём, Искандарян подчеркнул, что лишь немногие арцахцы смогут стать её бенефициарами.
«Как вы думаете, если власти Армении не сотрудничают с властями Арцаха, как эти проблемы могут быть быстро решены? Они представляют программу, выслушивают возражения, а мы только через митинги можем оказывать давление, после чего вносятся определённые изменения», — добавил Нжде Искандарян.