Առանց հստակ միջազգային երաշխիքների՝ հավաքական վերադարձն Արցախ հավասարազոր է ինքնասպանության, բայց վերադարձ պետք է լինի. Արմինե Ալեքսանյան (Տեսանյութ)
10/12/2025 13:40
Հավաքական վերադարձն Արցախ այսօր իրատեսական չէ։ Այս մասին «Վերադարձ Արցախ. մարտահրավերներն ու խնդիրները» թեմայով լսումների ժամանակ հայտարարեց Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Արմինե Ալեքսանյանը։
«Անվտանգության բացակայության պայմաններում, առանց հստակ միջազգային երաշխիքների՝ հավաքական վերադարձը հավասարազոր է ինքնասպանության, և սա բոլորիս համար հասկանալի է»,- ասաց նա և նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից հստակ ավերվում են հայկական բնակավայրերը և ոչնչացվում է պատմական մշակույթը։
«Այսինքն՝ ամեն կերպ ուզում են ջնջել Արցախում հայկական հետքը, որպեսզի վերադարձը հնարավոր չլինի։ Հայաստանում ևս կան այս հարցի լուծման համար խոչընդոտներ, քանի որ պաշտոնական ՀՀ-ն Արցախի հարցը համարում է փակված, և յուրաքանչյուրը, ով հակառակն է պնդում, նշվում է, որ սպառնալիքի տակ է դնում ՀՀ անվտանգությունը։ Պահանջում են, որ արցախցիներն ապրեն այնպես, կարծես ոչինչ չի եղել, այլ կերպ ասած՝ Արցախը կարծես այսօրվա «խաղաղության» գինն էր։ Միջազգային հանրությունն էլ լռելյայն համաձայնությամբ պաշտպանում է երկկողմ «խաղաղության» ամրագրումը»,- ասաց նա։
Արմինե Ալեքսանյանը նշեց, որ Արցախի հարցն անընդհատ բարձրաձայնելը քիչ չէ, անհրաժեշտ է նաև խոսել դրա շուրջ։ «Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցերով հանձնախումբը, հարցը բարձրացնելուց բացի, փորձում է գործել այս պայմաններում։ Արցախի հարցը տարածքային հարց կամ վեճ չէ, այն ժամկետ չունի մինչև կարգավորումը։ Իսկ վերադարձի իրավունքը պետք է լինի հավաքական և արժանապատիվ»,- ասաց Արմինե Ալեքսանյանը։

«Без чётких международных гарантий коллективное возвращение в Арцах равносильно самоубийству, однако возвращение должно состояться» — Армине Алексанян
10/12/2025 13:57
Коллективное возвращение в Арцах сегодня нереалистично. Об этом заявила член Совета по защите фундаментальных прав народа Арцаха Армине Алексанян во время слушаний на тему «Возвращение в Арцах: вызовы и проблемы».
«В условиях отсутствия безопасности и без чётких международных гарантий коллективное возвращение равносильно самоубийству, и это понятно всем нам», — подчеркнула она, добавив, что азербайджанская сторона намеренно разрушает армянские поселения и уничтожает историческое культурное наследие.
«То есть всеми способами пытаются стереть армянское присутствие в Арцахе, чтобы сделать возвращение невозможным. В Армении также существуют препятствия для решения этого вопроса, поскольку официальный Ереван рассматривает вопрос Арцаха как закрытый, и каждый, кто утверждает обратное, якобы ставит под угрозу безопасность страны. Требуется, чтобы жители Арцаха жили так, будто ничего не произошло, другими словами — Арцах воспринимается как «цена сегодняшнего мира». Международное сообщество своим молчаливым согласием защищает закрепление двустороннего «мира»», — отметила она.
Алексанян подчеркнула, что важно не только постоянно поднимать вопрос Арцаха, но и действовать вокруг него. «Комитет по защите фундаментальных прав народа Арцаха, помимо того, что поднимает вопрос, пытается работать в этих условиях. Вопрос Арцаха — это не территориальный спор, он не имеет срока давности до его урегулирования. Право на возвращение должно быть коллективным и достойным», — заявила Армине Алексанян.